×

مقاله تغذیه و بارداری سری سوم

تغذیه و  بارداری   سری سوم

از خرید تخم مرغ های بیرون از یخچال نگهداری شده و ترک دارو شکسته خود داری نمایید . تخم مرغ بهتر است کاملا در آب پخته  و به صورت عسلی  میل شود .
هشدار: خانم باردار از مزه مزه کردن خمیر کیک و شیرینی پخته نشده خود داری کند .
-    در دوران بارداری نوشیدن الکل ممنوع
طبق تحقیقات انجام شده در سالهای دوهزارو پنج در وزارت بهداشت امریکا مبنی بر  این که همه خانم های باردار در دوران بارداری از نوشیدنی های الکلی اجتناب کنند و این  تحقیقات را مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها نیز تایید کردند زیرا الکل بلافاصله نوشیده شدن توسط خانم باردار از جفت رد شده و جنین نیز می نوشد  در سال دوهزار و هفت تحقیقات انجام شده در زمینه خانم های بارداری که مداوم اقدام به نوشیدن الکل می کردند حاکی از آن است که بعد از تولد در دوران کودکی ،کودکان به ناهنجاری های فیزیکی و اختلالات سیستم عصبی مرکزی بدن و همچنین  به مشکلات رفتاری و اخلاقی دچار می شوند .
-    برای رشد سیستم عصب مرکزی اسید های چرب مانند امگا 3 بسیار مهم هستند از فواید مهم مصرف اسید های چرب می توان به از بین بردن  و یا کاهش افسردگی بعد از زایمان نام برد این اسیدهای چرب را می توان از مواد غذایی مانند ماهی کولی ، ماهی سالمون ، مغز گرد ، تخم و روغن کتان دریافت کرد . کولین نقش بسیار مهمی در برطرف کردن نقایص نخاعی دارد . ازمنابعی مانند غلات کامل و میوه ها و سبزیجات و گوشت قرمز (به غیر از جیگر که خانم باردار نباید بخورد) ، دانه سویا ، تخم مرغ ، گوشت مرغ ، و گیاهک گندم که منبع فیبر های غذایی می باشند و تاثیر بسزائی در برطرف کردن یبوست و هموروئید دارند و کمک به آزاد سازی گلوکز در خون کرده  و انرژی را در بدن در حالت تعادل نگه می دارد  و همچنین برای استحکام استخوانها خانم های باردارباید از کلسیم کافی بهره مند باشند در صورت کمبود کلسیم در بدن باردار به مشکلاتی مانند فشار خون بالا ، پر اکلامپسی دچار می شوند ، کلسیم را می توان از منابعی مانند شیرکم چرب ، ماست ، پنیر های سفید تهیه کرد  .
-    زیر بنا و بافت های بدن برای استحکام و رشد استخوان ها و پوست و مو و ماهیچه ها همگی بستگی به پرو تئین دارد چون نیاز شدید بدن به پروتئین بیشتر است پس در بارداری و در دو ران شیر دهی نیز نیاز بدن به  پروتئین به میزان چهل و شیش الی هفتادو یک گرم روزانه و یا بیشتر از این میزان می باشد که حتما باید تامین شود .
تخم مرغ یکی از منابع غنی از پروتئین می باشد یک عدد تخم مرغ کامل به میزان شش گرم از پروتئین بدن را تامین می کند می توان  تخم مرغ را آب پز شده را با سالاد و پاستا مخلوط کرد  و یا به صورت املت و یا به شکل نیمرو با سیب زمینی و همبرگرد و گوجه فرنگی کبابی و یا با نودل ترکیب کرد میل نمود .
لطفا ادامه مطلب را در سری  چهارم دنبال کنید .

چاپ
نویسنده: م ک. بازیجو
تاریخ انتشار: 1396/07/22 03:57:24