×

مقاله ویژگی کودکان نه تا یازده سال

ویژگی کودکان نه تا یازده سال

حال کودک این سنی شما بهتر می تواند ناراحتی اش را کنترل کند. احساسات کودکان در این سن رشد می کند و به بلوغ می رسد، برای مثال از کمک به دیگران خشنود می شود. آن ها از مستقل بودن در این سن لذت می برند اما هنوز به والیدن خود احتیاج دارند. کودکان در این سن احساسات متفاوتی را تجربه می کنند. ممکن است یک لحظه خوشحال و لحظه ای دیگر ناراحت باشند. آن ها به آسانی آزرده می شوند و ممکن است گاهی با دوستان خود درگیر شوند.
کودکان در این سن احساسات متفاوتی را تجربه می کنند ممکن است یک لحظه خوشحال و لحظه ای دیگر ناراحت باشند. آن ها به آسانی آزرده می شوند و حتی ممکن است گاهی با دوستان خود درگیر شوند.

استقلال
بسیاری از کودکان در این سنین مستقل هستند و میتوانند از پس بیشتر کارهایشان برآیند آن ها از رفتن به سینما، خوابیدن در خانه دوستان و تقسیم نظرات و افکارشان لذت می برند. 

اعتماد به نفس
کودکان در این دوره به شدت دوست دارند توسط دیگران پذیرفته شوند و به همین دلیل به آسانی از انتقاد ناراحت و شرمگین می شوند. آن ها می توانند دچار عدم اعتماد به نفس شوند. در این سن دوستان و نظرات شان برای آن ها اهمیت دارد.
والدین می توانند با آن ها درباره اهمیت مستقل بودن و چیزی که درست است، حتی اگر مخالف نظر دیگران باشد، صحبت کنند. آن ها را تشویق کنید تا بهترین انتخاب را بکنند و با خود و دوستانشان مهربان باشند.

استرس
درست شبیه بزرگسالان کودکان نیز می توانند برای کارهای روزانه خود استرس داشته باشند. در سن 9 تا 11 سالگی تکالیف کودکان بیشتر می شود ممکن است آن ها در فعالیت های فوق برنامه مثل ورزش شرکت کنند. برای بیشتر کودکان انجام این کارها می تواند باعث استرس و ناراحتی شود.
کودکان در این سن از خطرات و حوادث دنیای واقعی آگاه تر می شوند. ترس درباره حوادثی چون جرم و طوفان یا ناراحتی درباره مرگ والدین در آینده های ترس از ارواح را در آن ها می گیرد. والدین می توانند با آن ها درباره این مسائل صحبت کنند و به آن ها این اطمینان را بدهند که از آن ها حمایت خواهند کرد. همچنین باید از مقدار خواب کودکان و برنامه های تلویزیوی که مشاهد می کنند آگاهی یابند زیرا کم خوابی می تواند روی حالات آن ها تاثیر بگذارد و فیلم های خشن ترسناک یا ناراحت کننده موجب ناراحتی آن ها شود.

رشد
کودکان در این سنین در آستانه نوجوانی هستند در سال های آینده آن ها تغییرات بارزی را در بدن خود مشاهده می کنند. والدین می توانند درباره این تغییرات و انتظاری که کودکان باید دانسته باشند صحبت کنند تا این دوره را ساده تر پشت سر بگذارند.
ممکن است آن ها در این سن بلندتر یا کوتاه تر از دیگران باشند. شما همچنین باید تفاوت های دیگری را در بدن او انتظار داشته باشد چیزی که در این دوران اهمیت دارد این است که آن ها هنوز تحت تاثیر والدین خود هستند و به تبع فرم بدن و فعالیت های فیزیکی آن ها نیز متاثر از آن هاست.
زمانی که والدین ورزش می کنند غذای سالم می خورند و به وزن و فرم بدنشان اهمیت می دهند الگوی خوبی برای کودکان خواهند بود و آن ها نیز همان گونه رفتار می کنند معمولا سن بلوغ  برای پسران بین 9 تا 14 و برای دختران 8 تا 12 سالگی است.

مهارت های حرکتی
مهارت های حرکتی کودکان این دوره قوی تر از کودکان کوچک تر است. این توانایی باعث می شود آن ها مهارت های فیزیکی خود مانند سرعت و قدرت و دیگر فعالیت های بدنی را در خود تقویت کنند.
شما می توانید فعالیت های بدنی متفاوتی را از او انتظار داشته باشید کودکان 9 تا 11 ساله هماهنگی، تعادل و تحمل بیشتری دارند. بعضی ها می توانند در ورزش هایی چون اسکیت و شنا یا در ورزش های گروهی و رقابتی مثل فوتبال یا بسکتبال شرکت کنند.

رشد شناختی
کودکان 9 تا 111 ساله درباره جهان اطرافشان کنجکاوند آن ها پر از سوال هایی درباره چرا و چگونگی اشیا هستند آن ها ممکن است درباره هرچیزی از چرایی جنگ گرفته تا چگونگی بهبود طبیعت و رنگ آبی آسمان بپرسند. آن ها می توانند منتقدانه فکر کنند یا حتی نظرشان را راجع به چیزها بگویند.
حال بهترین زمان برای معرفی ابزار تحقیق مثل وب سایت های بچه ها و مجلات جدید است. کتابخانه نیز مکانی مناسب برای کسب اطلاعات درباره چیزهای مورد علاقه او است کودکان در این سن تمرکز بالاتری دارند آن ها قادرند روی چیزی به مدت یک ساعت یا حتی بیشتر تمرکز کنند و از تحقیق کردن درباره چیزی که به آن علاقه دارند لذت ببرند می خواهد خواندن کتاب باشد یا بازی بسکتبال.
آن ها به خوبی در گروه ها عمل می کنند و دوست دارند در یک رشته خاص تا کسب مهارت کافی فعالیت کنند والدین می توانند از آن ها حمایت و آن ها را برای ادامه راهشان تشویق کنند.

خواندن و نوشتن
کودکان 9 تا 11 ساله مهارت کافی برای خواندن و نوشتن دارند و قادرند تا احساسات و نظرات خود را با لغات پیچیده بیان کنند شما می توانید از آن ها انتظار داشته باشید تا انواع مختلف متون واقعی و تخیلی مانند بیوگرافی ها، اشعار، داستان های تاریخی و ... را بخوانند و انواع مختلف متون مانند گزارشات، مقالات، داستان های تخیلی را بنویسند. همچنین می توانند با استفاده از مواد لازم تحقیق کنند و اطلاعات کافی را بدست آورند و پس از نتیجه گیری گزارشی تهیه کنند.

چاپ
نویسنده: م ک. بازیجو
تاریخ انتشار: 1393/05/23 09:44:05