×

مقاله تغذیه و بارداری سری دوم

تغذیه و  بارداری   سری دوم


-    در سه ماهه اول  چون امکان خطر سقط جنین  و در سه ماهه آخر چون زایمان زود رس وجود دارد اصلا از نوشیدنی های کافئین دار استفاده نکند. تحقیقات نشان می دهد هر روز خانم های بارداری که دویست گرم یا بیشتر کافئین استفاده می کنند دو بربر بیشتر از خانم های بارداری که از کافئین استفاده نکرده اند دچار سقط جنین می شوند زیرا دویست گرم کافئین درست برابر با دو استکان یا بیشتر قهوه و یا پنج بطری نوشابه است .
-    مادر باردار برای انجام اقداماتی  مانند : مسافرت رفتن ، مراجعه به دندان پزشکی و غیره ...کاملا باید با پزشک متخصص زنان زایمان خود مشورت کند  .
-    مادران باردار باید از خوردن مواد غذایی که مضر و ممنوع ( کافئین دار) اعلام شده حتما خوداری به عمل آورد .
-    خود داری از خوردن پنیر های نرم مانند : پنیر بز، پنیر چدار ، پنیر پارمیزان و غیره ...
به دلیل اینکه امکان دارد پاستوریزه نشده باشند و به باکتری لیسترآلوده بوده چون باکتری آنها کشته نشدن پس مسمومیت غذایی را به دنبال دارند و از طرفی چون سیستم ایمنی بدن خانم های باردار ضعیف می باشد در سه ماهه اول اگر خانم باردار رعایت نکند سقط جنین و یا اگر سه ماهه آخر باشند زایمان زودرس اتفاق می افتد.
-    در خرید انواع گوشت یخ زده دقت فراوان به کار رود زیرا امکان دارد آلوده  به باکتری لیسترو و انگل توکسوپلاسموز باشند بنابراین بعد از خریدن حتما در آب جوش ،جوشانده شده و کاملا پخته شوند زیرا اگر این انگل از بین نرود وارد بدن خانم باردار شده و منجر به ایجاد نوعی عفونت نادر می شود که در نتیجه  باعث مرگ نوزاد در رحم  شده و یا یک مشکل لاینحل برای سلامتی مادر باردار ب وجود می آورد .
-    جیوه یک سموم عصبی می باشد  منشاء آن از راه ریخته شدن فاضلاب های آلوده  شرکت های بزرگ به آب های آزاد می باشد  و بعد از طریق چرخه غذایی جذب گیاهان دریای بعد ماهی های کوچک و بعد ماهی های بزرگ هم که از ماهی های کوچک تغذیه می کنند جذب بدن آنها شده و بعد از طریق صید شدن توسط انسان و قرار گرفتن در سبد غذایی وارد بدن انسان می شود این جیوه   در همه ماهی ها  مانند : کوسه ، شمشیر ماهی ، ماهی تن آلباکور، شاه ماهی ، خال مخالی و غیره ... وجود دارد برای جنین خطرناک بوده زیرا تاثری که در جنین دارد موجب مختل شدن رشد مغز او می شود پس بهتر است بغیر از ماهی سالمون و ماهی آزاد که منبع غنی ازاسید های چرب امگا 3 هستند و بدن به آنها نیاز دارد بقیه از لیست غذای خانم باردار حذف شود .
توجه :  تنها در تن ماهی های  کنسرو شده  میزان جیوه کم است ولی بهتر است در هفته فقط 1 یا 2 بار مصرف شود .
-    تخم مرغ منبع غنی از پروتئین و مواد مغذی عالی مثل  کولین بوده و مصرف آن ممنوع نمی باشد ولی احتمال دارد تخم مرغ در معرض آلوده شدن به سالمونلا قرار گیرد که در این صورت مصرف آن برای خانم های باردار نسبت به بقیه خطرناک تر است پس رعایت نکات ایمنی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد .
لطفا ادامه مطلب را در سری چهارم دنبال کنید .


چاپ
نویسنده: م ک. بازیجو
تاریخ انتشار: 1396/07/19 09:47:08