×

مقاله ورزش ژیمناستیک ازچه سنی برای کودکان مجازاست سری چهارم

ورزش ژیمناستیک ازچه سنی برای کودکان مجازاست سری چهارم


بخش خیلی مهم از ورزش ژیمناستیک به اکتشاف انجام حرکات و فرم های جدید می انجامد که این هم مستلزم آن است که کودکان لحظه به لحظه به فکر تجربه حرکات تازه به روش های ابداعی برای به اجرا گذاشتن این ورزش باشند .
در ورزش ژیمناستیک ریتمیک نوع رنگ وسایل مورد نیاز ورزشکاران متناسب با رنگ لباس آنها انتخاب می شود رنگهای طلائی و نقره ای در رده سالهای 1997مجاز اعلام شده بود .
وسایل مورد نیاز در ورزش ژیمناستیک ریتمیک کدامند ؟
1 : توپ ، تنها ابزاری که در این ورزش محکم گرفته نمی شود توپ است برای اینکه ارتباط بین وسیله وبدن ورزشکار باید با کمک گرفتن از حس لامسه و حرکات نرم و مماس بدن صورت گیرد  جالب اینجاست که حرکت توپ با حرکات بدن کاملا هماهنگی داشته و در این هنگام ناگهان با تسلط داشتن بر زمان توسط ورزشکار  توپ پرتاب شده و به موقع گرفته می شود که این حالت حیرت تماشاگران را برمی انگیزد . جنس توپ پلاستیک و وزن آن چهارصد گرم و قطر آن هیجده تا بیست سانتیمتر ورنگ آن با رنگ لباس ورزشکار مطابقت دارد .
2 : دسته ، جنس آن فایبرگلس یا پلاستیک و یا چوب بوده و کلفتی آن از یک سانتیمتر بیشتر نیست و طول آن همراه با حلقه مابین پنجاه تا شصت سانتیمتربیشتر نمی باشد .
3 : میل ، جنس میل یا از چوب است یا از پلاستیک تهیه می شود و اندازه آن مابین چهل یا پنجاه سانتیمتر و وزن هریک از آنها  حداقل صدو پنجاه گرم می باشد .
میل از سه جزء تشکیل می شود :
بدنه ، به شکل پیاز بوده  .
گردن ، قسمت نازک و باریک آن است .
سر ، ناحیه ای  که سه سانتیمتر قطر و گرد کوچک است .
زمانی که ژیمناستیک کار بخواهد حرکات نامتقارن مانند  پرتاپ کردن وچرخاندن و گرفتن و در کل همه حرکات ممکن شعبده بازان را به کارگرفته و آنها را  به ژستها و فیگورهای ژیمناستیک مبدل می گرداند . به اجرا گذاشتن و انجام این برنامه توسط میل محتاج حس قدرت تمرین و تقویت شده ریتم ، تقسیم زمان ،هم گامی حواس و بینهایت دقت فراوان است  . استفاده از میل برای آن دسته از ورزشکارانی که هماهنگی و قدرت هر دو دستشان برابر است کاربرد زیادی دارد .
4 : روبان ، وزنش حداقل سی و پنج گرم می باشد وسیله ای بسیار بلند و کم وزن بوده و می توان آن را به هر طرف پرتاپ کرد وبا حرکت دادن آن در هوا زیبا ترین فرمها و شکل های جالب توسط ورزشکاران ژیمناستیک ایجاد می شود وقتی در هوا سیر می کند انواعی از اشکال و تصاویر در هر اندازه ایجاد می کند و ریتم های موسیقی و حرکات ورزشکاران ژیمناستیک را تداعی کرده وبه رخ می کشد از متداول ترین حرکات روبان ها حرکات مارپیچی و حلزونی و پرتاب ها می باشند که بخش اعظمی از قسمتهای اجرای برنامه ورزشکاران ژیمناستیک ریتمیک را به خود اختصاص داده است . 
خود روبان از ابعاد طولی به اندازه شش متر و عرضی به اندازه چهار تا شش سانتیمتر تشکیل شده یک سر آن تاخورده و به میله چسبیده و سر دیگر آن آزاد بوده  تا بتوان حرکات را به سادگی به اجرا گذاشت و جنس پارچه آن ساتن و یا از هر پارچه ای که آهار نخورده می تواند می باشد و خاصیت آن لغزان است .
5 : طناب ، شکل طناب بیشتر شبیه مارصیاد و حمله گر به نظر می آید  که دور ورزشکار پیچ خورده ولی نرمی و انعطاف پذیری اندام های ورزشکار طوری به چشم می آید که انگار با ظرافت از چنگال مار بیرون می خزد و قد طناب به اندازه قد ورزشکار تعیین می شود و به صورت حالات آزاد یا کشیده می تواند  قرار بگیرد و اجرای ژستهای تکنیکی با طناب به کمک یک دست یا دو دست انجام می شود جنس طناب از مواد مصنوعی ،کتان یا کنف بوده و در هر دو سر آن گره ای ایجاد کرده اند .
6 : حلقه ، به اشکال مقطعی به صورت دایره و مربع و لوزی بوده و یک فضایی را در برگرفته که شعاع آن هم متناسب با ورزشکاری که درون آن قرار می گیرد در نظر گرفته می شود کار برد آن باید همراه با تغییر مکان دست بر روی آن صورت گرفته و  به  اجرای حرکاتی مانند معلق و وارونه زدن یا پشتک زدن و غلطیدن و ژستهایی مانند  طناب زدن را می طلبد و اصول آن انجام دقیق این تنکنیک ها می باشد جنس حلقه از چوب یا پلاستیک بوده و خیلی محکم و غیر قابل انعطاف باید باشد فضای درون آن قطری به اندازه هشتاد تا نود سانتیمتر و وزنش سیصد گرم می باشد . 
لطفا ادامه مطلب را در سری پنجم دنبال کنید .

چاپ
نویسنده: م ک. بازیجو
تاریخ انتشار: 1396/06/26 05:54:32