×

مقاله 9 روش پیشگیری از بارداری که می توانید برای جلوگیری از بارداری استفاده کرد

9 روش پیشگیری از بارداری که می توانید برای جلوگیری از بارداری استفاده کرد

1- کاندوم 

کاندوم تنها نوع پیشگیری از بارداری است که از بسیاری از STI ها محافظت می کند و همچنین از بارداری جلوگیری می کند. این روش پیشگیری از بارداری می تواند در صورت تقاضا استفاده شود ، فاقد هورمون است و به راحتی با خود حمل می شود. و در انواع نر و ماده وجود دارد.

کاندوم های نر به آلت تناسلی نازک می چرخند و به عنوان یک مانع فیزیکی عمل می کنند و از عبور مایعات جنسی بین افراد در هنگام رابطه جنسی جلوگیری می کنند. کاندوم زن درست قبل از رابطه جنسی در واژن قرار می گیرد. بر اساس استفاده معمول ، کاندوم زن کاملاً به اندازه کاندوم لاتکس مردانه م effectiveثر نیست و ممکن است کمی تمرین لازم باشد تا به آن عادت کنید.

جوانب مثبت عبارتند از: این بهترین محافظت در برابر STI است. می تواند در صورت تقاضا استفاده شود بدون هورمون

موارد منفی شامل موارد زیر است: برخی از افراد به کاندوم لاتکس حساسیت دارند.


2- قرص ضدبارداری خوراکی

این قرص کوچکی است که هر روز یک بار مصرف می شود. قرص های ضد بارداری خوراکی متداول ترین روش پیشگیری از بارداری است که توسط زنان استرالیایی استفاده می شود . چند نوع مختلف قرص برای انتخاب وجود دارد ، بنابراین این در مورد یافتن قرص مناسب شما است. قرص ترکیبی حاوی استروژن و پروژسترون است و مینی قرص فقط حاوی یک هورمون ، یک پروژستین است. این قرص می تواند فواید زیادی داشته باشد ، اما یادآوری مصرف به موقع آن ضروری است.

از مزایای مصرف قرص می توان به موارد زیر اشاره کرد: اجازه خودانگیختگی جنسی را می دهد و رابطه جنسی را قطع نمی کند. برخی از قرص ها حتی ممکن است دوره های سنگین و دردناک را کاهش دهند و یا ممکن است تأثیر مثبتی بر آکنه داشته باشند.

موارد منفی عبارتند از: فراموش کردن مصرف قرص به این معنی است که به همان اندازه موثر نخواهد بود. فقط توسط خانمها قابل استفاده است. برای زنانی که نمی توانند از بارداری های حاوی استروژن استفاده کنند مناسب نیست. از STI محافظت نمی کند.

این قرص فقط با گرفتن نسخه از پزشک متخصص در دسترس است بنابراین به پزشک محلی یا  کلینیک بهداشت جنسی خود مراجعه کنید .


3- دستگاه داخل رحمی (IUD)

این دستگاه کوچک T شکل از مواد حاوی هورمون پروژسترون یا پلاستیک و مس ساخته شده است و توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی آموزش دیده در داخل رحم یک زن نصب شده است. این یک روش پیشگیری از بارداری طولانی مدت و برگشت پذیر است که بسته به نوع آن می تواند برای سه تا 10 سال در جای خود باقی بماند.

برخی از آی یو دی ها حاوی هورمون هایی هستند که به تدریج برای جلوگیری از بارداری ترشح می شوند. IUD همچنین می تواند یک پیشگیری از بارداری اضطراری موثر باشد اگر توسط متخصص بهداشت و درمان ظرف پنج روز (120 ساعت) از انجام رابطه جنسی بدون محافظت نصب شود.

آی یو دی های حاوی مس 99٪  و آنهایی که حاوی هورمون هستند 99.8٪ مثر هستند ، بنابراین شما در حدی محافظت می کنید که با روش پیشگیری از بارداری محافظت می کنید.

موارد منفی عبارتند از: خونریزی نامنظم و لکه بینی در شش ماه اول استفاده رخ می دهد. برای درج و حذف نیاز به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی دارد. در برابر STI محافظت نمی کند.


4- ایمپلنت پیشگیری از بارداری

در این روش ، یک میله انعطاف پذیر کوچک و کوچک در زیر بازوی یک زن قرار می گیرد و نوعی هورمون پروژسترون آزاد می کند. این هورمون باعث آزاد شدن تخمدان در تخمدان و ضخیم شدن مخاط دهانه رحم می شود و ورود اسپرم به رحم را دشوار می کند. کاشت نیاز به یک روش کوچک با استفاده از بی حس کننده موضعی برای جاگذاری و برداشتن میله دارد و باید بعد از سه سال تعویض شود.

مزایای کاشت عبارتند از: رابطه جنسی را قطع نمی کند یک گزینه پیشگیری از بارداری با ماندگاری طولانی مدت و برگشت پذیر است.

موارد منفی عبارتند از: برای درج و حذف نیاز به مراقبت های بهداشتی دارد. گاهی اوقات ممکن است در ابتدا خونریزی نامنظم وجود داشته باشد. در برابر STI محافظت نمی کند.


