×

مقاله یک برنامه منظم برای حمام کردن ترتیب دهید

یک برنامه منظم برای حمام کردن ترتیب دهید

اولین برنامه بعد از ظهر کودکتان را به حمام کردن اختصاص دهید. آسان ترین راه برای راحت کردن زمان های حمام کردن این است که بتوانید این برنامه را بریا خود و کودکتان جا بیاندازید. برنامه بعد از ظهرتان را طوری ترتیب دهید تا کودکتان بداند، درست قبل و یا بعد از شام نوبت حمام کردن است و اینکه باید برای زمان مشخصی در حمام بماند، اگر شما از این روش پیروی نکنید و زمان مشخص و معینی را برای این کار قرار ندهید هیچ گاه حمام کردن برای کودکتان امر ثابت و پذیرفته ای نخواهد شد. فکر نکنید که حتما باید هر شب آن ها را به حمام ببرید، بلکه اگر با برنامه انجام شود یک شب در میان نیز مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

با تعدادی اسباب بازی کوچک می توانید زمان حمام کردن را به زمانی شاد و سرگرم کننده تبدیل کنید. حیوانات، قایق، ماشین و یا اردک های پلاستیکی از جمله اسباب بازی هایی هستند که می توان برای این کار در نظر گرفت. به عنوان مثال اندرو بدون کلاه و ماسک شنای خود به حمام کردن رضایت نمی داد. (اسباب بازی ها را در یک کیف دسته دار قرار دهید و به شیر آب آویز کنید تا آبش برود) باید در ساختن کف و حباب هم استاد باشید. کودکان از آرایش دادن موهایشان با کف لذت می برند. آن ها از کف به عنوان ریش استفاده می کنند و ادای اصلاح کردن را در می آورند. دیوار را گچی کرده و یا اسباب بازی هایشان را در کف پنهان می کنند و به دنبالش می گردند. این کف ها و حباب ها می توانند برای چند دقیقاه کودکتان را سرگرم کنند با ناپدید شدن آخرین حباب، دیگر زمان آن است که کودکتان از حمام بیرون آورده و خشک نمایید. هرگز کودک را در حمام به حال خود رها نکنید.

 

یک کودک خردسال می تواند در کمتر از یک اینچ آب خفه شود. از این که حمام مطابق میل کودک است اطمینان حاصل کنید. یک لایه پلاستیکی را در کف حمام جهت ایمنی پهن کنید، همچنین یک چهار پایه محکم به عنوان پله در حمام تعبیه کنید و وسایل شخصی مانند حوله، مسواک، برس مو و صابون را در دسترس کودک قرار دهید. فرزندانتان را به مسواک زدن عادت دهید، این کار را باید هم در صبح و هم در بعد از ظهر انجام دهید. قبل از سن 5 تا 6 سالگی یادگیری این کار برای بچه ها زود است. با آن ها تمیز کردن حیوانات و کرم های خیالی داخل دهانشان یک بازی ساده انجام دهید.

 

دوستم مریم با چنین داستان سازی هایی فرزندش ر ا به مسواک زدن ترغیب می کند. وقتی که آن ها بزرگ شدند از طریق مسواک زدن دندان های خود، روش صحیح مسواک زدن را به آن ها بیاموزید. چرا که کودکان همواره آماده تقلید کردن هستند. در صورتی که ببینند شما مسواک نمی زنید مطمئناً آن ها هم مسواک نخواهند زد. اگر از مسواک زدن طفره می روند با آن ها منطقی صحبت کنید و اگر مسواک نمی زنند می توانید سرگرمی ها و علایق آن ها مثل داستان آخر شب و یا دسر بعد از شام را حذف کنید و بگویید متاسفم عزیزم دندانپزشک گفته اگر مسواک نزنید شیرینی هم نباید بخورید.

در صورت امکان جای مسواک را پایین نصب کنید تا بچه ها در دسترسی به آن ها مشکل نداشته باشند. حمام را به عنوان مکانی معرفی کنید که هم شما و هم آن ها برای تمیز شدن و سرحال آمدن به آن نیاز دارید.

چاپ
نویسنده: م ک. بازیجو
تاریخ انتشار: 1393/05/26 11:19:46