×

مقاله سلامت روانی چیست سری اول

سلامت روانی چیست  سری اول


زمانی که آستانه تاب و تحمل  پایین بیایید در این هنگام دیگر از سالم بودن عاطفی و روانی  خبری نخواهد بود امروزه سلامت روان در اثر تغییر روان زندگی و روبط مابین فراد جامعه دست خوش تغییرات چشم گیری شده است به طوری که دیگر امنیت اجتماعی را در روابط هم درگیر خود کرده است  روانشناسان معتقدند یک فرد علاوه بر داشتن سلامت روان به احساس امنیت اجتماعی هم نیاز دارند  اگر افراد جامعه منبع درامدی داشته باشند خرج و مایحتاج زندگی خود را تامین می کنند  .
در جامعه امروزی دست یابی به مهارت های زندگی و بالا بردن سطح بهداشت روانی  و بدست آوردن سلامت روان با سختی عجین شده است .
زندگی راحت در قبال داشتن شادی ، نشاط، امید واری ،آرامش به وجود می آید که کیفیت زندگی را تعیین می کنند و محیط زندگی  مسئولیت بیشتری را در این زمینه بر عهده دارد.
اگر فردی از لحاظ جسمی سالم نباشد پس دچار نگرانی و اضطراب می باشد و این خود بهترین دلیل به هم خوردن سلامت روانی او خواهد بود  . افراد جامعه باید از امنیت اجتماعی و اقتصادی برخوردار باشند زیرا این امر باعث آرامش خیال او خواهد بود .
درواقع سلامت روانی مهیا بودن سکوت و آرامش نیست بلکه به معنای داشتن آرامش جسمی و اقتصادی و معنوی و اجتماعی می باشد و افرادی باشند که دوستمان داشته باشند  و ما هم آنها را دوست داشته باشیم .
زمانی که سلامت روانی  به دلایلی محیطی مورد خطر واقع شود وضعیت مناسبی برای به وجود آمدن بیماری های ژنتیکی و خاص و یا عصبی و افسردگی ایجاد می شود و در رفتار و شخصیت  افراد تاثیر بسزایی  می گذارد  و ما دچار افسردگی شدید می شویم .
آرامش یعنی نحوه زندگی و مبتلا نشدن به بیماری روحی روانی و دور بودن از اظطراب و نگرانی و تنش و افسردگی که اینها جمعا در سلامت روان نقش مهمی را ایفا می کنند.
آلودگی صوتی و تنش ها چگونه آرامش اعصاب را  بهم می زنند و باعث ایجاد عصبانیت در افراد می شوند ؟ متناسب با شغلی که افراد  دارند  با سرو صدا روبرو هستند شغلی مثل رانندگی  اگربتوانیم میزان سرو صدا را به حداقل برسانیم خیلی عالی می شود ولی امکانش وجود ندارد اما می توانیم آستانه تحمل خویش را بالا ببریم این خود یکی از خصوصیات  سلامت روانی به حساب می آید  وقتی بتوانیم روی خودمان تمرکز داشته باشیم می توانیم در برابر درجه حرارت و سرو صدا تحمل داشته باشیم و از بروز عصبانیت و پر خاشگری در خود جلوگیری کنیم.
روشهای زیادی برای ضمانت سالم بودن روان وجود دارد که ایجاد آرامش یکی از این راهکارها است مثلا محیط منزل در ایجاد آرامش نقش بسیارمهمی را ایفا می کند  اگر صمیمیت در بین افراد خانواده نباشد هر تک تک افراد در معرض بیماری روانی قرار می گیرند و سلامت روان خود را از دست می دهند دلیل آن وجود اختلافات بین والدین منجر به ایجاد ناامنی در میان افراد خانواده شده و در پی این  ناملایمات  امنیت و آرامش آنها با خطر روبرو می شود به طور کلی اگر تعداد این گونه خانواده ها در جامعه زیاد باشد در کل سلامت جامعه به خطر می افتد اگر سلامت جسمی و تغذیه افراد تعمین نشود در پی آن امکانات تحصیلی و اشتغال نیز وجود نخواهد داشت باید شادی را در میان افراد جامعه ایجاد کنیم خود موسیقی بهترین وسیله می باشد زیرا باعث رشد ذهنی کودکان نیز می شود و از نظر عاطفی نیز تاثیری بر آنها دارد .
لطفا ادامه را در سری دوم دنبال کنیدچاپ
نویسنده: م ک. بازیجو
تاریخ انتشار: 1396/06/20 03:34:50