×

مقاله نکاتی در مورد اتاق کودک

نکاتی در مورد اتاق کودک
احساسی که بچه‏ها نسبت به خانه خودشان، مخصوصا نسبت به اتاق خودشان، دارند بسیار مهم است و برای آنکه آنها بتوانند در اتاق‌شان راحت‌تر باشند، باید هم اتاق‌شان تمیز و مرتب باشد؛ هم نکات ایمنی و بهداشتی در آن مورد توجه باشد. ۷ قانونی که در این مطلب آمده، برای تامین این منظور کمک‌تان می‌کند.

۱٫نظم و ترتیب و نظافت

نظم و ترتیب و پاکیزگی نقش بسیار مهمی در سلامت روان کودکان دارد و در اتاق کودک نیز همیشه باید لباس‌های کودک مرتب و اسباب‌بازی‌های او جمع و فضای میانی اتاق خالی باشد تا کودک بدون استرس و پریشانی بتواند در آن راه رفته، بازی کند و بخوابد. می‌توانید برای اسباب‌بازی‌ها سبدی تهیه کرده و آن را در کنار اتاق بگذارید تا خود کودک به راحتی اسباب‌بازی‌ها را از درون آن بیرون آورده یا سرجایشان بگذارد.

۲٫رنگ‌آمیزی ملایم و روشن

بهترین رنگ‌ها برای اتاق کودک رنگ‌های روشن و ملایم هستند. آبی و سبز ترجیحا بیش از سایر رنگ‌ها توصیه می‌شوند چون آرامش‌بخش بوده و به خواب بهتر کودک کمک می‌کند. در عین حال می‌توان از اشیای زردرنگ مانند آباژور در اتاق او استفاده کرد. رنگ زرد، فعالیت و فکر کردن را برای کودک ساده‌تر می‌کند و خلاقیت را در او افزایش می‌دهد.

۳٫انتخاب تخت مناسب

کودکان مرتبا در حال رشد بوده و به سرعت رشد می‏کنند در نتیجه تخت آنها ممکن است برایشان کوچک و تنگ شود. حین خرید تخت جدید به این مساله دقت کنید و آن را برحسب سن کودک به گونه‌ای انتخاب کنید تا حداقل برای ۵ سال آینده قابل استفاده باشد. نکته‌ای که بسیار مهم است اینکه باید تخت کودکان را به نحوی قرار داد که سر به سمت شمال یا شرق باشد. در ضمن برای حفظ ایمنی و پیشگیری از خطر سقوط و یا برخورد پنجره با سر کودکان هرگز نباید تخت آنها را زیر پنجره گذاشت. اگر چند کودک در یک اتاق می‌خوابند، نیز موضوع تفاوت نمی‌کند. بهتر است تخت‌های آنها به همین ترتیب چیده شود و در حد امکان هر گوشه به تخت یک کودک اختصاص داده شود. در ضمن رویه تشک کودک بهتر است از پارچه‌های طبیعی به رنگ روشن ملایم انتخاب شود.

۴٫اختصاص گوشه‌ای به محل کار

بعضی بچه‏ها عادت دارند روی زمین لم می‏دهند و تکالیف مدرسه‏شان را انجام می‏دهند. این کار فشار زیادی به عضلات و استخوان‏ها وارد می‏کند و در طولانی مدت می‏تواند سبب بروز مشکلات اسکلتی و عضلانی شود. به همین خاطر توصیه می‏شود کودکان هنگام درس خواندن و انجام تکالیف مدرسه از میز و صندلی مناسب استفاده کنند. لازم است در اتاق کودکان قسمتی به میز تحریر اختصاص داده شود. این قسمت باید فضایی جدا از فضای خواب باشد. پس ترجیحا یک گوشه از اتاق را به تخت و سمت مقابل را به میز تحریر اختصاص دهید. هر یک از این قسمت‌ها باید نوری مخصوص به خود و به میزان مناسب داشته باشند.

۵٫اختصاص گوشه‌ای به محل بازی

بازی کردن یکی از مهمترین فعالیت‏های دوران کودکی است که موجب رشد توانایی‏های فکری و جسمی کودکان شده و به گسترش روابط اجتماعی‏شان در آینده کمک می‏کند. در کنار تخت‌خواب و میزتحریز لازم است یک سمت اتاق را نیز به محل بازی کودک اختصاص داد. در این گوشه می‌توانید سبد اسباب‌بازی‌ کودک را قرار دهید تا او حین بازی در همان سمت بنشیند و تمام اتاق را با اسباب‌بازی‌ها شلوغ نکند.

۶٫تلویزیون و رایانه، ممنوع!

اگرچه باید یک سمت اتاق کودک را به محل اسباب‌بازی اختصاص داد اما هرگز در اتاق کودک، تلویزیون، رایانه یا پلی‌استیشن قرار ندهید. بررسی‏ها نشان داده است وجود تلویزیون و رایانه در اتاق کودکان و نوجوانان موجب اختلال خواب در آنها شده و رفتارهایی مانند عصبانیت، پرخاشگری، انزوا و همچنین رفتارهای پرخطر را در آنها افزایش می‏دهد. از لحاظ ایمنی نیز وجود سیم‌های برق، رایانه، ویدیو، و تلویزیون در اتاق کودکان صحیح نیست.

۷٫روشنایی مناسب

بیشتر کودکان از خوابیدن در فضاهای تاریک و کم‏نور می‏ترسند. همیشه باید سعی کنید با فرارسیدن شب نوری در اتاق کودک روشن بگذارید تا او به راحتی و بدون ترس بتواند از اتاق خارج شده یا به آن وارد شود. تاریکی گاهی سبب ترس و گریه کودکان می‌شود. 
چاپ
نویسنده: م ک. بازیجو
تاریخ انتشار: 1393/04/25 19:23:11