×

مقاله جلوگیری و درمان آلزایمر

جلوگیری و درمان آلزایمر

به نظر می رسد که زوال عقل، بسیار زودتر از آنچه تصور می شد، اتفاق می افتد. چنانچه در تحقیقی که به مدت 10 سال طول کشید، نشان داد که زوال حافظه، استدلال کردن و سلیس بودن کلام، در اوائل سن 45 شروع می شود.

بدلیل پیشرفت آرام و آهسته آلزایمر بسیاری از مردم علایم این بیماری را ناشی از افزایش سن دانسته و آنرا طبیعی می دانند، به همین دلیل معمولا این بیماری دیر تشخیص داده می شود.

پیشرفت بیماری را به 3 مرحله می توان تقسیم کرد:

مرحله اول:

اختلال حافظه رفته رفته نمایان می شود. بیمار در این مرحله از عهده کارهای روزمره شخصی بر می آید. ولی اداره امور اجتماعی نظیر خرید و کارهای بانکی برای او دشوار است.

مرحله دوم:

اختلال حافظه پیشرفت می کند و علائم روانی – رفتاری نظیر ترس، اضطراب، افسردگی، بی خوابی و بی قراری دیده می شود. بیمار قدرت تشخیص زمان و مکان را از دست می دهد و گویش او دچار اختلال می گردد.

مرحله سوم:

اختلال حافظه تا به آنجا پیشرفت می کند که بیمار حتی نامش را فراموش می کند، قدرت تکلم او تقریبا از بین رفته و عضلاتش سفت می شود، بلع غذا برای او مشکل شده و دیگر قادر نیست از بستر خارج شود.

 

 

آلزایمر

یکی از بهترین راه های جلوگیری از مبتلا شدن به آلزایمر این است که از ذهن خود زیاد استفاده کنید. با انجام کارهایی مثل خواندن، نقاشی کردن، ساختن کاردستی، بازی شطرنج، بازی فکری حل معما ، یا پازل های 2 بعدی و سه بعدی براحتی می توانید از ذهن خود استفاده کنید.

همیچنین تحقیقات اخیر نشان داده کار کردن بر روی دستگاه های موسیقی ، عرق کردن (فعالیت ورزشی که باعث بالا رفتن ضربان قلب شود) ، خوردن ماهی کباب شده بر روی آتش و تماس گرفتن با دوستان (روابط اجتماعی مستمر) نیز در جلوگیری از پیشرفت این بیماری موثراند

 

چاپ
نویسنده: رامین آملی
تاریخ انتشار: 1393/01/20 22:35:06