×

مقاله چگونه با نوزاد بازي كنيم ؟

چگونه با نوزاد بازي كنيم ؟

هر چند نوزاد تازه به دنیا آمده نمی‌تواند اسباب‌بازی‌ها را در دستش بگیرد یا در بازی شرکت کند در نتیجه تحریک حواس نوزاد انجام می شود. اما حتی کم سن‌ترین نوزادان نیز اگر در طول زمانی که بیدار هستند با پرستاران خود تعاملی نداشته باشند، حوصله‌شان سر می‌رود. با این همه اجازه ندهید استرسی که درباره تحریک رشد مغز نوزادتان دارید، برای هر دقیقه و هر لحظه‌ای که او بیدار اما تنها است، در شما احساس عذاب وجدان به وجود آورد. اگر آرام و خرسند است، بدین معنی است که بی‌حوصله نیست و احساس تنهایی نمی‌کند. در واقع اگر با یک جغجغه یا خواندن آواز، سریعاً به سراغش بروید، زمانی را که نیاز به استراحت و خیره شدن دارد، بر هم خواهید زد. او احتیاج دارد که در آرامش، تمامی محرک‌های جدیدی که او را بمباران می‌کنند، پردازش کند.

البته هر چه بیشتر او را در آغوش بگیرید، با او صحبت کنید و بخندید، بهتر است. علاوه بر آن، ۳ راه اصلی برای تحریک مغز نوزادتان وجود دارد. نخست، بپذیرید که همراهی بزرگسالان بهترین سرگرمی اوست و راه‌های مختلفی برای فراهم نمودن آن بیابید. گهواره یا صندلی فنری او را نزدیک مرکز کارهای خانه قرار دهید و از همه بخواهید سری به او بزنند و گپ کوتاهی با او داشته باشند. همچنین هنگامی که مطالعه می‌کنید یا تلویزیون تماشا می‌کنید، نوزادتان را در کنار خود قرار دهید و خودتان را عادت بدهید در حالی که در خانه قدم می‌زنید، با او صحبت کنید.

دوم، این را بدانید که در آغوش گرفتن او برایش بسیار خوب است. وقتی که او را در آغوش گرفته‌اید، ریتم حرکات شما برای او مثل رقص و ماساژ است و مناظری که در حین قدم زدنِ شما در باغ و خیابان می‌بیند، به اندازه تماشای فیلم برایش جذابیت دارد. بنابراین یک قلاب یا بند مخصوص حمل نوزاد که هم برای شما راحت باشد و هم سر او را خوب نگه دارد، تهیه کنید. با استفاده از این بند‌ها علاوه بر اینکه زاویه دید خوبی برای نوزاد فراهم می‌کنید، خودتان نیز می‌توانید با دست آزاد، کارهای ساده خانه مانند خرید را انجام دهید. همین که توانست خودش سرش را نگه دارد (معمولا حدود ۳ یا ۴ ماهگی)، گهگاهی جای او را در وسیله مخصوص حمل عوض کنید، به طوری که پشتش به شما و سرش به جلو باشد تا بتواند اطرافش را به خوبی ببیند.

و سرانجام، چیزهای مختلف بسیاری را در دایره دید او قرار دهید. برای انجام این کار خیلی ساده می‌توانید جای گهواره یا صندلی فنری او را عوض کنید و از یک نقطه جالب به مکان جالب دیگری ببرید. او در ابتدا نمی‌تواند جزئیات چیزهایی که در فاصله بیش از ۳۰ سانتیمتری او قرار دارند را ببیند، اما به هر حال از رقص ظریف سایه‌هایی که از میان پرده روی دیوار افتاده‌اند، و از شکل‌ها و رنگ‌های مختلف گل، خانه، یا درخت و بوته‌ای که بیرون قرار دارند، لذت می‌برد.

اشیاء جالبی که می‌تواند از نزدیک ببیند، بهترین «اسباب‌بازی‌ها» برای این سن هستند. خودتان را به عروسک‌های متحرک بالای تخت و اسباب‌بازی‌های گهواره‌ای محدود نکنید. اکثر نوزادان نقش و نگارهای سیاه و سفید را خیلی دوست دارند. امروزه در بازار، کارت‌ها و کتاب‌های تخته‌ای مخصوص نوزادان با این تضاد رنگ‌های شدید موجود است. سعی کنید کارت‌ها را بین تشک و نرده گهواره او قرار دهید و یا آن‌ها را مقابل او به دیوار بچسبانید. به علاوه اسباب‌بازی‌های آویز متحرکی را تهیه کنید که برای مشاهده از زیر طراحی شده باشند (به عبارت دیگر او بتواند آن‌ها را به راحتی ببیند نه شما!). اشیاء جالبی را به آن‌ها اضافه کنید و یا آن‌ها را از سقف آویزان کنید. اگر این اشیاء را به طور مرتب بچرخانید، نوزادتان چیزهای جدیدی برای تماشا خواهد داشت. به علاوه با این کار، قوای حسی او، حتی زمانی که شما آن‌جا نیستید تا با او حرف بزنید یا بازی کنید تا سبب تحریک حواس نوزاد خواهد شد.چاپ
نویسنده: بازیجو
تاریخ انتشار: 1394/08/30 15:40:55