×

مقاله تغذیه و افزایش درصد هوش جنین سری ششم

تغذیه و افزایش درصد هوش جنین سری  ششماسید فولیک در چه مواد غذایی یافت می شود و میزان استفاده آن در دوران حاملگی چقدر می باشد ؟
-    موز 1 عدد .
-    آب پرتغال تازه 1 لیوان
-    کاهو 1 لیوان
-    جوانه گندم 1 لیوان
-    حبوبات پخته نیم لیوان
-    زرده تخم مرغ 1 عدد
-    شیر 1 لیوان
-    اسفناج پخته نیم لیوان
-    جگر گاو صد گرم
5 : ویتامین A     .  هر روز چهارصد واحد برای افراد باردار به صورت جهانی در نظر گرفته شده است خطر کمبود ویتامین  A در دو هفته قبل بارداری و دو ماهه اول باردای بروز می کند بنابراین خانم های باردار از جگر در دفعات کم و به میزان کم مصرف کنند به خاطر اینکه درقبال هر نود گرم جگر نه هزار واحد ویتامین A   وجود دارد .
6 : خانم های باردار هیجده ساله به میزان هزاروسیصد میلی گرم و نوزده ساله ها هر روز به میزان هزار میلی گرم کلسیم باید به بدنشان برسانند .
مواردی که در آنها نیاز به کلسیم بیشتربه چشم می خورد  عبارتند از :
الف – خانم هایی که از لبنیاتی مانند شیر و ماست کم استفاده می کنند
ب – خانم های جوانی که خودشان نیز در حال رشد بوده  و همچنین باردار هم  باشند .
ج – خانم هایی که رژیم غذایی دارای فیبر های زیاد بوده که فیبر ها  مانع جذب کلسیم  شده  و همچنین ویتامین D در بدن آنها کم است .
د  - خانم هایی که مرتب و پشت سر هم حامله می شوند .
7 : آهن . به دلیل افزایش حجم خون در دوران بارداری نیاز وافری به آهن  بیشتر می شود  مادران باردارباید پانزده میلی گرم بیشتر از دوران قبل از بارداری آهن اضافی دریافت کنند  به طور کلی باید به میزان سی میلی گرم یک فرد باردار آهن دریافتی داشته باشد تا دچار کمبود هموگلوبین و بروز آنمی ، اختلال در رسیدن خون به جنین و جفت و نداشتن توان خون ریزی موقع زایمان نشود . توصیه می شود مادران باردار از اول سه ماهه دوم تا سه ماه پس از زایمان هر روزیک عدد قرص آهن مصرف کنند برای دور ماندن از حالت تهوع بهتر است هنگام خواب قرص آهن مصرف شود در این زمان اگر رنگ موفوع عوض شد و بروز حالت تهوع و استفراغ رخ داد همگی  از خودن قرص آهن نشعت می گیرد که با مصرف مکمل آهن بعد از چند روز برطرف خواهد شد .
8 : کافئین . تنها با مصرف فقط پانصد میلی گرم کافئین در سه ماهه اول و اوایل سه ماهه دوم حاملگی خطر سقط جنین را به میزان چشمگیری افزایش می دهد .
سخن آخر : لازم به ذکر است که خانم های باردار باید توجه داشته باشند که سه ماهه اول بارداری از مهم ترین دوران بارداری به حساب می آید زیرا در این دوران تغییرات خیلی سریعتر از آنچه که فکرش را بکنید صورت می گیرد بنابراین باید همه مواد مغذی لازم به بدن رسیده شود چون تهوع در این دوران اشتهای خانم هارا کور می کند پس باید تقسیم بندی هایی در روال غذا خوردن ایجاد شده و همچنین تنوع غذایی نیز باشد تا بتواند مواد لازم برای بدن را فراهم سازد.
 خانم هایی که قبل از بارداری دچار هر گونه عارضه مانند میگرن شده اند باید قبل ار بارداری با پزشک زنان و زایمان خود مشورت کنند و بعد تصمیم به بارداری کنند زیرا استرس و وضعیت های بسیار گرم و خستگی ها و کم خوابی ها و مواد غذایی هیستامین دار مانند گوجه فرنگی و.. سر درد ها را تشدید می کنند .چاپ
نویسنده: م ک. بازیجو
تاریخ انتشار: 1396/07/30 11:45:32