×

مقاله اسباب بازی های غیر استاندارد و ایجاد کم شنوایی در کودکان

اسباب بازی های غیر استاندارد و ایجاد کم شنوایی در کودکاناسباب بازی‌های در سطح جامعه توزیع می‌شوند که به دلیل تولید صدای خارج از حد مجاز شنوایی کودکان را تخریب می‌کند. در ادامه این مقاله در مورد این گونه اسباب بازی ها و اثرات مخرب آنها بر فرزندان بیشتر آشنا خواهید شد.گروهی از کارشناسان شنوا سنج به منظور انجام کار تحقیقاتی اسباب بازی‌هایی را در سطح شهر تهران از فروشگاه‌های مختلف جمع آوری کردیم و بعد از بررسی‌ها مشخص شد که برخی ازآن‌ها غیر استاندارد و از سطح آلودگی صوتی بالا و خارج از حد مجاز برخوردار هستند. وی اثرات مخرب اسباب بازی‌های غیر استاندارد را ایجاد کم شنوایی دائمی در کودکان ذکر کرد و افزودند: اسباب بازی‌هایی که صداهای خارج از حد مجاز دارند اثرات دیگری نیز از جمله ایجاد اختلال در خوب کودکان را به دنبال دارد.

به طور مثال کودکی که قبل از خواب با یک اسباب بازی پرسرصدا همانند جغجغه سروکار داشته باشد به طور حتم خواب خوبی را نخواهد داشت. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر اینکه منابع زیادی از آلودگی صوتی در سطح جامعه وجود دارد که تحت کنترل نیستند . همچنین مهد کودک و مدرسه‌ای که در مجاورت خیابان یا کارگاه قرار دارند بر روی یادگیری و مهارت‌های کلامی کودکان و همچنین حافظه دانش آموزان تاثیر می‌گذارد.

کارشناسان با اشاره به اینکه اسباب بازی‌های بی‌کفیتی در بازار وجود دارد که هیچ مارک و برچسب شناسایی برروی آنها وجود ندارد، افزود: البته این اسباب بازی‌ها هم ساخت داخل هستند و هم از کشورهای دیگر وارد می‌شوند.  این در حالی است که در خارج از کشور، برخی اسباب بازی‌هایی که تولید سر و صدا می‌کنند از استاندارد لازم برخوردار هستند و بر روی آن‌ها برچسب‌هایی وجود دارد که شدت صدا را نشان می‌دهد.

همچنین در پایان گزارش خود خاطرنشان کردند: بر اساس بررسی‌های انجام شده، کودکان در یک فضای کوچک با آلودگی صوتی بالا نسبت به کودکان دیگر در محیط‌هایی با آلودگی صوتی پائین تر، بازی‌های هدفمند کمتری را انجام می‌دهند.


چاپ
نویسنده: بازیجو
تاریخ انتشار: 1392/10/10 21:26:53