×

مقاله پدران غمگین بخوانید...

پدران غمگین بخوانید...

مطالعات متعددی نشان داده که افسردگی در میان مادران می تواند عاملی برای گریه بیش از حد یا دل درد در نوزادان شود. اما محققان می گویند که افراد معدودی می دانند که وضعیت روحی و روانی پدر هم روی نوزاد تاثیر می گذارد.


دکتر مایکی ون دنبرگ متخصص روانپزشکی در مرکز پزشکی اراسموس در روتردام و سرپرست تیم تحقیقاتی، می گوید:” تا کنون تقریبا تمام توجهات به تاثیر افسردگی مادر روی رشد کودک متمرکز بوده و به برنامه های متعدد هم برای بهبود و تامین سلامت مادر منتهی شده است. در این مطالعه اهمیت علائم مربوط به سلامت روحی هر دو والد طی بارداری روی سلامت نوزادشان نشان داده شد.”

برای مشخص شدن تاثیر افسردگی والدین روی گریه بیش از حد نوزادان تیم ون دنبرگ اطلاعات مربوط به افسردگی در میان ۴۴۲۶ نوزاد دو ماهه را مورد بررسی قرار دادند. گریه بیش از حد گریه ای است که بیش از ۳ ساعت در روز یا بیشتر از سه روز در هفته طول بکشد. به طور کلی فقط ۵/۲ در صد از نوزادان مورد مطالعه گریه بیش از حد داشتند. اما محققان دریافتند بیش از ۳۰ در صد از والدین و نه فقط مادران در معرض خطر افسردگی شدید قرار دارند و نوزادشان هم بیش از حد گریه می کند.

در واقع محققان متوجه شدند که یک پدر با علائم افسردگی دو برابر بیشتر از یک پدر غیر افسرده ممکن است نوزادی داشته باشد که بیش از حد گریه می کند. ون دنبرگ می گوید: ” نقش پدر هم در دوره بارداری اهمیت دارد. بنابراین مراقب وضعیت روحی پدران در هنگام بارداری باشید.”

 

چاپ
نویسنده: م ک. بازیجو
تاریخ انتشار: 1393/04/18 13:07:38