×

مقاله نکاتی که خانم باردار باید در دوران برداری مدنظر داشته باشد

نکاتی که خانم باردار باید در دوران برداری مدنظر داشته باشداین عبارت که در کشور ما بیشتر رواج دارد اینکه خانم های  باردار باید بیشتر غذا بخورد به دلیل این که دو نفر هستند اصلا صحیح نمی باشد این توصیه ها دیگردر برابر اطلاعات امروزی جایی ندارند بارداری خود طی یک فرایندی اتفاق می افتد که باردار باید خود را با آن شرایط وفق دهد تا نوزاد سالمی را به دنیا آورد که شرح آن فرایند و شرایط به این منوال می باشد .
در سه ماهه اول بارداری بخش های مختلف بدن با شرایط جدید به وجود آمده هماهنگ می شوند و این خود ممکن است برای برخی مادران باردار مشکلات زیاد روحی و جسمی در پی داشته باشد . مانند استفراغ زمان صبح و خوشمزه به نظر نرسیدن بعضی غذاها که در اثر تغییرات هورمونی به وجود می آیند وبی ضرر هم هستند مدت ماندگاری این حالت تا زمانی که بدن به این شرایط وفق یافت خود به خود از بین می روند .
 توجه : خانم های باردار باید از نظر روحی و جسمی از حمایت کافی برخوردار باشند و غذای مقوی نقش بسزایی را در این بین ب عهده دارد .
مواردی که خانم های باردار باید مراعات کنند عبارتند از :
1 : افزایش وزن  (چاقی ) مادر در دوران بارداری هم برای جنین و هم برای مادر بسیار خطرناک می باشد چون باعث بالا رفتن فشار خون و ایجاد مشکل در کلیه ها و مشکلات عروقی مثل مبتلا شدن به واریس و به وجود آمدن درد های عضلانی در ناحیه ران شود .
2 : رساندن آب کافی به بدن در دوران بارداری
- بدن به کمک آب می تواند عناصرلازم را به جنین برساند و همچنین آب وضعیت مناسب در رحم را برای رشد جنین فراهم می کند میزان آبی که فرد باردار باید روزانه بنوشد یک الی پنج لیتر می باشد.
- جنین از خون مادر تغذیه می کند پس پلاسمای خون مادر به طور متوسط باید چهل درصد باشد تا آب مورد نیاز جفت تهیه شود .
اگر آب کافی به جنین نرسد امکان دارد رشد ریه او ناقص شده و حتی باعث مرگ او می شود و حرکت او متوقف شده و این نیزعاملی برای بد شکل شدن صورت واعضای بدن جنین می باشد
- آب اصلی ترین ترکیبات مانند آمنیوتیک را که نقش آن در نگهداری نوزاد ازلحاظ مکانیکی و دمایی و ضد عفونتی می باشد می سازد .
- رساندن کلسیم به میزان هزار میلی گرم به بدن فرد باردار در دوره سوم بارداری خیلی حائز اهمیت می باشد که نوشیدن آب معدنی این میزان لازم را به بدن تامین می کند.
- اگر بدن آب کافی را دریافت کند می تواند عفونتهای موجود در بدن را از طریق ادرار دفع کند که وجود این عفونتها در بدن هم برای جنین و هم برای مادر مشکل ساز می باشند و اگر بدن نتواند آب کافی را دریافت کند برای میکروب ها این فرصت فراهم خواهد شد تا مدت زمان بیشتری در مثانه حضور داشته باشند و تکثیر شوند تعداد آنها هر بیست دقیقه دو برابر می شود و این فرایند باعث ورم مثانه می شود. 
خطرات وجودعفونت در بدن فرد باردارعبارتند از :
1 : رشد جنین را به تاخیر می اندازد .
2 : رشد رحم را با مشکل مواجه می کند .
3 : منجر به زایمان زود رس می شود .
4 : مهم تراینکه باعث سقط جنین می شود.
توجه خانم هایی که سابقه عفونت ادراری دارند خطر ابتلا در آنها  دو برابرنسبت به دیگر خانم های باردار  خواهد بود باید بیشتر دقت کنند.


چاپ
نویسنده: م ک. بازیجو
تاریخ انتشار: 1395/12/18 10:09:29