×

مقاله تغذیه و بارداری سری چهارم

تغذیه و بارداری  سری چهارم


اگر تکه ای از گوشت گاو یا بره را در خورش و سالاد  و برنج و یا دیگر غذاهای خانم باردار به صورت چاشنی اضافه شود  در این صورت پروتئین با کیفیت عالی و غنی برای بدن خود مادر و جنین تامین می شود .
-    لبنیات  سرشار از منابع غنی مفید و فوق العاده برای دوران بارداری می باشد با استفاده از شیر می توان انواع سس پاستا و همچنین سوپ سفید تهیه کرد و حتی از پودر شیر خشک در پودینگ ، اسموتی ، هات چاکلت ، پنکیک ، وافل های کره ا ی ، خمیر کیک ، خمیر شیرینی تهیه کرد و ویتامین های مورد نیاز را به دست آورد .
-    حبوبات نیز به نوبه خود دارای مواد معدنی بسیار مهم برای بدن مخصوصا برای خانم های باردار دارا می باشند و می توان از طریق سوپ سبزیجات و یا  راه تهیه خورش این ویتامین ها را به بدن ساند .
-    خوردن آبمیوه های که پاستریزه نیستند امکان دارد حاوی باکتری های خطرناکی به نام سالمونلا و ای کولای باشند .
-      چک کردن خمیر خام کیک که  طعم تخم مرغ خام می دهد توسط خانم باردار خطرناک است زیرا امکان آلودبودن تخم مرغ به باکتری سالمونلا وجود دارد .
-     سس هایی که در منزل توسط تخم مرغ خام درست می شوند مانند سس مایونز و سس سالاد سزار را نباید خانم باردار بخورد زیرا خطرناک است .
-     دسر های  که در خانه تهیه می شوند برای خانم باردار خطرناک هستند به دلیل اینکه از تخم مرغ پاستریزه شده استفاده نشده و  امکان آلوده بودن آن به باکری وجود دارد .
-    بعضی از میکروب ها مانند لیستریا  هستند که توان زیستن در درجه  داخل یخچال را هم دارا هستند خانم های باردار از خوردن گوشتهایی مانند کالباس خود داری کنند و یا اینکه خوب پخته و بلا فاصله سریع میل کنند .
-    خانم باردار نباید میوه ها و سبزیجات تازه را بدون شسته شدن میل کند زیرا امکان آلوده بودن به انگل توکسو پلاسموزیس وجود دارد که وارد شدن این انگل به بدن باردا باعث مرگ جنین می شود  .
8 – خوردن جوانه خام ممنوع زیرا امکان دارد دانه قبل از جوانه زدن به باکتری آلوده باشد پس بدون پخته شدن آن خانم باردار میل نکند .
9 – چون مبارزه با عفونت های گوارشی در دوران بارداری مشکل است بنابراین در این دوران از خوردن مرغ بریان خوداری شود زیرا امکان دارد آب مرغ ردیف بالا روی مرغ پخته شده ردیف پایین رخته و آن را آلوده کند پس از پخته شدن گوشت های منجمد در درجه حرارت هشتادو دو سانتی گراد استفاده شود بهتر است در دوران بارداری از خوردن گوشت های کاملا پخته نشده جدا خود داری شود برای اینکه دارای باکتری توکسوپلاسما می باشند.
-    ماهی دودی  را قبل از پخته شدن خانم باردار نخورد زیرا امکان آلوده بودن به باکتری لیستریا وجود دارد .
-    مادر باردار خوردن  ماهی هایی را که خودتان از رود خانه گرفتید نیز خود داری شود زیرا باز امکان آلوده بودن ماهی ها به مواد شیمیای صنعتی وجود دارد .
-    سوشی یک غذای بسیار لذیذ می باشد که طرفداران زیادی به همراه دارد خانم های باردار باید از خوردن آن تا 9 ماه صبر کنند زیرا خام خوردن می شود برای اینکه  غذاهایی دریای امکان دارد به انگل و باکتری هایی آلوده باشند  و سلامتی جنین را به خطر انداخته و باعث مرگ او شوند .
-    خوردن شیر پاستوریزه نشده توسط خانم های باردار ممنوع


چاپ
نویسنده: م ک. بازیجو
تاریخ انتشار: 1396/07/23 07:49:58