×

مقاله انتخاب مهد برای کودک

انتخاب مهد برای کودک
عده زیادی از کودکان یکساله، دارا مادران شاغل – در خارج از منزل- هستند. شاید شما هم در حال حاضر کودکتان را تحت مراقبت دیگران را قرار داده اید، میل دارید بهترین مراقبت ممکن از فرزندتان به عمل آید.

کودک یکساله برای داشتن رشدی مناسب، تقریباً به همان اندازه نوزاد به مراقبت و  توجه نیازمند است. اگرچه این کودک، توانایی چند دقیقه صبر کردن برای تغذیه و یا تعویض پوشکش را دارد، اما، تقریباً در تمام طول بیداریش به واکنش شما نیاز دارد. اغلب اوقات، توجه شما را فقط برای لحظه ای می طلبد، اما در صورتی که سعی کنید او را کاملاً نادیده بگیرید، احتمالاً توقعات بیشتری خواهد داشت و شاید بدرفتاری را شروع کند. کودک یک ساله در مهد کودک نیز به همین شیوه مراقبت نیاز دارد.


البته از یک بزرگسال نمی توان انتظار داشت در آن واحد بیش از چهار کودک زیر دو سال مراقبت کند. (در مهد کودک های کوچک و دوستانه یک مربی یا مراقب می تواند از کودکان بیشتری که بیشتر از دوسال دارند نیز مراقبت به عمل بیاورد. اما مجموع تعداد نوزادان و زیر دوساله ها، نباید از سه نفر بیشتر باشد)
در صورتی که میل داشته باشید هرگاه کودکتان گریه می کند، شیر می خواهد یا دوست دارد در آغوش گرفته شود، به طور کلی نسبت به خواسته های او واکنش نشان داده شود، این تعداد افراد حداقل استاندارد نسبت بزرگسال/ کودک است و نه رقم ایده آل آن.

قرار گرفتن کودک تحت مراقبت یک یا دو نفر بزرگسال مشخص، نیز به همان نسبت اهمیت دارد. در بعضی مهد کودک ها، گروهی از کودکان ممکن است در طول روز تحت مراقبت چندیدن نفر بزرگسال، قرار گیرند. این نحوه کار ممکن است برای بزرگسالان بسیار عملی و کارآ»د باشد ولی کودک یکساله به امنیت خاطر از حضور فردی که به او واقعاً اهمیت دهد، نیاز دارد.

اگر مراقبت از کودک توسط گروه متغیری از بزرگسالان انجام گیرد، بدون توجه به این که این بزرگسالان تا چه ممکن است مهربان باشند، او درباره مراقبتی که در غیاب والدینش از او به عمل آید، دچار عدم اطمینان می شود.

بسیاری از کودکان، با وابستگی کمتر به بزرگسالانی که می آیند و می روند و یا بازی کردن با خودشان در طول روز با این مسئله کنار می آیند. اغلب آنان در مهدکودک ناراحت به نظر نمی رسند، اما پدر و مادر کم کم متوجه می شوند کودک در سایر موارد، از جدایی، زودتر و آسان تر عصبانی و هراسناک می شود. خوشبختانه، از آن جا که مهدکودک ها بیشتر توسط افراد آموزش دیده در زمینه رشد و پرورش دوران کودکی، اداره می شوند، اهمیت تعیین یک مربی اصلی برای هر کودک بیشتر به رسمیت شناخته می شود.

محیط مهد کودکی که برای فرزند یکساله تان انتخاب می کنید باید عاری از خطر باشد، شما باید تمام گوشه و کنار ساختمان آن را از نظر ایمن بودن برای کودک بررسی کنید. گاهی والدین از بازرسی خانه دیگران احساس ناراحتی می کنند، اما، شاید بدانید آن چه برای یک کودک ایمن به نظر می رسد، ممکن است برای سایر کودکان امن نباشد.
یک مربی یا مراقب نمی داند، برای کدام طفل درها باید قفل باشند و کدام کودک نباید به تنهایی از پله ها پایین برود، بنابراین لازم است تمام محیط برای بیشتر کودکان خستگی ناپذیر، امن و امان باشند.

