×

مقاله بهره بردن از خواص درمانی میوه ها و گیاهان

بهره بردن از خواص درمانی میوه ها و گیاهان


خواص سیر: ادار را زیاد می کند باعث باز شدن عروق خونی می شود و این خود از فشار خون پایین جلوگیری می کند خوردن سیر بهترین راه درمان فراموشی و الزایمر است میکروب ها را سرکوب می کند بهترین تقویت کننده غدد مغز بوده  ویتامین ب موجود در سیر باعث درمان نقرس و رماتیسم است بوی بد ان را می توان باخوردن جعفری و یا یک عدد سیب و یا خیس کردن نخود خوشک در دهان می توان از بین برد .

خواص جعفری : جعفری سرشار از ویتامین آ و آهن و آهک و فسفر است  خواص ان اشتها آور و محلل و برای سینه مفید است  آپیول موجود در تخم جعفری قویترین ماده ای است برای از بین بریدن تب ضد عفونی کننده مجاری روده و خون می باشد از مبتالا شدن به سرطان جلوگیری می کند خوراندن آن برای کودکانی که رشدشان دیر افتاده است  مفید است .

خواص ریحان : تخم و برگ ریحان بسیار مقوی بوده و مرض داء الفیل (یک بیماری است که ساقهای پا ضخیم و بادمی کند که ساق پا به ضخامت پای فیل می شود ) ریحان را بکوبند و بر ساق پا بمالید برطرف می شود .

خواص اسفناج : اسفناج سرشار از ویتامینهای   آ و ب و ث می باشد اگر در ماه های اردیبهشت و ابان چیده شود ویتامین ث آن خیلی زیاد است و هضم آن آسان است و مقدار زیادی آهن دارد ، صد گرم اسفناج 40 تا 50 میلی گرم آهن  و آهک و فسفر و منیزیم و پتاسیم دارست کلرفیلی که در اسفناج است عضلات روده ها را تقویت می کند و سلولزهای آن تخلیه ی مدفوع را آسان می کند مجاری گوارش را تمیز می کند .

خواص نعناع : نعناع دوست خوب کبد است اگر قبل از غذا خورده شود ترشی صفرا را رقیق می کند هضم غذا را آسان و اختلالات معده را برطرف می کند و کلسترل خون را پایین می آورد و این موجب به تاخیر انداختن پیری می شود اسانس و عطر مخصوص نعناع، میکروب کش قوی خصوصا سرما خوردگی را درمان می کند و در بیماری های حصبه و کولی باسیلوز که یک نوع بیماری معده است بسیار مفید است و درمان کننده امراض پوست مانند : اگزما و خارش های جلدی می باشد و ضماد آن برای سوختگی و برطرف کردن سرخی و خارش پوست مفید است .

خواص گلابی : خوردن گلابی چهره را زیبا  و دل را شاد و آرامش بخش  و قلب را قوی  درد مثانه را تخفیف می دهد .اسد اوریک را اگر از اندازه خود  زیاد باشد حل می کند و برای درمان کسانی که دارای بیماری رماتیسم و نقرس و درد مفاصل است بسیار بسیار مفید است و همچنین کسانی که فشار خون دارد اگر به طور مرتب گلابی بخورد خون او تصفیه می شود و نتیجه خوبی در انتظارشان استاگر با  پوست گلابی  را میل کنید ویتامین زیاد دارد .

خواص هویچ  : هویچ سرشار از ویتامینهای  آ و ب  و د در رشد تاثیر زیادی دارد و نیز دارای ویتامینهای چون  ث و منگنز و چند فلز حیاتی دیگر را داراست قند آن برای کسانی که دارای مرض قند هستند خطری ندارد و مقوی است وخوردن آن پوست را نرم و لطیف و قشنگ می کند درد معده را درمان و تب بر مفیدی است  مصرف آن برای رفع کم خونی و کمبود ویتامین ها توصیه شده است درمان کننده امراض کبدی و صفرایی و کلیوی می باشد و در رفع قولونج و بیماری آپاندیس نیز ماثر است  .

 

لازم است که روزانه حداقل 5 وعده و میوه و سبزی خورده  شود .

 در این روزها برای جلوگیری از ابتلا  به  سرطان  باید 8 تا 13 وعده از میوه و سبزی استفاده شود منظور از هر وعده عبارت است از یک فنجان میوه و سبزی خام یا 2/1 فنجان میوه و یا سبزی طبخ شده است .

تحقیقات اخیر دانشمندان حاکی از این است که رنگهایی که در سبزی جات و میوه های مختلف است دارای خواص منحصر بفردی است و باید از رنگهای مختلف استفاده کرد تا  به طرق خاص به سیستم ایمنی بدن فایده برساند به  این طریق بدن از تمام مواد مورد نیاز برای عمل کرد خود  بهره مند می شد  
چاپ
نویسنده: م ک. بازیجو
تاریخ انتشار: 1395/09/07 00:24:26