×

مقاله تنبلی تخمدان و ناباروری سری دوم

تنبلی تخمدان و ناباروری سری دوم

درمان : تغییراتی در رژیم غذایی و پرداختن به ورزش سالم – مصرف قرص کلومیفن سیترات – تزریق داروهای باروری – حفاری تخمدان که در این صورت تخمدان شروع به آزاد کردن تخم می کند – روش  IVF - تنظیم تخمک گذاری توسط داروی متفورمین دیابت (گلوکوفاژ).
میزان موفقیت : بیمارانی که اضافه وزن دارند زمانی که موفق به کم کردن پنج الی ده درصد از وزن خود می شوند توانایی تخمک گذاری به شکل منظم را دوباره به دست می آورند - 18 % از زنانی که قرص کلومیفن سیترات مصرف می کنند احتمال بارداری در هر دوره درمان را دارند – حدود 50 %خانم هایی که از روش حفاری تخمدان استفاده کردند پس از انجام عمل حفاری در عرض یک سال باردار شدند . 
4 - اندومتریوز
به شرایطی اطلاق می شود که بافت اندومتری که داخل رحم رشد می کند در خارج از آن مانند لگن و یا در شکم رشد و نمو کند  .
علائم : امکان دارد برخی از خانم ها هیچ نشانه ای نداشته باشند  و این در حالی است که دیگران در دوره های پریود و همچنین در هنگام نزدیکی درد عمومی لگنی  و خون ریزی شدید را تجربه کنند .
درمان : توسط عمل جراحی بافت اندومتری برداشته می شود – لوله های فالوپ مسدود شده شکافته می شوند - باروری از راه IVF  .
 میزان موفقیت : نتایج تحقیقات و بررسی های فراوان حاکی از آن است که 30 % از خانم ها حدودا سه سال پس از  اولین مرحله اندو متریوز که به کمک عمل لاپراسکوپیک انجام گرفت کاملا به طور طبیعی باردار شدند .
اگر هیچ کدام از این موارد علت ناباروری خانم نباشند یعنی همه موارد نرمال باشند امکان دارد دکتر از مورد غیر قابل توضیح برای بیمار استفاده کند متخصصان معتقدند به صورت های جزئی اختلافاتی میان عمل کرد های دستگاه تناسلی افراد با دیگری وجود دارد این تفاوت ها ممکن است در عمل کرد اسپرم ، توسعه فولیکول ، فرایند لقاح پیش بیاید و همچنین فاکتور های روال زندگی مثل : مصرف زیاد الکل و کافئین و کشیدن سیگار آن هم به صورت روزانه و منظم و نیز چاقی بیش از حد و یا لاغری بیش از حد باشند  که همگی در ناباروری بی تاثیر نیستند .
علائم : هیچ علامتی بروز نمی کند .
درمان استفاده همزمان  از داروهای ناباروری و IVF
میزان موفقیت :  زوجهایی که شامل ناباروری غیر قابل توضیح می باشند 9 الی 29 % شانس بارداری در استفاده همزمان دارو و IVF  را دارند .
توان باروری از سن سی و دو سالگی رفته رفته کم می شود بد نیست بدانید که این مشکل در ایلات متحده به میزان ده الی  پانزده درصد تخمین زده شده است  درمان های متفاوتی برای از بین بردن ناباروری وجود دارد زوجهای جوان با تلاش های مکرر حدود شش ماه اول توان باروری خود را بدست می آورند و باردار می شوند .
شایان ذکر است هشتادو پنج درصد از تعداد زوج های  که حدود دوازده ماه آمیزش بدون محدودیت داشته اند باردار می شوند .
از آنجایی که فرایند تولید مثل بشر به مراتب پیچده تر بوده بنابراین برای باردار شدن باید فرایند تخمک گذاری و لقاح کاملا صحیح انجام گیرد .
هورمونی به نام FSH از هیپوفیزدر مغز خانم ها هر ماه در روزهای چهارده الی بیست و هشت قائدگی پیامی به تخمدان ها  ارسال می کند که دستور آزاد کردن تخم از تخمدان صورت گیرد  که به این روند تخمک گذاری اطلاق می شود .
لطفا ادامه مطلب را در سری سوم دنبال کنیدچاپ
نویسنده: م ک. بازیجو
تاریخ انتشار: 1396/08/10 10:11:39