×

مقاله بهترین غذاها برای افرادی که به تازگی مادر شده‌اند چیست؟

بهترین غذاها برای افرادی که به تازگی مادر شده‌اند چیست؟

زندگی با یک نوزاد تازه متولد شده اغلب بسیار دشوار است. اما بدانید که همانقدر که مراقبت از نوزادتان مهم است، مراقبت از خودتان نیز اهمیت دارد. انتخاب غذاهای سالم و پیروی از راهکارهای ساده غذا خوردن به شما کمک می‌کند تا در طول این روز و شب‌های پر مشغله با انرژی باقی بمانید.

با یک رژیم غذایی متعادل شروع کنید؛  نوشیدن آب کمک زیادی به سلامت شما و شیردهی مناسب می کند؛ برای نشستن و غذا خوردن خود زمانی تعیین کنید، حتی اگر مجبور می‌شوید نوزادتان را برای چند دقیقه از بغل خود پایین گذاشته یا دست همسرتان یا شخص مراقب دیگری بدهید. از دوستان، آشنایان و افراد فامیل بخواهید تا در خرید، پخت و پز و تمیز کردن خانه به شما کمک کنند و از این موضوع خجالت نکشید.

خوردن صبحانه کامل فراموش نشود.
پروتئین‌هایی مانند تخم مرغ و ماست و کربوهیدرات‌های پیچیده مانند نان کامل و غلات، نسبت به کربوهیدرات‌های ساده مانند شکر گزینه‌های بهتری هستند. پس صبح‌ها به جای خوردن پیراشکی شیرینی یا یک کورن فکس شیرین شده یا یک تکه نان تست سفید (با آرد تصفیه شده) -که همه کربوهیدرات‌های ساده‌اند- یک لیوان اسموتی ماست و میوه، یک ظرف کورن فلکس بدون شکر تهیه شده از آرد کامل، یک تکه نان سبوس‌دار کامل، و تخم مرغ خرد شده میل کنید. می‌توانید کورن فلکس با شیرینی طبیعی عسل درست کنید که هم خوش طعم و هم مقوی‌ست.
کربوهیدرات های ساده باعث می‌شوند قند خون به طور ناگهانی بالا رفته و سپس سقوط کند و به شما حس خواب آلودگی دهد. کربوهیدرات‌های پیچیده دیرتر هضم شده و به شما انرژی طولانی مدت‌ و ماندگارتری می‌دهند و همین طور مواد مغذی (ویتامین‌ها و مواد معدنی) بیشتری در اختیارتان قرار می‌دهند.

برای کاهش وزن هنوز زمان دارید
زمانی که شیردهی‌تان ثابت و پایدار شد، تمام علائم پس از زایمان بهبود و التیام پیدا کردند و پزشک‌تان نیز اجازه داد، می‌توانید به طور تدریجی اقدام به کاهش اضافه وزن‌تان نمایید. سعی کنید هر هفته 0.5 کیلوگرم وزن کم کرده و برای رسیدن به وزن پیش از بارداری به خودتان حداقل 6 ماه زمان بدهید. اما حتی هنوز هم از گرفتن رژیم‌های سخت و تعیین اهداف کاهش وزن سریع، به خصوص اگر در حال شیردهی هستید، خودداری کنید. اگر به نوزادتان شیر می‌دهید کالری مصرفی‌تان باید 500 کالری بیشتر از زمانی باشد که باردار نبودید و شیر نمی‌دادید. رژیم غذایی مناسب بعد از زایمان را مطالعه کنید.

به کرات آب بنوشید
در هفته‌های اول پس از زایمان، کم آبی بدن‌تان می‌تواند بر احساس خستگی‌تان بیفزاید. بنابراین مهم است که به طور مداوم آب بنوشید و نوشیدن آب آسان‌ترین راهی است که می‌توانید به وسیله آن سطح انرژی‌تان را بالا نگه دارید. یک بطری آب را همیشه در خانه، در کیف نوزاد، در ماشین یا هر مکان دیگری با خود همراه داشته باشید تا هیچوقت دچار کم آبی نشوید. به ویژه اگر در حال شیردهی هستید؛ در هفته‌های اول ممکنست زیاد شوید. خوب است در این زمان روزانه تا 13 لیوان 250 میلی‌لیتری آب بنوشید.

از خوردن میوه غافل نشوید
زمانی که به یک افزایش سریع انرژی نیاز دارید، خوردن یک تکه میوه می‌تواند راه حلی فوق‌العاده باشد. میوه‌ها به شما یک افزایش سریع انرژی می‌دهند اما سطح انرژی داده شده مانند انرژی شکر به ناگاه سقوط نکرده و موجب خستگی بعدی شما نمی‌شود. به علاوه میوه‌هایی مانند سیب، پرتقال، هلو و گلابی مملو از فیبر هستند و به کار کردن منظم دستگاه گوارشی‌تان کمک می‌کنند. 

چاپ
نویسنده: م ک. بازیجو
تاریخ انتشار: 1393/07/18 11:54:04