×

مقاله اسباب بازی های وارداتی و مسمومیت و سرطان

اسباب بازی های وارداتی و مسمومیت و سرطان
صنعت ساخت اسباب بازی در کشور هنوز با علم روز و فناوریهای مورد استفاده در این صنعت بیگانه است. متاسفانه الگوهای غلط و ناهمگون غربی به راحتی با ورود اسباب بازیهای خارجی به اتاق کودکان ما وارد می شود و بر شکل گیری فرهنگ و آینده این آینده سازان تاثیر می گذارد. 
کودکان ایرانی هنوز با اسباب بازیهای جذاب خارجی که امروز رنگ و بوی فناوری هم گرفته اند سرگرم می شوند اما فعالیت قاچاقچیان و ورود اسباب بازیهای خارجی بدون نظارت حاکی از عقب ماندگیهای کشور در این حوزه است که سلامت کودکانمان را نیز به خطر انداخته است. 
هر چند شورای عالی انقلاب فرهنگی این تهدید را احساس کرده و به ایجاد شورایی در این زمینه اقدام کرده است اما به نظر می رسد توجه بیش از پیش مسئولان می تواند ضمن رونق صنعت اسباب بازی و درآمد و ارزآوری از این طریق زمینه توسعه فرهنگ بومی اسلامی را در میان نسل کودک فراهم آورد. 
ورود فناوری به صنعت اسباب بازی کشور به قدری با کندی صورت می گیرد که بر اساس آخرین تصمیم قرار است در این زمینه هم به مونتاژ بپردازیم. دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان کشور در این زمینه می گوید: کاهش تعرفه 27 قطعه اسباب بازی را به دفتر تعیین تعرفه پیشنهاد دادیم تا تعرفه گمرکی این قطعات را که در گذشته در قانون بوده و حذف شده است مجددا وارد قانون کنند. 

تنها مشکل موجود ضعف کشور، ساخت اسباب بازی بر اساس فناوریهای روز نیست بلکه مشکل نظارت بر اسباب بازیهای وارداتی نیز به شدت احساس می شود به طوری که کودکانمان در اتاقهایشان با اسباب بازیهایی بازی می کنند که می تواند زمینه بیماریهایی آنها را فراهم می کند. 

دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان کشور در گفتگوی مشروح با خبرگزاری مهر به تشریح ضعف کشور در نظارت بر اسباب بازیها پرداخته است. 

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برنامه ای در زمینه سلامت اسباب بازیها : از لحاظ استانداردهای ایمنی و فیزیکی اسباب بازیها، موسسه استانداردسازی نظارتی را بر روی اسباب بازیهای وارداتی اعمال می کند و از ورود اسباب بازیهایی که برای کودکان مشکلاتی را ایجاد می کند جلوگیری خواهد کرد. 

وی با تاکید بر اینکه به لحاظ بهداشتی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برنامه ای برای نظارت بر روی اسباب بازی های وارداتی ندارد اظهار داشت: نظارت بر استاندارد اسباب بازیها در زمان اپیدمیهایی چون "سارس"، جنون گاوی و آنفلوآنزا از اهمیت خاصی برخوردار است. 

دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان نظارت بر مواد اولیه اسباب بازیها را از دیگر وظایف وزارت بهداشت در این زمینه ذکر و خاطرنشان کرد: یکی از مواد افزودنی که در اسباب بازیها، پستانک و دندان گیرها به کار می رود روغن DOP بوده است که به دلیل سرطانزا بودن این ماده در کلیه کشورها استفاده از این ماده ممنوع اعلام و ماده جایگزین آن معرفی شده است از این رو باید وزارت بهداشت نظارتهایی را در این زمینه اعمال کند. 

ورود قاچاق به حوزه اسباب بازی 

دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی نسبت به عدم نظارت بر استاندارد اسباب بازیهای قاچاق هشدار داد و به مهر گفت: نشانه های ورود اسباب بازیهای مسموم به زندگی کودکان به صورت آنی بروز نمی کند. گاهی این عوارض 15 سال بعد آشکار می شود. 

وی از ورود ستاد مبارزه با کالاهای قاچاق به حوزه اسباب بازی خبر داد و ادامه داد: با ورود این ستاد به حوزه اسباب بازی جلسه ای با حضور مسئولان شورا برگزار شد و مواردی را مطرح کردیم که بر اساس این موارد 12 مورد مصوب شد و از کلیه دستگاه های مرتبط خواسته شد تا وظایف خود را در این حوزه در مدت تعیین شده ای انجام دهند. این امر سبب شد تا حرکت های خوبی در زمینه زمینه قاچاق اسباب بازی صورت گیرد. 

سازمان بازرسی کل کشور نیز در زمینه اسباب بازی بررسیهای لازم را انجام داده و گزارشی را ارائه کرده است. در این گزارش دستگاههایی که در این حوزه کوتاهی کردند مشخص شده است.
چاپ
نویسنده: بازیجو
تاریخ انتشار: 1393/01/18 12:51:00