×

مقاله نحوه کشیدن دندان و راههای ترمیم جای زخم

نحوه کشیدن دندان و راههای ترمیم جای زخم
 

فردی که به خاطر عصب کشی یا ترمیم یا جرمگیری یا کشیدن دندان برای اولین بار به دندان پزشکی مراجعه میکند به دلیل نداشتن تجربه در این زمینه احتمال دارد استرس داشته باشد.

باید به او از لحاظ احساسی و عاطفی کمک کرد تا استرس او از بین رفته و بتواند همکاری لازم را با دکتر دندان پزشک خود داشته باشد

اگر دهان کودک پر ازدهام از دندان باشد به شکلی که جا برای رشد دندان های اصلی نباشد ویا شکسته شدن دندان به گونه ای اتفاق بیافتد که آن دندان دیگر قابل ترمیم نیست دندان پزشک با تخصص که دارد به کمک اشعه ایکس عکسی که از ریشه دندان می اندازد آن دندان های قابل حذف را شناسایی کرده و با تضریق کردن نوکائین  (بی حسی موضعی که احساس درد کشیده شدن دندان را از بین می برد ) به محل دندان زاید به کمک ابزاری به نام فورسپس اقدام به کشیدن دندان بی حس شده کودک بکند و بدین ترتیب بقیه دندان ها بانظم رشد کنند .

اگر دندانی که باید کشیده شود نهفته باشد باید نخست  قابل رویت باشد بنابراین دندان پزشک اول با بی حس کننده ای قوی بافت لثه اطراف آن را بی حس کرده و بعد آن را حذف می کند و  گام بعدی کشیدن دندان است و در مرحله آخر یک عدد گاز  را محکم به مدت زمان 20 تا 30 دقیقه در  محل دندان کشیده شده قرار داده  تا خون لخته شده و  جلوی خون ریزی گرفته شود و توصیه دندان پزشکی به این افراد خوردن قرص ایبوپروفین برای حذف درد و استفاده از کیسه یخ در محلی از صورت که دندان کشیده شده و التهاب دارد.

شخصی که دندان خود را توسط دندان پزشک کشیده چه غذایی بخورد و برای ترمیم جای زخم چه کار ها باید بکند ؟

1 : بعد از  20 تا 30 دقیقه سپری شده شخص تا 24 ساعت فقط غذا های نرم مثل ماست  ، ژله ، بستنی  را می تواند بخورد زیرا حفره دندان فعلا ترمیم نشده است و اگر غیر از غذا های نرم چیزی بخورد تکه ها ریز غذا وارد حفره شده و مدت زمان ترمیم آن را به تاخیر می اندازد.

 2 :  اگر مدت 20 تا 30 دقیقه تعین شده برای نگهداری گاز در روی ضخم مراعات نشود و زود تر  برداشته شود خون در حفره لخته نبسته و داخل آن گود خواهد بود که به آن حفره خشک می گویند که  در این صورت استخوان فک در معرض هوا قرار گرفته و درد ناک خواهد شد.

3 : بعد از غذا فورا با نمک آب دهان شویه کرده تا اگر خورده ریزه های غذا که وارد حفره شده خارج شود و جای زخم در طی یک هفته ترمیم شود.

4 : از دست کاری کردن محل کشیده شدن دندان  جدا خود داری شود چون باعث وارد شدن میکروب در زخم شده و از ترمیم آن جلوگیری می کند .           

 

چاپ
نویسنده: م ک. بازیجو
تاریخ انتشار: 1395/08/25 22:00:27