×

مقاله نکاتی درباره انتخاب اسباب بازی

نکاتی درباره انتخاب اسباب بازی

6 نکته درباره انتخـاب اسباب بازی مناسب برای کودکان

اسباب بازی ها، وسایل دوست داشتنی و جذابی هستند. کوچک و بزرگ ندارد، برای همه! اما خریدن این اجسام دوست داشتنی مسوولیتی است که بزرگ ترها بر عهده دارند....

واقعیت این است که انجام صحیح چنین وظیفه ای نیاز به سلیقه، دانش و مطالعه دارد. می توان با انتخاب اسباب بازی مناسب، تفریح و یادگیری را همزمان به کودک هدیه داد.

۱) به هر اسباب بازی به چشم یک وسیله آموزشی نگاه کنید

خیلی از والدین می دانند که به کمک یک اسباب بازی فکری می توان مهارت های کودک را بالا برد. اما اینجا هم مانند همه جای دیگر زیاده روی غلط است. یعنی اسباب بازی باید با توجه به سن کودک خریداری شود. بعضی ها فکر می کنند هر قدر وسیله بازی پیچیده تر باشد، فرزندشان باهوش تر می شود. اما واقعیت این است که وقتی بچه ها مجبور می شوند با وسایلی پیچیده تر از سطح درک خود بازی کنند، به سرعت این وسایل را کنار می گذارند. پس بهتر است همیشه اسباب بازی هایی بخرید که پشت جعبه آنها نوشته شده برای چه سنی مناسب هستند.

۲) تقویت اعتماد به نفس کودک با اسباب بازی ها را جدی بگیرید

وقتی استعداد خاصی را در فرزند خود پیدا کردید، بهتر است اسباب بازی های بیشتری در همین زمینه برای او بخرید. به عنوان نمونه ریاضیات، نقاشی، موسیقی. کودک با علاقه و استعداد خود می تواند به سرعت با چنین اسباب بازی ای ارتباط برقرار کند. همین ارتباط سریع باعث تقویت اعتماد به نفس می شود و فرزندتان احساس قدرت و موفقیت خواهد کرد. اما باز هم یادتان باشد که وسایلی مناسب با سن فرزند تان انتخاب کنید تا نتیجه معکوس عاید شما و کودک نشود.

۳) یادتان باشد که زمان برای بچه ها خیلی ارزش دارد

شاید باور نکنید ولی بچه ها حاضر نیستند وقت زیادی را فقط صرف یک بازی خاص کنند. آنها در طول روز فعالیت های خیلی زیادی دارند که دلشان می خواهد همه را انجام دهند. اگر کودک پرجنب وجوش و شلوغی دارید و می خواهید برای او یک بازی فکری بخرید، حواستان را خیلی جمع کنید ! بهتر است چیزی انتخاب کنید که بازی با آن خیلی زمان نبرد. در غیر این صورت بچه اصلا به سمت این اسباب بازی هم نمی آید. البته یادتان باشد که جنب وجوش کودک، پدیده ای طبیعی است و به هیچ وجه نباید او را مجبور کنید مدت زیادی را صرف فقط یک بازی بکند. درواقع افزایش دامنه توجه مهارتی است که با بالا رفتن سن کودک خود به خود به وجود خواهد آمد.

4) اسباب بازی باید برای فرزندتان جذاب باشد

هنگام خرید وسایل بازی سلیقه کودک را حتما مدنظر قرار دهید. علم روان شناسی ثابت کرده کودکان همیشه دوست دارند با وسایلی بازی کنند که چیزهای جدیدی برای یاد گرفتن دارند. پس اگر این وسیله بازی با نظر خود کودک، خریداری شود مطمئنا دفعات بیشتری برای بازی کردن استفاده خواهد شد.

۵) خلاقیت بچه ها را شکوفا کنید

وسایلی که بتوان با آنها شهرسازی، خانه سازی یا چنین کارهایی کرد، اسباب بازی های فوق العاده ای هستند. بچه ها می توانند به شکل گروهی با آنها بازی کنند و مهم تر اینکه هنگام بازی با این قطعات قدرت تفکر و خلاقیت بچه ها رشد پیدا می کند. علاوه بر آن بازی با این وسایل هیچ وقت کهنه و تکراری نمی شود و بارها و بارها می توان با آنها بازی کرد.

۶) زندگی اجتماعی را به کودک بیاموزیم

هفته ای چند روز فرزندان خود را به زمین بازی پارک ها ببرید. وقتی کودک شما مجبور باشد با بچه های غریبه از یک وسیله بازی مشترک استفاده کند، درواقع کم کم برای ورود به جامعه آماده می شود. شادی و لذت بردن همراه دیگران، رعایت نوبت و حقوق سایرین و البته یادگیری دفاع از حقوق خود، آموزش هایی هستند که فرزندتان هنگام بازی با بچه های دیگر به دست می آورد.

 

 

 

چاپ
نویسنده: سارا مستقیم
تاریخ انتشار: 1392/11/22 23:09:58