×

مقاله مهمترین مراقبت های دوران بارداری

مهمترین مراقبت های دوران بارداری

منظور یک پزشک از سن بارداری ، سن جنینی که در وجودتان پرورش می یابد نیست، بلکه منظور مدت زمان سپری شده از اولین روز آخرین پریود شما قبل از بارداری (که در تقویمتان ثبت کرده اید) تاکنون می باشد.
حاملگی معمولاً ۲۸۰ روز از زمان آغاز بارداری طول میکشد و شما به راحتی و با یک محاسبه ساده میتوانید زمان زایمانتان را به صورت تقریبی حساب کنید. از اولین روز آخرین عادت ماهیانه شروع کنید وچهل هفته را بشمرید، یعنی مثل پزشکان طول مدت بارداری را ۱۰ ماه ۲۸ روزه حساب کنید؛ البته این فرمول صددرصد نیست چون یک حاملگی طبیعی ۳۸ تا ۴۲ هفته طول میکشد. پزشک شما با بررسی شرح حالتان، موعد زایمان را تعیین می کند.

 

مراقبت‌ های دوران بارداری

مراقبت‌ های دوران بارداری

اولین مراقبت بارداری:

اولین مراقبت دوران بارداری باید به محض مشخص شدن حاملگی توسط ماما یا پزشک انجام شود. پزشک در ابتدا مواردی که در ویزیت قبل از بارداری چک کرده است را مرور می کند و سپس به معاینه کامل بدن شما از سر تا پا می پردازد. یعنی از بررسی سلامت موهای سر شروع کرده وتا ناخن های انگشتان پا پیش میرود. اما مهم ترین موارد مورد بررسی پزشک از قرار زیر است :

 

۱ . اندازه گیری فشار خون :

اولین فشار خون شما در بارداری بسیار مهم است و چه بهتر که قبل از بارداری اندازه گرفته شود. فشار خون پایین و فشار خون بالا هر دو برای حاملگی خطرناکند و پزشک در صورت وجود هر کدام، آموزش ها و درمان های لازم را انجام خواهد داد. مقصود دیگر پزشک از گرفتن فشار خون، مقایسه با مقدار آن طی ویزیت های بعدی است؛ زیرا احتمال بروز مشکلاتی در بارداری وجود دارد که یکی از علائمش افزایش فشار خون است و درمقاله علائم خطر دوران بارداری به آن خواهیم پرداخت و لازم است که حتما با آن ها آشنا شوید.

 

۲ . اندازه گیری وزن و قد :

در اولین ویزیت قد و وزن شما اندازه گیری می شود تا با قرار دادن آن ها در فرمولی خاص، “شاخص توده بدنی” شما به دست آید. این شاخص علاوه بر این که مشخص می کند که آیا وزن شما متناسب با قدتان هست یا نه، میزان افزایش وزنی را که شما مجازید در طول بارداری به دست آورید، مشخص می کند. به این ترتیب که خانم های لاغر، ۱۲٫۵ تا ۱۸ کیلوگرم، خانم های متوسط، ۱۱٫۵ تا ۱۶ کیلوگرم، خانم های دچار اضافه وزن، ۷ تا ۱۱٫۵ کیلوگرم و خانم های چاق کمتر از ۷ کیلوگرم، مجازند که به وزنشان اضافه شود، البته این مربوط به تمام طول بارداری می باشد.

اندازه گیری وزن با هدف دیگری نیز انجام می شود و آن مقایسه وزن خانم باردار در ویزیت های مختلف و در فواصل مشخص است. از آن جایی که نمودار افزایش وزن مادر در این دوران شاخص خوبی از رشد جنین در رحم می باشد، پزشک با کمک آن از رشد طبیعی جنین مطمئن خواهد شد.

 

۳ . درخواست تست های آزمایشگاهی :

در اولین ویزیت برخی آزمایشات به طور مرسوم و بعضی دیگر بر حسب مورد درخواست می شود. آزمایشات مرسوم مربوط به کم خونی، گروه خون و Rh ، ایدز، هپاتیت، سیفلیس و نیز آزمایش ادرار می باشد. این تست ها در کشورها و مناطق مختلف بر حسب بیماری های شایع و نیز مشکلاتی که در بارداری گریبانگیر مادران و جنین های آن ها می شود، متفاوت است.

 

۴ . آموزش به بیمار :

طی ویزیت اول در خصوص تغذیه، خواب و استراحت، اجابت مزاج، ورزش، استحمام، مقاربت، علائم خطر بارداری و تاریخ مراجعه بعدی به مادر آموزش داده می شود.

*در ویزیت های بارداری که از سه ماهه دوم به بعد انجام خواهد شد، سایز رحم شما نیز جهت اطمینان از رشد مناسب جنین چک شده و به صدای قلب جنین گوش فرا داده خواهد شد.

چاپ
نویسنده: نی نی یاری niniyari.c
تاریخ انتشار: 1394/07/14 16:43:39