×

مقاله عجله در خرید اسباب بازی نکنید!

عجله در خرید اسباب بازی نکنید!والدین برای خرید اسباب بازی برای کودکانشان باید نکات مختلفی را در نظر داشته باشند چرا که اگر به دقت آن ها را انتخاب نکنید ممکن است برای سلامت کودک شما مشکلاتی را ایجاد کند.

 


توجه به هشدارها

یکی از مهمترین نکاتی که باید  آن را رعایت کنید خواندن هشدارهای ارائه شده بر روی  حعبع اسباب بازی ها است.  این نکات ممکن است شما را از خطرهایی در مورد سلامتی آگاه کند که در صورت نبود توجه عواقب خطرناکی داشته باشد. خواندن این نکات شاید دقایقی وقت شما را بگیرد اما حتما اینکار را انجام دهید.

 

سن کودک

پیش از خریداری باید به برچسب موجود بر روی اسباب بازی که از سوی شرکت سازنده ارائه شده، توجه کرد که متعلق به چه گروه سنی است. متاسفانه بسیاری از والدین یک اسباب بازی که خودشان از آن خوششان می آید خریداری می کنند، اما بعداً متوجه می شوند که برای کودکشان مناسب نیست.

 

پرهیز از اسباب بازی های پر سروصدا

کودکان نسبت به بزرگسالان، حساسیت بیشتری به صداها دارند و متاسفانه بسیاری از اسباب بازی های موجود در بازارها، مانند بعضی اسباب بازی های الکترونیکی و ماشین ها، دارای صداهای بسیار بلندی هستند که ممکن است صدمه ای به شنوایی کودکان در آینده وارد کنند.

 

تمیز کردن آسان اسباب بازی ها

بسیاری از اسباب بازی ها، ممکن است گردغبار و میکروب را به خود جذب کنند، لذا شستن مرتب آنها با آب و صابون ضرورت دارد، اما مشکل این است که بسیاری از آنها ممکن است با شستشو خراب شوند. بنابراین برای خریداری، اولویت با اسباب بازی هایی است که به راحتی قابل شستشو باشند و خراب هم نشوند،

 

پرهیز از اسباب بازی های پرخطر

به خاطر داشته باشید، بسیاری از اسباب بازی ها با هدف کسب سود و بدون توجه رعایت به نکات ایمنی تولید می شوند. به همین دلیل بایستی از خرید اسباب بازی هایی که خطرناک هستند، پرهیز کرد که از این دست می توان به تفنگ و مسلسل هایی که گلوله های پلاستیکی از آنها شلیک می شود، اشاره کرد. برخی دیگر از این اسباب بازی ها که از پلاستیک خشک ساخته شده است و صداهای وحشتناک به هنگام شلیک دارند، مناسب نیستند.

 

خطر خفگی اسباب بازی ها

خفگی در هنگام بازی با اسباب بازی از رایج ترین خطرات برای کودکان در جهان محسوب می شود و بنابراین باید از خریداری اسباب بازی های کوچک یا چند تکه و غیره خودداری کرد، چرا که ممکن است کودک در هنگام بازی آنها، ناخواسته تکه ای را در دهان فرو کند و این کار باعث خفگی وی خواهد شد.

 

برای پرهیز از خطراتی که ممکن است این گونه اسباب بازی ها متوجه کودک می کند، بایستی قبل از خرید به دقت نکات ایمنی اشاره شده در جعبه را بخوانیم و مناسبت ساخت آن را با توجه به سن و سال کودک مدنظر قرار دهیم.

 

گذشته از اینها، نکته مهمی که نباید فراموش شود، این است که یک لحظه از بازی کردن کودک خردسال با آنها، غفلت نکنیم و به اصطلاح عامیانه، بچه ها، آنها را درمقابل چشم ما سر هم کنند. تازه پس از این که بازی آنها تمام شد، آن را برداشته و در جای امنی که دور ازدسترس آنهاست قراردهیم.

 

رنگ و مدل اسباب بازی

رنگ وارنگ بودن از مهمترین عوامل جذب کودک نسبت به اسباب بازی است، اما والدین باید قبل از خریداری آنها دقت کنند که حاوی مواد شیمیایی مضر برای اطفال نباشند به خصوص اینکه کودک از آلرژی یا حساسیت خاصی در رنج به سر ببرد.

همچنین برخی از رنگ های شیمیایی که در آنها از سرب استفاده شده است، ممکن است بر روی مغز کودک شما اثر منفی بگذارد. بنابراین باید دقت کنیم که رنگاوارنگ بودن اسباب بازی ها، ضرری برای آنها نداشته باشد و از مواد مطمئن و مفید برای کودکان ساخته شده باشد.

 

از نکات دیگری که در مورد این گونه اسباب بازی ها، نباید غفلت کرد، مقاومت در برابر آتش سوزی است. براین اساس باید دقت کنیم که عروسک یا اسباب بازی خریداری شده پارچه ای یا پلاستیکی از جنسی نباشد که به سرعت آتش بگیرد.

چاپ
نویسنده: بازیجو
تاریخ انتشار: 1392/10/10 21:55:12