5- تزریق پیشگیری از بارداری

این تزریق حاوی یک نسخه مصنوعی از هورمون پروژسترون است. این ماده به باسن یا بازوی بازوی یک زن تزریق می شود و طی 12 هفته آینده این هورمون به آرامی در جریان خون شما آزاد می شود.

جوانب مثبت: تزریق تا سه ماه طول می کشد. بسیار موثر است اجازه خودانگیختگی جنسی را می دهد و رابطه جنسی را قطع نمی کند.

موارد منفی: تزریق ممکن است باعث پریود شدن خون یا خونریزی نامنظم شود. این مستلزم پیگیری تعداد ماههای استفاده شده است. این از STI محافظت نمی کند.


6- قرص ضد بارداری اضطراری (قرص "صبح بعد")

در صورت عدم استفاده از پیشگیری از بارداری ، شکسته شدن کاندوم در حین رابطه جنسی یا تجاوز جنسی به زن ، می توان از قرص اضطراری جلوگیری از بارداری بعد از رابطه جنسی استفاده کرد.

در حالی که گاهی اوقات قرص "Morning After" نامیده می شود ، اما در واقع می تواند تا پنج روز بعد از رابطه جنسی بدون محافظت موثر باشد. هرچه زودتر مصرف شود ، موثرتر است؛ اگر در سه روز اول بعد از رابطه جنسی مصرف شود ، از حدود 85٪ از حاملگی های پیش بینی شده جلوگیری می کند.

این قرص حاوی دوزهای خاصی از هورمون های زنانه است. هر خانمی می تواند قرص جلوگیری از بارداری اورژانسی مصرف کند ، حتی کسانی که نمی توانند قرص های دیگر ضد بارداری خوراکی مصرف کنند. این دارو را می توانید از طریق داروخانه یا داروساز بدون نسخه پزشک خریداری کنید.

عوارض جانبی معمول پیشگیری از بارداری اضطراری شامل حالت تهوع ، استفراغ است و دوره بعدی ممکن است زودرس یا تأخیر باشد. پیشگیری از بارداری اضطراری از STI محافظت نمی کند.


7- حلقه ضد بارداری

این روش شامل یک حلقه پلاستیکی انعطاف پذیر است که به طور مداوم هورمون هایی را آزاد می کند که توسط زن در واژن قرار می گیرد. این به مدت سه هفته در جای خود باقی می ماند و سپس آن را بر می دارید ، یک هفته استراحت می کنید و یکی دیگر را وارد می کنید. حلقه هورمون های استروژن و پروژسترون را آزاد می کند. این همان هورمون هایی هستند که در قرص ترکیبی ضد بارداری خوراکی استفاده می شوند ، اما در دوز کمتری.

نکات مثبت این موارد عبارتند از: این روش پیشگیری از بارداری عوارض جانبی کمی دارد ، امکان کنترل دوره های قاعدگی را فراهم می کند و اجازه می دهد باروری شما با برداشتن حلقه سریع برگردد.

موارد منفی عبارتند از: برای زنانی که نمی توانند از روشهای پیشگیری از بارداری حاوی استروژن استفاده کنند مناسب نیست. باید به یاد داشته باشید که در زمان مناسب آن را تعویض کنید. در برابر STI محافظت نمی کند.


8- دیافراگم

دیافراگم گنبدی سیلیکونی نرم و کوچک است که برای جلوگیری از ورود اسپرم به رحم در داخل واژن قرار می گیرد. مانند کاندوم بین اسپرم مرد و تخمک زن یک مانع فیزیکی ایجاد می کند.

دیافراگم باید حداقل شش ساعت بعد از رابطه جنسی در جای خود بماند. بعد از شش ماه - اما بیشتر از 24 ساعت بعد از رابطه جنسی - باید بیرون بیاید و تمیز شود.

برخی از نکات مثبت: شما می توانید از دیافراگم مشابه بیش از یک بار استفاده کنید و اگر مراقب باشید می تواند تا دو سال دوام بیاورد.

برخی از موارد منفی: استفاده از دیافراگم می تواند عملی باشد و نیاز به پیگیری ساعت های درج شده دارد. دیافراگم در صورت استفاده صحیح نسبتاً خوب عمل می کند ، اما به همان اندازه قرص ، ایمپلنت ضد بارداری یا آی یو دی مناسب نیست.


9- عقیم سازی

عقیم سازی فرایند از بین بردن کامل توانایی تولید مثل بدن از طریق جراحی تهاجم باز یا حداقل است. این یک روش دائمی پیشگیری از بارداری است و برای افرادی مناسب است که مطمئن هستند هرگز بچه نمی خواهند یا بچه دیگری نمی خواهند. عقیم سازی برای زنان و مردان در دسترس است و در بیمارستانی با بیهوشی عمومی انجام می شود.

اگر به فکر عقیم سازی هستید ، مواردی که باید با پزشک در مورد آن صحبت کنید شامل دلایل شما برای عقیم سازی است ، اینکه آیا روش های دیگر پیشگیری از بارداری ممکن است مناسب تر باشند و یا هر گونه عوارض جانبی ، خطرات و عوارض روش.چاپ
نویسنده: بازیجو
تاریخ انتشار: 1400/04/07 12:54:30