×

مقاله بازی های فکری رده سنی یک تا 3ساله کدامند

بازی های فکری رده سنی یک تا 3ساله کدامند


به تحرک واداشتن ذهن هم مانند جسم لازم است  هدف بازی های فکری همین است برای پرکردن اوقات فراغت استفاده از بازی های فکری بسیار ایده عالی می باشد این بازی ها بچه را نابغه بار می آورند و کمک به شکل گیری شخصیت آنها و همچنین مفاهیمی چون اقتصاد و هنر و فرهنگ در وجودشان می کنند .
برای بچه های زیر 1 سال یعنی از سن سه ماهگی  که کودک توانایی گرفتن چیزی را دردستش کسب می کند بازی های فکری مانند مکعب های ابری پارچه ای که نرم و بی خطر هم هستند مناسب می باشد در هر بعد این مکعب تصاویری وجود دارد که به آشنا شدن کودکان با دنیای پیرامونش کمک می کند با توجه به بزرگ شدن کودکان تعداد مکعب های ابری  نیز بیشتر می شود و چشم بچه را را با انبوهی از تصاویر آشنا می کند .
توجه : برای نوزاد 6 ماه سه مکعب ابری و برای کودک ده ماه تا 1 ساله چهار مکعب ابری در 4 اندازه مناسب می باشد  زیرا باعث تمرکز و بیشتر شدن دقت او می شود و زمانی که کودک توانایی نشتن را بدست آورد می توان روی هم چیدن آنها را به او آموزش داد  هدف از این کار هماهنگی بین چشم ها و دست ها را در او تقویت شود.
حلقه هوش اگر تعدادش حلقه هایش بیشتر باشد برای بچه های 1 تا 3 سال مناسب بوده و تعداد کمش برای کودکان زیر 1 ساله مناسب می باشد .
با گفتن نام رنگ حلقه ها کودکان با رنگ ها نیز آشنا می شوند همین که کودک 1 ساله حلقه را در دست نگه دارد و به دست دیگرش بدهد کافیست رفته رفته مهارت انداختن حلقه در استوانه را یاد می گیرد هدف از این بازی یاد دادن ارتباط میان اشیاء ، به کودکان  می باشد.
بازی های فکری کودکان هفت تا دوازده ساله به قدری جذاب و شیرین است که بزرگتر ها هم  مجذوب بازی می شوند از سختی بازی هم خبری نیست که کودکان نتوانند از عهده اش برایند این بازی ها به صورت گروهی انجام می گیرد البته بازی های تک نفره هم مانند روبیک وجود دارند این
بازی فکری فتح و پرچم  بازی 5 نفره بوده و موضوع آن استراتژیکی می باشد و مستلزم تفکر بیشتری می باشد و در ضمن هیجان بیشتری به همراه دارد .
 بازی فکری دیگری که برای تقویت حافظه کوتاه مدت بیشتر به درد می خورد بازی آپادانا بهترین نمونه می تواند به شمارآید این بازی هم گروهی بوده و میتوان از تعداد دو نفر تا پنج نفر در این بازی شرکت داد .
 اگر کسی دنبال بازی فکری پیچیده ای باشد بازی عموپولدار که نوع دیگری از بازی فکری روپولی است بهترین نمونه به حساب می اید ولی این بازی نیازمند دقت بیشتر و درصد هوشی بالایی می خواهد . 
والدین گرامی اگر دنبال بازی فکری که  از سرعت عمل بیشتر برخوردار باشد برای کودکانتان هستید بازی دست چین بهترین توصیه ما به شماست که شادی  بیشتری هم به دنبال دارد  .
از دیگر بازی های فکری تک نفره ، بازی راز جنگل  و عبور از رود خانه را هم  می توان نام برد .
والدین عزیز اگر دنبال وسایل علمی برای کودکانتان هستید می توانید از کیت های شیمی  و سی دی آموزشی آنها را تهیه کنید  جنبه بازی ندارند ولی از بعد علمی با ارزشند .
ساز بلز یکی از اسباب بازیهای است که کودکان 1 سال عاشق آن هستند به دلیل اینکه دوست دارند خودشان به تنهایی آهنگی را بزنند و صدایی را تولید کنند این کارباعث ذوق زدگیشان  می شود والدین با تهیه این اسباب بازی کودکان خود را با دنیای موسیقی آشنا می کنند .
والدین عزیز اگر بخواهید به کودکانتان زبان و بیان و قصه گویی یاد داده وآنها را با دنیایی تئاتر آشنادکنید بهتر است اسباب بازی های سر انگشتی بخرید .
برای اینکه کودکتان بتواند جاذبه و قوانین فزیک را یاد بگیرد برایش اسباب بازی سر قورباغه را فراهم کنید . 
برای آموزش پرتاب به کودکان برایشان بولینگ پارچه ای بخرید .
بازی هوش چین به این شکل است که یک صفحه متحرک در یک قاب است که پر است از عکس حیوانات ،کودکان باید به کمک فکر و درایت خود هر کدام از مهره حیوانات را در محل خود جای دهند .
برای آشنا کردن کودکان با دنیا درس و مدرسه برای آنها نقاشی کردن را بیاموزید زیرا با این کار آنها با ابزار نوشتاری هم آشنا می شوند و علاقه آنها به یاد گیری امور درسی مرتفع می شود  .
از اسباب بازی های فکری مناسب سنین هیجده ماهه می توان به اسباب بازی سازه های و انواع آن مثل سازو باز و دومینو و لگو ها جورچین های آهن رباعی اشاره کرد .
اگرکودکتان  دوست دارد بازیهای رقابتی را انجام دهد بازی بند در بند را به شما توصیه می کنیم تا بتوانید تهیه کنید .
                     


چاپ
نویسنده: م ک. بازیجو
تاریخ انتشار: 1396/06/23 12:21:28