×

مقاله نکاتی در مورد خرید لباس کودک

نکاتی در مورد خرید لباس کودک


با یک گشت کوتاه در بازارهای لباس های کودک به زیبایی و جذاب بودن لباس کودک پی می برید ولی نکته ای که همیشه باید یادتان باشد این است که هزینه‌ زیادی را صرف خرید لباس به محض تولد کودک نکنید زیرا نوزاد به سرعت بزرگ می‌شود.

1.        سعی کنید لباس کم اما باکیفیت تهیه کنید. چون کودک شما روزانه 2-3 دست لباس عوض می کند و هربار شستشو باعث استهلاک لباس می شود هرچه کیفیت لباس بهتر باشد شستشو مانع از تغییر ظاهری آن می شود.

2.        لباسی که می‌‌خرید، باید راحت، نرم و کارآمد باشد و نوزاد را در برابر سرما حفظ کند و سیستم باز و بسته کردن آن نیز ساده باشد. کودکان پوشکی مرتب نیاز به تعویض دارند به خصوص در ماه های اول تولد پس حتما موقع خرید به نحوه باز و بسته شدن لباس توجه کنید.

3.        توصیه می‌شود تا حد ممکن از خرید لباس‌هایی که دکمه‌های ریز و درشت دارند، دارای بند یا روبان هستند یا گل‌های تزیینی دارند، خودداری کنید این لباس ها فقط برای مهمانی های خاص و برای تایم کوتاه مناسب هستند.

4.       لباس‌هایی انتخاب کنید که راحت شسته شده و سریع خشک شوند.

5.        رنگ سفید ترجیحا اولین انتخاب شما باشد.

6.       در مورد جنس نیز پارچه‌های کتانی مناسب‌ترین انتخاب هستند. باقی پارچه‌ها ممکن است آلوده به کلر یا فرمالدییدها باشند و‌ آلرژی پوستی ایجاد کنند.

7.        بهتر است برای تابستان لباس‌های آستین کوتاه و یا حلقه ای و برای زمستان آستین بلند خریداری کنید.

8.        در هفته‌ اول بعد از تولد لباس‌هایی به نوزاد باید پوشاند که از سرپوشانده نشوند یا دارای یقه های باز باشند.. زیرپوش‌ها چه رکابی باشند چه آستین بلند یا کوتاه حتماً زیردکمه‌دار باشند. در غیر این صورت دایما از پهلوهای بچه کنار می‌رود و پوشک بچه هم کج می‌شود.

9.        نوزاد شب‌ها به لباس گرم‌‌تری نیاز دارد. اگر قصد بیرون بردن کودک را دارید در هوای سرد به ویژه شب‌ها کلاه را نباید فراموش کرد. در هنگام خواب حتما نوزاد خود را با لباس زیردکمه دار بخوابانید تا از سرمانخوردن او در طی شب مطمئن شوید.

10. خرید کفش برای نوزاد کار بی‌فایده‌ای است. در خانه برای پیشگیری از سرد شدن پاهای کودک می‌توانید از جوراب استفاده کنید. فقط برای زیبایی لباس او می توان یک جفت کفش هماهنگ با لباس مهمانی او تهیه کرد.

11. پوشک این روزها دیگر استفاده از کهنه نخی مرسوم نیست و معمولا از پوشک‌های آماده چسبی استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که شورت‌های پلاستیکی و لاستیکی روی پوست تاثیر می‌گذارند. پوست ممکن است به موادشیمیایی که در ساخت پوشک‌های یکبار مصرف به کار رفته نیز حساسیت پیدا کند؛ پس هنگام خرید به استاندارد بودن، ضد آلرژی و با کیفیت بودن پوشک توجه کنید و ترجیحا شب‌ها کودک را آزاد گذاشته و به جای پوشک، از تشکچه دورو استفاده کنید.

قبل از بستن پوشک نیز بهتر است از کِرِم و پودر مخصوص کودک استفاده کنید تا احتمال ادرار سوختگی کاهش یابد. فراموش نکنید که شما به یک تشکچه تعویض هم نیاز دارید؛ تشکچه‌ای که باید قابل شستشو بوده و ترجیحا دو عدد باشد، یکی با ضخامت بیشتر و نرم‌تر (بعضی از آنها یک قسمت ضخیم‌تر هم برای زیر سر بچه دارند) و یکی نازک‌تر و سبک‌تر برای بیرون که همیشه داخل کیف وسایل باقی می‌ماند.چاپ
نویسنده: م ک. بازیجو
تاریخ انتشار: 1393/04/13 14:56:17