×

مقاله دلایل دل درد در نوزادان شیرخوار

دلایل دل درد در نوزادان شیرخوار

کولیک معمولا در نوزادان بین سنین ده روز و سه ماه سن رخ می دهد. این در حالی است که هیچ کس نمیداند تولید انقباظات سریع روزده احتمالا مسئول درد نوزاد باشد. ناراحتی اغلب در اواخر بعد از ظهر و اوایل شب شدید تر میشود ، و ممکن است نوزاد با گریه همراه شود و تسلی نیابد، پاهایش را بکشد و تحریک پذیر به نظر برسد و به صورت مکرر گاز بیرون بدهد.

درهم رفتگی روده یک بیماری نادر است که ممکن است درد شکم در شیرخواران (بین هشت ماه و چهارده ماهگی معمولا) ایجاد شده باشد. این مشکل وقتی رخ می دهد بخشی از روده اسلاید در داخل بخش دیگری از روده، ایجاد انسداد کند که باعث درد شدید میشود و کودک به صورت متناوب گریه کند و پاهایش را به سمت شکمش و معده اش بیاورد. و در برخی موارد کولیک بدون درد بوده و به صورت استفراغ و مدفوع خونی به شکل ژله شاه توت مشاهده گردد.

در این زمان اولین کار مشورت با یک متخصص اطفال است که بهتر است کودک را نیز با خود ببرید گاهی اوقات پزشک شما را مجاب میکند تا ازمایشاتی به صورت اشعه ایکس انجام بدهید در این نوع ازمایش به راحتی میتوان مشکل را پیدا کرد و حتی باعث رفع انسداد روده نیز میگردد.

و یا انواع عفونت های ویروسی یا باکتریایی روده مانند اسهال و استفراغ که این نوع عفونت معمولا با استفراغ و اسهال همراه است و اغلب این نوع عفونت درد شکم به صورت خاموش و روشن است که به این نوع دل درد عفونت ویروسی میگویند و این نوع عفونت به هیچ نوع درمانی نیاز ندارد و خود به خود بیش از یک هفته یا یک فصل تسکین میابد و درد به طور کلی یک یا دو روز طول میکشد و بعدا از بین میرود.

یک نوع دل درد نیز که استثنا نیز میباشد یک نوع عفونت انگلی ژیاردیا لامبلیا است و این الودگی ممکن است در یک دوره در شکم ایجاد شود و درد ممکن است تا بیش از یک هفته باقی بماند و باعث از دست دادن قابل توجهی از وزن در نوزاد شود و اشتهایش نیز از بین برود که در این نوع کولیک نیاز به درمان به وسیله دارو های مناسب است که این نوع الودگی و درد را درمان میکند  

 
چاپ
نویسنده: م ک. بازیجو
تاریخ انتشار: 1395/08/11 18:16:36