×

مقاله پرسش نامه بارداری

پرسش نامه بارداری

آیا در قبال سرخجه مصونیت حاصل کرده اید؟

ابتلا به سرخچه در دوران بارداری خصوصا اوایل بارداری که اعضای داخلی بدن جنین در حال شکل گرفتن است می تواند موجب نواقصی جدی در جنین شود. بنابراین قبل از این که باردار شوید از پرسک درخواست آزمایش خون کنید تا مطمئن شوید که از این بیماری مصون هستید. اگر نبودید می توانید واکسن بزنید این آزمایش را سر فرصت انجام دهید زیرا دست کم تا سه ماه بعد از واکسیناسیون نباید باردار شوید.

 

آیا در خانواده شما یا همسرتان سابقه بیماری های موروثی وجود دارد؟

برخی بیماری ها مانند هموفیلی و فیبروز کیسه ای، موروثی است. اگر در بستگان نزدیک شما یا همسرتان بیماری ارثی وجود دارد احتمال دارد به فرزند شما منتقل شود در این صورت قبل از سعی در بارداری با پزشک مشورت کنید و در صورت توصیه او به مشاور ژنتیک مراجعه کنید تا میزان خطر را مشخص کند. بد نیست بدانید که در بیشتر موارد فقط اگر زن و شوهر هر دو حامل ژن عامل بیماری باشند خطر به ارث رسیدن آن به کودک جدی خواهد بود.

 

آیا قرص ضد بارداری مصرف می کنید یا قبلا مصرف می کردید؟

بهتر است مدت زمانی طولانی قبل از بارداری مصرف قرص را کنار بگذارید تا بدن شما فرصت کافی برای بازگشت به چرخه طبیعی خود داشته باشد. قبل از تلاش برای بارداری بگذارید سه بار قاعده شوید. اگر قبل از منظم شدن قاعدگی باردار شوید پیش بینی تاریخ زایمان دشوار خواهد بود.

 

آیا اسید فولیک مصرف می کنید؟

قبل از اقدام برای باردار شدن شروع به مصرف اسید فولیک بنمایید. اسید فولیک ویتامینی است که مانع از برخی نواقص مادرزادی همچون اسپینا بیفیدا (مهره شکافته) می شود. در 12 هفته نخست بارداری هر روز 400 میکروگرم از این ویتامین مصرف کنید.

چاپ
نویسنده: م ک. بازیجو
تاریخ انتشار: 1393/02/10 10:45:03