×

مقاله رابطه آسم با استرس دوران بارداری

رابطه آسم با استرس دوران بارداری
به گزارش خبرگزاری رویترز محققان دریافتند استرس های دوران بارداری که ناشی از اتفاقاتی چون طلاق، از دست دادن شغل یا مرگ یکی از عزیزان به وجود می آید می تواند خطر ابتلا به آسم و اگزما را در بین کودکان متولد شده افزایش دهد.

دکتر Arck از دانشکده پزشکی دانشگاه hamburg-Eppendorf آلمان و همکارانش اعلام کرده اند با وجود این که عوامل ژنتیکی از مهمترین موارد بیماری آسم و شرایط مرتبط با آن هستند ولی در سالهای اخیر تنها علت افزایش بی سابقه بیماری های این چنینی  نبوده اند.

در همین مدت با افزایش این بیماری ها سطح استرس مردم نیز بالاتر رفته است. اما تا کنون شواهدی مبنی بر رابطه استرس دوران بارداری و آسم یا اگزما جود نداشته است.

محققان برای بررسی بیشتر 1587 کودک و مادر استرالیایی را مورد بررسی قرار دادند. هدف اصلی این تحقیق تعیین تاثیرات نظارت شدید روی خروجی های دوران بارداری بوده است.

از مادران خواسته شده بود ابتدا درباره وقایع تنش زای زندگی خود تا نیمه دوران بارداری و سپس تا انتهای این دوره را بازگو کنند. این محققان همچنین به بررسی وضعیت آسم، اگزما و دیگر بیماری های مربوط به آلرژی کودکان در سنین 6 و 14 سالگی را بررسی کردند.

اطلاعات نهایی به دست آمده مربوط به 994 فرزند و مادر می باشد.

محققان متوجه شدند که آسم و اگزما در دوران نوجوانی بچه هایی که مادرانشان زندگی پر استرسی را در نیمه دوم دوران بارداری تجربه کرده اند بیشتر از بقیه است.

جالب است بدانید بعد از بررسی ها مشخص شد کودکانی که حتی اگر مادرشان یک بار از یک واقعه استرس زا رنج برده باشد دو برابر دیگران در سن 14 سالگی در معرض ابتلا به آسم قرار دارند. نتیجه نهایی نشان می دهد خطر ناشی از استرس در مواردی که یک یا چند واقعه تلخ و تنش زا رخ می دهد فرقی نمی کند.

زمانی که بررسی محققان بیشتر شد متوجه شدند که این الگو برای کودکانی صدق می کند که مادرشان هیچگاه آسم نداشته اند.

براساس یافته های منتشر شده در مجله Allergy and Clinical Immunology رابطه خاصی بین استرس دوران بارداری و شانس ابتلا به آسم یا اگزما در سن 6 سالگی وجود ندارد.

محققان معتقدند عوامل دیگری وجود دارند که علاوه بر استرس دوران باداری می تواند خطر ابتلا به بیماری های مختلف را در کودکان افزایش دهد.

یکی از محققینی که در این آزمایشات نقشی نداشته اعلام کرده است که این تحقیق به خوبی طراحی و برنامه ریزی شده ولی در انتشار و تفسیر نتایج به دست آمده عجله و بی دقتی شده است.

Alet H.Wijga  از موسسه ملی سلامت عمومی و محیط Bilthoven هلند تاکید کرده است که خود استرس نمی تواند علت بروز آسم و اگزمای کودکان باشد.

وی گفته است که رخدادهای زندگی مانند مشکلات مالی، از دست دادن شغل و جابجایی مسکن مربوط به جدایی یا طلاق در دوران بارداری می تواند برروی موقعیت اجتماعی-اقتصادی مادر و احتمالا فرزندش تاثیر گذار باشد.

البته قبول دارد که در این تحقیق نشانه هایی از رابطه زندگی مخاطره آمیز والدین و خطر ابتلا به بیماریهای آلرژی دوران کودکی وجود دارد. به اعتقاد محققان چالش آینده درباره جدا کردن تاثیرات احتمالی استرس دوران بارداری از محیط رشد دوران کودکی است.


چاپ
نویسنده: م ک. بازیجو
تاریخ انتشار: 1393/02/17 12:31:58