×

مقاله ورزش ژیمناستیک از چه سنی برای کودکان مجاز است سری اول

ورزش ژیمناستیک از چه سنی برای کودکان مجاز است سری اول
























اعتقاد کارشناسان بر این است که کودکان تا 8 سالگی نباید ورزش کنند بلکه پرداختن به بازی ها نیاز رشدجسمانی آنها را تامین می کند و در این زمینه  بازی هایی را که منجر به رشد استخوان کودکان می شود مانند پرش از موانع ، عبور از تونل های بی سقف ، آویزان شدن از وسایل بازی ،مارپیچ دویدن و انواع دیگری از این نوع بازی ها را طراحی کرده اند هدف نهایی این  پژوهشگرانی توجه به رشد کل قسمتهای بدن کودکان مخصوصا استخوان ها و عضله های آنها بوده است  و باید توجه داشت انجام دادن این بازی ها در حدی باشد  که فقط انرژی کودکان تخلیه  شود . برخی از متخصصان معتقدند که ژیمناستیک و شنا جدا از دیگر ورزش ها هستند وحتی ورزش پایه به حساب می آیند  .
 توجه : کودکان می توانند از سن 6 سالگی به این ورزش ها بپردازند ولی دیگر ورزش ها  را باید ازهشت سالگی شروع کنند.
علت عمده ای که باعث شده کلاس های ژیمناستیک از رونق بافتند  شاید به وجود آمدن این ذهنیت باشد که این ورزش باعث کوتاه قد شدن کودکان می شود به علت این که  قبل از سن هشت سالگی مربیان انجام دادن تنکنیک های خاصی را  از کودکان خواستارهستند.
عوامل مؤثر در رشد قد کودکان عبارتند از :
1-    تغذیه ، در زمان بارداری و نونهالی کودکان  تغذیه نقش بسزای در رشد قد ایفا می کند.  
2-    سالم بودن تمام بدن ، میزان ترشحات هورمون های بدن به اندازه نیاز بدن باشد و مهم ترین آنها هورمون تستسترون،استروژن،تیروئید و کورتیزول هستند که در رشد قد افراد از اهمیت زیادی برخوردار می باشند . 
3-     ژنتیک یا وراثت ، اگر در خانواده والدین افراد کوتاه قدی وجود داشته باشد این امکان وجود دارد فرزندشان در آینده کوتاه قد شود .
مژده : کوتاه قدها در رشته ژیمناستیک نسبت به بلند قدها موفقیت های بیشتری راکسب می کنند زیرا بهتر می توانند از پس انجام حرکات مخصوص این ورزش که نیاز به انعطاف پذیری و سرعت عمل بیشتری است برآیند .
 مواردی که والدین در مورد انتخاب آموزشگاه  ژیمناستیک برای ثبت نام  کودکانشان باید در نظر بگیرند کدامند ؟
1 – والدین باید دقت فراوانی در زمینه انتخاب آموزشگاه ژیمناستیک برای کودکان خود به خرج دهند زیرا امکان آسیب دیدن آنها به دلیل فرسوده بودن وسایل آموزشگاه و نامناسب بودن تشک در حین تمرین دچار حادثه ناگواری مانند قطع نخاع  بشوند .
2 – به دلیل نبود امکانات کافی در منزل والدین کودکان را از انجام حرکات خاص ورزش ژیمناستیک که مختص کلاس های آموزشگاه می باشد، جلوگیری کنند .
3 - والدین در انتخاب مربی برای کودکان خود بایددقت کنند زیرا آموزش حرکات حرفه ای به کودکان باید از هشت یا نه سالگی آنها شروع شوند اگر تمرین های را که مربی به کودکان آموزش می دهد سنگین  و خارج ازمحدوده سنی کودکان باشد والدین حتما  باید سن کودکان را به مربی تذکرو یادآوری کنند . 
توجه : احتمال دارد کودکان استعدادهای  بیشتری در این زمینه  از خود بروز دهند که این کار باعث ایجاد انگیزه درمربی شود تا در صدد اقدام به آموزش تکنیک های سخت به کودک در مدت زمان کوتاهی برآیند در این صورت امکان دارد مربی از سن کودک غافل شده و این برای کودکان کم سن ضررهایی به دنبل خواهد داشت .
 لطفا ادامه را در سری دوم دنبال کنید




چاپ
نویسنده: م ک. بازیجو
تاریخ انتشار: 1396/06/24 12:50:53