×

مقاله تشویق کودک به مطالعه

تشویق کودک به مطالعه

اگر واقعا می خواهید اشتیاق به مطالعه را در کودک خود ایجاد کنید کاری کنید که مطالعه از نظر او تجربه ای موفق و لذت بخش باشد. سعی کنید هر روز یا لااقل هفته ای چند بار برای کودکتان کتاب بخوانید و خود را به این کار عادت دهید.

کتاب هایی را انتخاب کنید که با سطح علایق کودک شما تناسب داشته و ظاهر زیبا و تصاویر جذابی داشته باشند. کودکان به تصاویر افراد، اماکن، و وقایعی که با آن ها آشنایی دارند، علاقمندند.

آن ها عکس حیوانات را نیز دوست دارند. افسانه های پریان برای کودکان جذابیت خاصی دارند براساس فرضیه های موجود این افسانه ها ابزار مفیدی برای آشنایی بی دردسر کودکان با جهان و تشخیص واقعیت و خیال هستند افسانه های پریان مشوق افکار انتزاعی و تفکر خلاق در کودکان هستند.

 

اولین کتاب های کودک باید کوتاه و فقط دارای چند صفحه باشند زیرا وسعت توجه کودکان خردسال کوتاه است. همچنین باید حاوی تصاویر بزرگی با جزئیات اندک باشند. بسیاری از کودکان کتاب هایی را که تصاویر بزرگ دارند ولی نوشته ندارند دوست دارند.

 

کتاب هایی انتخاب کنید که واژگان آن ها برای کودک قابل فهم باشد ممکن است کتابی چون با حروف درشت چاپ شده است آسان به نظر برسد ولی حاوی لغات دشواری باشد بنابراین ابتدا کتاب را به طور کامل مطالعه کنید تا مطمئن شوید لغات آن برای کودکتان قابل فهم است.

اگر در جوی آرام و راحت برای کودک خود کتاب بخوانید او لذت بیشتری خواهد برد.

همزمان با خواندن، انگشت خود را زیر کلمات حرکت دهید، ولی کودک را مجبور نکنید به کلمات نگاه کند یا انگشت شما را دنبال کند.

کودک خود را تشویق کنید به چیزهایی که در تصاویر هستند توجه کند و اتفاقات بعدی را حدس بزند و با انجام این کارها او را تحسین کنید.

اگر کودکتان درخواست کرد کتاب را مجددا بخوانید؛ یک کتاب محبوب را می توان بارها و بارها خواند بهترین راه برای سنجش میزان علاقه کودکتان به یک موضوع این است که او چه مقدار راجع به آن صحبت می کند و چندبار خود به خود به سراغ کتاب مورد علاقه اش می رود.

هر زمان که کودک شما نشان داد برای مطالعه آمادگی دارد کتاب های آشنای مورد علاقه او را که قابل خواندن هستند هرچند کودک شما لغات آن را حفظ کرده باشد برایش بیاورید. در سنین بالاتر کودک شما این لغات آشنا را در سایر کتاب های می بیند و می  تواند آن ها را واقعا بخواند.

کتاب های جدیدی برای کودک خود تهیه کنید که داستان را با تکرار زیاد بیان می کنند و هریک از لغات چندین بار در آن ها به چشم می خورد.

حتی زمانی که خود کودک توانایی کتاب خواندن را پیدا کرد از کتاب خواندن برای او دست برندارید با این کار کودک شما هنوز از این که می تواند از مصاحبت نزدیک با شما برخوردار باشد، لذت می برد.

به کودکتان بیاموزید از کتاب های مواظبت کند آن ها را تمیز و مرتب نگه دارد و داخل آن ها خط نکشد.

 

کتاب ها را در اتاق کودکتان روی قفسه های کوتاه بچینید؛ این کار او را تشویق می کند که کتاب ها را مرور کند و از نظر بگذراند. ترتیبی اتخاذ کنید که همیشه کتاب های متنوعی دم دست وجود داشته باشد.

چاپ
نویسنده: م ک. بازیجو
تاریخ انتشار: 1393/04/18 12:45:07