×

مقاله اثرتغذیه در ذهن کودکان

اثرتغذیه در ذهن کودکانبه گفته محققان دانشگاه شیکاگو سرعت رشد مغز در جنین در دوران بارداری در هفته های بیست و هفت تا سی ام بارداری بیشتر می باشد بهترین زمان برای کمک به افزایش فعالت مغز در این دوره می باشد پس قبل از به دنیا آمدن نوزاد والدین باید از مواد غذایی که به رشد مغز جنین تاثیر می گذارد را بخورد و بعد از متولد شدن کودک توسط تذیه در افزایش درصد هوش او نیر تلاش کند تا در آینده صاحب فرزندی باهوش و زکاوت بالا شوند .
مغز نیز مانند دیگر اندام ها مواد مغذی مورد نیاز خود را از طریق غذایی که راه دستگاه گوارش وارد  خون شده را جذب می کند برای اینکه مغزکودکان بتواند سلول های خاکستری خود را افزایش دهد تا کارائی بالایی داشته باشند  باید از مواد غذایی مغزی استفاده شود که در مغز اثرمی گذارند .
به طور کلی تغذیه علاوه بر بالا بردن کارکرد مغز در رشد اندام های دیگر بدن نیز مفید و مؤثر می باشد بنابراین باید کودکان از نظر تغذیه  مورد توجه والدین قرار بگیرند تا ازاین طریق قدرت تمرکز و حافظه در کودکان تقویت شود  .
بعضی از مواد غذایی وجود دارند که برای افزایش سلولهای خاکستری مغز بسیار مفید می باشند این مواد غذایی عبارتند از :
1: کره بادام زمینی . هم انرژی زا بوده و هم برای مغز کودکان غذای مفیدی می باشد چون سرشار از گلوکز (انرژی زا )، تیتامین (حفاظی برای سلول های مغز ) ، ویتامین ، آنتی اکسیدان می باشد .
از آنجا که کودکان این ماده غذایی را بسیار دوست دارند به عنوان یک میان وعده غذایی بهترین گزینه می باشد
توجه : اگر کودک نسبت به این مواد غذایی آلرژی داشته باشدخوردن آن برای او مشکل ساز خواهد بود .
2 : ماهی آزاد (ماهی سالمون) . ماهی هایی وجود دارند که منبع اسد های چرب مانند امگا 3 هستند زمانی که این مواد در مغز کودکان جذب شد به طور چشم گیری قدرت و مهارت کارکرد ذهنی کودکان را افزایش می دهد  بهتر است با نان های گندم دار به صورت ساندویچ برای کودکان داده شود .
3 :  میوه های ریزی همچون توت ها و بلوبری . سرشار از آنتی اکسیدان ، ویتامین C ، دانه های درون آن حاوی اسید های چرب امگا 3 می باشند .
میوه هایی مانند تمشک  ، بلوبری ، شاه توت ، توت ، توت سفید ، توت فرنگی  وجود دارند که علاوه بر استفاده از آنها به صورت تازه می توان در درست کردن انواع دسر ها و اسموتی ها بهره بهینه برد .
4 : انواع میوه ها وسبزیجات رنگی .
سبزیجان رنگی غنی از آنتی اکسیدانها می باشند که برای حفظ و بالا بردن سلامت و کارکرد مغز بسیار اهمیت دارند گوجه فرنگی ، ذرت ، فلفل دلمه ای ، کلم قرمز ،کاهو ،کدوحلوایی ، اسفناج ، هویج ، سیب زمینی شیرین ، کلم بروکلی ، بادام ، فندوق ، گردو ، مارچوبه ، بادام هندی ، تخم آفتاب گردان ، غیره . . .می باشد  .
از سبزیجات هم به صورت خام در سالاد ها و هم به صورت پخته در اسپاگتی می توان استفاده کرده و در وعده های غذایی به  خورد کودکان داده شود .
5 : گوشت های قرمز منبع غنی از آهن هستند .
کودکانی که از گوشت قرمز تغذیه می کنند انرژی بدنی زیاد داشته و همچنین از قدرت تمرکز ذهنی بالای برخوردارند . گوشت گاو دارای زینک (روی) بوده و حافظه کودکان را تقویت می کند کودکانی که گوشت نمی خورند باید آهن مورد نیاز بدنشان را از طریق مواد غذایی دیگری مانند لوبیا ها تامین کرد از خوراندن کالباس و سوسیس به کودکان خود داری کنید زیرا به عنوان یک تغذیه سلام محسوب نمی شوند.
6 : حبوبات( لوبیا ها ).
دارای کربوهیدراتها و فیبر ها و ویتامین ها و مواد معدنی و پروتئین ها و مخصوصا لوبیا چیتی حاوی اسید های چرب امگا 3  می باشند که همه آنها برای تقویت مغز و سلامت قلب کودکان لازم می باشد برای سالاد بچه ها حتما از لوبیا استفاده شود زیرا برای تقویت و افزایش کار کرد ذهنشان نیاز فراوان دارند  .
7 : لبنیات فراورده های دامی (شیرو ماست )
برای افزایش و گسترش بافت های مغز و انتقال پیام های عصبی توسط نرون ها درمغز به مواد غذایی حاوی ویتامین ها و پروتئین ها و کلسیم و مواد مغزی دیگری نیاز است که محصولات لبنیاتی بهترین منبع غذائی محسوب می شود شیر کم چرب و ماست برای ذهن کودکان  و نوجوانان در حال رشد فوق العاده مفید بوده و رساندن آن هر روز به بدن الزامی است .
8 : تخم مرغ دارا ی منابع غنی از پروتئین ها  و موداد معدنی .
زرده تخم مرغ دارای ماده بسیار مغزی به نام کولین بوده که در کارائی مغز نقش بسیاربالایی دارد بهترین صبحانه برای کودکان منحسوب می شود . 
والدین با کودکان خود بازی و ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهند تحقیقات نشان می دهد کودکانی که در دامان مادران خود بزرگ شده و از محبت پدر بهره کافی را برده اند از قدرت بدنی و ذهنی کارامد و قوی برخوردارند ورزش باعث افزایش گردش خون در مغز را شده و منجر به تیز هوشی کودکان می شود  و همچنین کم کردن مدت زمان تماشای تلوزیون و بازی های  کامپیوتری  و افزایش فرصت بازی با اسباب بازی ها کودکان را تیز هوش بار می آورد .


چاپ
نویسنده: م ک. بازیجو
تاریخ انتشار: 1396/08/17 06:45:39