×

مقاله لکنت زبان در کودکان علل و راههای درمان این مشکل

لکنت زبان در کودکان علل و راههای درمان این مشکل لکنت زبان عموما در همه ی کودکان به وجود نمی آید و فقط تعداد کمی از کودکان دچار مشکل لکنت زبان میشوند .ولی بیشتر در کودکان 2 الی 5 سال به وجود می آید در اغلب موارد لکنت زبان در کودکان به صورت خود به خودی و بدون دخالت حرفه ای بهبود میابد ولی در برخی موارد بهتر از برای درمان این مشکل بپردازیم چون این مشکل ممکن است تا سال های سال به طول بیانجامد و باعث به وجود آمدن مشکلات عملکردی در مدارس یا محیط زندگی شود.

لکنت زبان، گاهی اوقات stammering یا ناروانی نامیده می شود، اختلال در الگوهای طبیعی گفتار گفته میشود. این می تواند به اشکال مختلفی دیده شود.

به صورتی که کودک در زمان حرف زدن و یک حرف را تکرار کند مانند وقتی میخواد بگوید سلام کلمه ی سلام را اینگونه ادا کند س س سلام و یا لکنت زبان علاوه بر تکرار یک حرف میتواند به توقف کامل سخنرانی و یا حذف یک صدا یا حرف نیز شامل شود هر شخصی میتواند در هر سنی دچار لکنت زبان شود و پران بیشتر از دختران در معرض این مشکل هستند و اغلب این مشکل ناروانی در سنین 18 و یا 24 ماه شروع شده و تا سن 5 سالگی ادامه میابد.

ممکن است ار هر 5 کودک یکنفر دچار این مشکل شود در برخی موارد مشکل ناروانی حاد یا خفیف باشد و یا به صورت خود به خودی ترمیم یابد یا ماهها طول بکشد اگر لکنت فرزند شما بیشتر از حد معمول است بهتر است برای درمان این نوع کودکان بپردازید تا در مدارس یا زندگی معمولی دچار مشکلات عملکردی نشوند.

راههای برخورد صحیح با کودکان دارای لکنت زبان :

قبل از هر چیز به فرزند خود این اطمینان را بدهید که لکنت زبان مشکل حاد یا خطرناکی نیست تا استرس و اضطراب را از فرزند خود دور کنید چون استرس این مشکل را حادتر میکند.

سعی کنید فرزند خود را از مواردی که موجب استرس او میشود دور نگهدارید و به او این آموزش را بدهید که چگونه با استرس و ترس خود مقابله کنند.

زمانی که با فرزند خود حرف میزنید با آرامس بیشتر کلمات را هجی کنید و با سرعت کمتر سخن بگویید تا کودک شما به آرام حرف زدن تشویق شود.

به کودک خود زمان مناسب و کافی را برای حرف زدن بدهید تا کودک شما برای حرف زدن مجبور به تند سخن گفتن نشود.

اگر لکنت فرزند شما به صورت حاد است بهتر است حتما به پزشک مراجعه کنید

چاپ
نویسنده: م ک. بازیجو
تاریخ انتشار: 1395/08/14 10:42:02