×

مقاله وضع قوانین ساده خانگی

وضع قوانین ساده خانگی

یکی از چیزهایی که زندگی را برای اکثر والدین پیچیده و دشوار می کند این است که به جای بیان انتظارات خود از بچه ها در مقابل اعمال آن ها واکنش نشان می دهند و به جای این که بگویند لطفا در را محکم به هم نزن؛ هربار وقت کودک این کار را انجام می دهد داد و فریاد راه می اندازند. بعد از مدتی این رفتار و واکنش نامناسب شما فرزندتان را بی اعتنا یا افسرده و نگران می کند زیرا او از این که دائما بر سرش داد بزنید خسته شده و شما نیز از این که داد و فریادتان نتیجه ندارد کلافه می شوید.

یک راه حل برای این مشکل می تواند وضع قوانین ساده خانگی باشد.

حتما قبل از این که رفتار نادرست برای فرزندتان به صورت عادت در بیاید قوانین جدید را به آن ها تفهیم کنید. در زیر به برخی از این قوانین اشاره می کنیم:

1.       هنگامی که از ظرفی استفاده کردید آن را خیس کرده و درون ماشین ظرفشویی قرار دهید.
2.       پس از استفاده از وسایل آن را در سرجای خود قرار دهید.
3.       اگر زباله ایجاد شده است از ظرف زباله ای که به این منظور قرار داده شده استفاده کنید.
4.       اگر زباله ایجاد شده است از ظرف زباله ای که به این منظور قرار داده شده استفاده کنید.
5.       پس از این که از میز آشپرخانه استفاده کردید آن را تمیز کنید.
6.       به جز آشپزخانه اتاق ناهار خوری و یا خارج از خانه در هیچ قسمت دیگری از خانه به خصوص اتاق ها اجازه صرف غذا ندهید.
7.       قبل از اینکه چیزی را که متعلق به دیگری است بردارید حتما از او اجازه بگیرید.
8.       هنگامی که از چراغ ها تلویزیون ضبط و یا هر وسیله برقی استفاده نمی کنید آن را خاموش کنید.
9.       ژاکت یا کت خود را هنگام ورود به خانه در جای خود آویزان کنید.
10.   وقتی یکی از اعضا خانواده خوابیده است سر و صدا نکنید.
11.   مزاحم کسانی که در حال انجام تکالیفشان هستند نشوید.


مسلما در ابتدا این قوانین باید چندین بار به بچه ها یاداوری شود اما با گذشت زمان روزی خواهد آمد که فرزندانتان بدون خواست شما قوانین را صحیح اجرا می کنند.

برای این که در عادت دادن فرزندانتان به پیروی از قوانین موفق شوید باید این کار را از زمان کودکی آن ها شروع کنید و تا زمان بزرگ شدنشان آموزش را ادامه دهید

تائید و تشویق شما به آن ها انگیزه می دهد حتی اگر در مورد عملی بسیار کوچک باشد: آفرین! چراغ ها را خاموش کردی! آفرین! روی میز را تمیز کردی! شاید این تشویق ها بسیار ابتدایی به نظر برسند اما نشانه ای از توجه شما به فرزندانتان است.

اگر فرزندتان و دوستش اتاق را به هم ریخته اند از آنها بخواهید که به کمک یکدیگر آن جا را مرتب کند دوستان فرزند شما ممکن است در منزل خود قوانین متفاوتی داشته باشند اما باید بدانند که احترام به قوانین منزل شما ضروری است.

چاپ
نویسنده: م ک. بازیجو
تاریخ انتشار: 1393/02/28 00:05:11