×

مقاله سلامت روانی چیست سری دوم

سلامت روانی چیست  سری دوم
ما می توانیم از طریق تجربیاتی که در طول زندگی مان کسب کرده ایم استفاده بهینه از آنها کرده و بتوانیم آرامش خود را حفظ کنیم بدین ترتیب که ما باید بدانیم که کامل نیستیم و نمی توانیم  در اولین تلاش به موفقیت برسیم اگر شکست خوردیم آرامش مان را بهم نزنیم و بدانیم که برخی از مسائل در زندگی  ذهنی و عاطفی هستند و قادرند  آرامش مارا با نا امنی مواجه کرده و از ما صلب کنند باید به این نکته توجه داشته باشیم که هرکسی در این دنیا دارای مشکلاتی می باشد و گرفتار سردرگمی و ترس است ولی هیچ کدام در مورد مشکل خود  سخنی نمی گوید باید بدانیم که ما تنها کسی نیستیم که مشکل داریم این خود موجب کسب آرامش خیال می شود اگر بر این باور باشید که قدرتمند ترین انسانها مشکل ندارند سخت در اشتباهید زیرا زندگی با سختی عجین شده است مهم ترین مسئله این است که باید در اولین قدم سلامت عاطفی خود را حفظ کنید  .
مواردی که در حفظ سلامت روانی تاثیر بسزائی دارند عباتند از :
1 : تفکرات درونی خود را در مسیر خوبی هدایت کنید یعنی نگذارید افکار منفی در شما تاثیر بگذارد همیشه مثبت اندیش باشید .
2 : نحوه مدیریت شما دررابطه با فرازو نشیب ها و مشکلات زندگی بسیار اهمیت دارد زیرا بسیاری از واکنش های شما چه فوری باشد و چه  از پیش تمرین کرده همگی بستگی به این مدیریت شما دارد باید روی عملکرد خودتان تمرکز کنید .
3 : تصمیم هایی را که در زندگی می گیرید و روالی را که در زندگی ادامه می دهید برشکل گیری شخصیت شما تاثیر می گذارد این عادات حتی بر سلامت روانی شما اثراتی را از خود برجا می گذارد برای مثال اگر تصمیم دارید تمیز بمانید  باید ده دقیقه را برای نظافت و حمام کردن  سپری کنید و اگر سالم بودن برای شما مهم است باید چهل و پنج دقیقه را هر روز برای ورزش اختصاص دهید.   
4 : در مورد آنچه که  در نظرتان شک و تردید دارید را در روی کاغذی یاداشت کنید هر روز ده دقیقه را برای خالی کردن تنش های ذهنی تان به این روش ادامه بدید و بعد برای خودتان دلایلی منطقی را طراحی کنید که چرا در این مورد تردید دارید و بعد جواب هارا بنویسید می بینید که همه تردید های موجود در ذهنتان از بین رفتند و شما به آرامش دست یافتید .
5 : از هر آنچه که دارید رضایت خاطر داشته باشید و شکرگذار باشید .
6 : آرزوهایی را که دارید و می خواهید به انها برسید بر روی کاغذی یاداشت کنید حتی موانع را که سر راه است را هم در نظر بگیرید  به خودتان بگویید من چگونه می توانم موانع را از سر راهم بدارم .
7 : ذهن خود را که از افکارمنفی پر شده است را پاکسازی کنید بدین ترتیب که هرروز که از خواب بیدار می شوید روی چیزهایی را که دارید و شکرگزاری می کنید تمرکزکنید .
بسیاری از روش های حل مشکلات و مسائل ساده هستند ولی ساده بودن به معنایی آسان بودن نیست مثلا گفتن اینکه چهل و پنج دقیقه ورزش کار ساده ای است ولی اگر نروید و ورزش نکنید سلامتی شما تضمین نخواهد شد .
مشکل ایجاد انگیزه در خودمان است نه چگونگی داشتن جسمی سالم باید افکار خود را تجزیه و تحلیل کنید. توانایی درک عواطف احساسی شما همان سلامت احساسی می باشد فردی از سلامت روانی برخوردار است یعنی احساس مثبت داشتن از سلامتی که انگیزه ای در فردایجاد می کند تا  در جامعه کارکند و خواسته های درونی خود را بر اورده کند این افراد حتی بر بیماری ها نیز غلبه کرده و دوباره سلامتی خود را بدست می آورند سلامت روانی در یک کلام سلامت احساسی باشد به این معنی که فرد اعتماد به نفس داشته و بر افکار و اعمال خود تسلوط داشته احساس خوشبختی کند و بر احساسات خود احترام گذاشته زیرا آنها بخشی از وجود ما هستند .


چاپ
نویسنده: م ک. بازیجو
تاریخ انتشار: 1396/06/20 03:51:58