چون کودکان یکساله، بسیار پرجنب و چوش هستند، آن ها برای دویدن، بالا رفتن، پریدن، سوار شدن و هل دادن اسباب بازی های چرخدار، به فضای کافی نیاز دارند.
وجود فضای آیاد در ساختمان مهد کودک، بسیار مطلوب است ولی در صورت عدم امکان چنین امری، تنظیم مبتکرانه فضای درونی نیز می تواند کارساز باشد. در صورتی که در حوالی مهدکودک، پارکی وجود داشته باشد، گردش و قدم زدن در آن می تواند بخش مهمی از برنامه روزانه مهد باشد.

ارزیابی نیاز های اساسی به مراقبت دقیق و نزدیک به بزرگسالان از طفل، ایمنی و فضا، تنها شروعی برای یافتن مهدک کودک مناسب است. در قدم بعدی باید مدتی در مهد حضور پیدا کنید و از نزدیک نوع فعالیت و ارتباطی را که بین مربیان و کودکان وجود دارد، زیر نظر بگیرید.
برای مشاهدات شخصی شما، هیچ جایگزینی وجود ندارد. این غرایز فطری شما درباره افراد و درک شخصی از کودکتان است که در تصمیم گیری نسبت به مناسب بودن یک مهد کودک برای فرزندتان، به شما کمک خواهد کرد. برنامه ای تنظیم کنید تا بتوانید ساعتی را در مهدکودک، از نزدیک به تماشای چگونگی توجه مراقبین به نیازهای کودکان، محدوده برنامه ها و منظم بودن آن ها، آهنگ صدا و لحن صحبت کردن مربیان، سطح کلی مهربانی و ثبات قدم کارکنان مهد بپردازید.
کودک خود را به مهدکودکی که به شما اجازه این نوع مشاهدات را نمی هد، نسپارید! اگرچه نمونه های سو استفاده از کودک، در مهدکودک ها بسیار نادر است، معمولاً این نوع اعمال در مکان هایی که والدین از ورود به آن منع می شوند به وقوع می پیوندند.
بعد از یافتن محل مناسب اسامی والدینی را که می توانید به عنوان معرف با آن ها تماس بگیرید، تمام مهد کودک هایی که احساس مسئولیت می کنند، از اعلام این اسامی به شما خوشحال خواهند شد. حداقل با سه خانواده دیگر تماس بگیرید و از نظرات آن ها درباره مهد مورد نظر جویا شوید.

جست و جو برای یافتن مهد، کار مشکلی است، مخصوصاٌ اگر دارای احساسات متضاد و درهم نسبت به ترک فرزند یکساله تان برای ساعات طولانی باشید.
انتخاب اولین مکانی که هزینه آن به نظر مناسب می آید و دارای مربیانی مجرب در رفتار با کودک است شاید بد نباشد شاید هم بخواهید مهد کودکی را انتخاب کنید که اسباب بازی های متنوع و زیبایی دارند.

مکانی به آن اندازه خوب، قاعدتاً باید محل مناسبی برای کودکتان باشد اما هنگامی که برای جدا شدن از کودکتان تصمیم می گیرید. این گذراندن وقت و مشاهد آن چه در عمل برای کودکان در زمان حضورشان در مهدکودک پبش می آید. بسیار با ارزش است. شما خواهید دانست، چون خود شاهد بوده اید که کودکتان توسط فردی که رفتاری مهربانانه و شخصیتی مسئولانه دارد و در محیطی هیجان انگیز تحت سرپرستی قرار می گیرد و با علم به این موضوع روز شما در محل کار بسیار بهتر سپری می شود.

به نقل از کتاب کلیدهای رفتار با کودک یکساله
چاپ
نویسنده: م ک. بازیجو
تاریخ انتشار: 1393/04/29 02:21:05