×

مقاله میزان تاثیربازی بااسباب بازی درهردوره سنی کودکان سری سوم

میزان تاثیربازی بااسباب بازی درهردوره سنی کودکان سری سومبازی هایی که از سن 1 تا 2 سالگی مناسبند .
کودک در این دوره از زندگی خود به یک پیشرفت قابل چشم گیری دست می یابد آن هم حرف زدن می باشد حواس پنجگانه کودک در حال تکامل می باشد احتمال دارد فعلا به طور کامل به پاهای خود تسلط نیابد ولی تلاشش را می کند بازی دالی و لی لی بهترین سرگرمی برایش به شمار میرود. چون قدرت جابجا کردن را دارد پس چیدن اشیاء رو هم را دوست دارد اسباب بازی مانند : برج هوش و مکعب ها و قطعات خانه سازی بهترین گزینه های هستند
برای بچه هایی که تازه دارند راه رفتن را شروع می کنند یک وسیله بازی که کشیدنی یا هل دادنی مانند ماشین هایی که به آنها نخ بسته شده مناسب هستند در زمانی که آنها تلاش می کنند بتوانند راه بروند اعتماد به نفس آنها نیز تقویت می شود دراین دوره از زندگی به همراه کودک راه رفتن را انجام دهید درواقع درست گام برداشتن را یعنی زانوی خود را به اندازه مناسب بالابرده و قدم بعدی برداشتن را یاد بگیرد .
برای اینکه کودک بتوان مهارت های فیزیکی مانند حفظ تعادل و همانگی را کسب کند اسباب بازی های که قابل سوار محکم شدن است بهترین گزینه محسوب می شود .
از طریق حرکات چهره ،کودکان پی به احساسات متفاوت خود می برند بدین صورت که وقتی در کتاب تصاویر چهره ها را می بیند با احساس هایی مانند غم و شادی و هیجان و لبخند و گریه و اعصبانی و تعجب و ترس و خوشحالی آشنا می شود والدین و مربیان  باید این تصاویر را به کودکان  توضیح دهند  و به کودک بگویند چهره خود را به همان شکل (مانند لبخند زدن )درآورد تا آنها بهتر درک کند .
برای اینکه کودک بتواند اعضای بدن خود را بشناسد می توان از اسباب بازی هایی مانند مکعبهای چوبی  بزرگ و  پازل ها ( دو یا سه قطعه )و جورچین ها و همچنین اسباب بازی هایی که از کوچک به بزرگ روی هم سوار میشوند استفاده کرد . 
در سنین مابین هیجده تا بیست و چهار ماهگی کودکان کنجکاوی زیادی دارند بنابر این به همه جا سرک کشیده و کارهایی مانند روشن و خاموش کردن چراغها و بازو بسته کردن درها و به طور کلی هرچه که مورد توجه قرار گیرد را بررسی می کند و این کار ساعت ها اورا سرگرم می کند .
فعلیت های کودکان از سن دو تا 3 سالگی
راه رفتن کودک در این سن دیگر کامل شده است به طوری که می تواند توپ را شوت کند و یا با دست مداد  را محکم گرفته و ورقی را خط خطی کند چون دیگرعضولات آنها نسبت به سال های قبل قوی شده است .
تا دوسالگی اسباب بازی های دختر و پسر  یکسان است مثلا هردو دوست دارند با سه چرخه و امثال آن بازی کنند روی سه چرخه میتوانند سوار شوند ولی هنوز قادر به پازدن نیستند .
ازبازی با لگوها لذت می برند .
از سه سالگی تا پنج سالگی
در این سنین دختر بچه ها عاشق عروسک و پسر بچه ها عاشق اسباب بازی مانند  انواع ماشین ها مانند ماشن های پلیس، آتش نشانی و هواپیما هستند .
دختر بچه ها در این سنین بیشتر علاقه دارند در آشپزخانه و کارهای خانه به والدین خود کمک کنند و لازم به ذکر است که دختر بچه ها به بازی در نقش دکتر و پرستار راهم دوست دارند مثلا به عروسکش آمپول می زند یا درجه حرارت او را اندازه گیری می کند .
لطفا ادامه مطلب را در سری چهارم دنبال کنید چاپ
نویسنده: م ک. بازیجو
تاریخ انتشار: 1396/06/15 12:31:16