×

مقاله بازی با اسباب بازی چه تاثیری در رشد کودک دارد سری ششم

بازی با اسباب بازی چه تاثیری در رشد کودک دارد  سری ششم


برخی از والدین چندان به بازی فرزندانشان اهمیت نمی دهند و برخی دیگر فقط به خرید اسباب بازی بسند می کنند و عده ای دیگر بیش از اندازه به بازی آنها دخالت می کنند و فرصت حل و فصل مشکلات مربوط به بازی را از کودکان می گیرند نتیجه این عمل والدین به وجود آمدن فرزندانی است که بیشتر حرف شنوی از بزرگتر ها داشته و مقلد بار می آیند اگر واقعیت را در نظر بگیریم در این گونه از رفتار والدین باید گفت که این کسی که بازی می کند والدین کودک است نه خود کودک .
برای کودکان هیچ بازیی به درد نخور و احمقانه نیست همه آنها کمک به طی کردن مسیرهای کاوشگری شناخت پیرامون کودکان است.
موردی که از اهمیت والای برخوردار است این است که کودکان تمایلی به جمع و جور کردن اتاق یا محل بازی خود ندارند ولی باید کودکان یاد بگیرند تا اسباب بازی های خود را که همه جا پخش و پلا کردند جمع آوری کنند و اگر آنها این کار را خوب انجام دهند نشانگر آن است که مسئولیت پذیر بار آمده اند و این برای آنها در آینده خیلی مثمر ثمر خواهد بود .
روش بازی کودکان امروزی با تکنولوژی پیشرفته همگام شده است و این فنون جدید باعث  ایجاد دگرگونی هایی در روش بازی و اسباب بازی ها شده است .
اسباب بازی ها از لحاظ کار بردی دارای اهمیت های بسزایی هستند بعضی ها از نظر افزایش خلاقیت اهمیت زیادی دارند مانند جورچین ها و آجرهای خانه سازی که تاثیر مستقیمی در پیشرفت خلاقیت در کودکان می شود  و بعضی از اسباب بازی ها از لحاظ رشد بدنی اهمیت یافته اند مانند دوچرخه و سه چرخه که تاثیر زیادی در رشد جسمانی کودکان می گذارند ولی باهمه این مطالب یک نتیجه کلی به دست می آید آن هم این است که بازی با اسباب بازی ها کودکان را در آینده برای قبول نقش های زندگی اجتماعی آماده می سازند .
کودکان امروزی بازی های کامپیوتری را به بازی های سنتی ترجیه می دهند ولی والدین تلاش می کنند تا در این زمینه برای کودکان محدودیت های را وضع کنند تا فرزندانشان به دنیای مجازی دلبستگی و وابستگی پیدا نکنند .
یکی از نگرانی های دنیای صنعت اسباب بازی روی آوردن کودکان به بازی با گوشی همراه و تبلت به عنوان وسیله سرگرمی شده است اما باید پذیرفت که هم  بازی های سنتی وهم  بازی های دیجیتالی که به نوعی برگرفته از  فن آوری ها جدید دنیا می باشد یک ویژگی مشترک دارند آن هم وجود عنصر آموزشی می باشد  .
اگر تمام هدف های گوناگون اسباب بازی ها در قالب فناوری ها جمع شوند این باعث می شود که اسباب بازی ها از محبوبیت های بیشتری برخودار شوند  و همچنین از خطرات اسباب بازی های دیجیتالی هم کم می شود.
اسباب بازی های امروزی به دو دلیل نارضایتی استفاده کننده ها را بر انگیختند  .
الف - کودکان زمانی که به بازی مشغول هستند کمتر تحرک دارند  .
 ب – از باطری برای تامین انرژی مورد نیاز استفاده شده است .
راه حل ها این مشکلات .
الف – پرداختن به انجام ورزش های مجازی 
ب – در آینده ای نه چندان دور از سلول های خورشیدی به جای باطری در اسباب بازی ها استفاده می شود به این شکل که مجموعه ای از سلولها ی خورشیدی در بدنه اسباب بازی ها کار گذاشته می شوند که ساده و کم هزینه بوده و انرژی مورد نیاز اسباب بازی را از طریق نور خورشید و یا از لامپ ها جذب می کند  
  لطفا ادامه مطلب را در سری هفتم  دنبال کنید

چاپ
نویسنده: م ک. بازیجو
تاریخ انتشار: 1395/11/30 15:32:11