×

مقاله والدین و نوجوان سری چهارم

والدین و نوجوان سری چهارم
46–اگر نوجوان به طرف جنس مخالف وماهواه و فیلم ها و اینترنت و گوشی همراه گرایشی بیش از اندازه پیدا کرد والدین وظیفه دارند تا او را از وقوع خطرات احتمالی آگاه سازند ودر صورت لزوم سایت های بد را فیلتر کرده و دلیل آن را به نوجوان بیان کنند و راه بهتراین است که از روان شناس هم کمک بگیرند تا نوجوان خود را درست راهنمایی کنند .
47–رسانه های صوتی و تصویری مانند ماهواره نوجوانان را به چالش دور شدن از آرامش می کشاند طوری که نوجوان نسبت به تشخیص هویت خود دچار آشفتگی می شود .
49 – غفلت آنی والدین نسبت به نوجوانان خود، منجر به گرفتار شدن آنها در دام انحرافات وآسیب های اخلاقی و فرهنگی شده و موجب افت فرزندان از مرتبه عالی معنویات می شود. 
50 –آسیب های ناشی از غفلت والدین ممکن است نوجوانان را در زمینه های تحصیلی و تربیتی و از همه مهم ترآینده او را با خطرجدی مواجه سازد .
51 –مهم ترین عاملی که نوجوان را به سوی اعتیاد روانه می کند خود کم بینی نوجوان و توجه نکردن والدین به نیازهای عاطفی و احساسی نوجوان مخصوصا در سنین بلوغ می باشد .
52 –اگر نوجوان نسبت به خود ارزش قائل شود و از اعتماد به نفس بالایی برخوردار باشد دیگر خطری از بیرون و فضای مجازی نمی تواند او را تهدید کند .
53 –تربیت و آموزش رسانه ای مانند ماهواره و سی دی و اینترنت امروزه رقیبی برای والدین به شمار می رود زیرا دارای سرعتی باورنکردنی و ارتباطی همه گیرو ازآن مهم تر در همه لحظات و در همه جا فعال است و هیچ صد معبری هم نمی تواند جلوی آسیب های وارده از این طریق را بگیرد .
54 –مهم ترین نقش والدین در قبال محافظت نوجوان در مقابل تهاجم فرهنگی که آرام آرام جسم و روح و روان او را مورد تخریب قرار می دهد است و باید روش صحیح استفاده از این امکانات ارتباطی را به نوجوانان آموزش دهند . 
55 –وقتی نوجوان نتواند روش صحیح استفاده از اینترنت و دیگر وسایل ارتباطی را بداند در نتیجه  گرفتار تضاد فرهنگی می شود .
56 –از اثرات مخرب استفاده ناصحیح از رسانه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد : ضعف یادگیری – سردر گمی و بحران هویت - غرق شدن در تخیلات پوچ وکاذب و زیاده روی در آن - تحریک بیش از اندازه نورون ها عصب .
57 –خصوصیات ویژه رسانه های عصرجدید  فضای مجازی و تازه گی این فن آوری باعث شده والدین نتوانند برای شناختن کاربران اینترنت فرصت کافی گیر بیاورند.
58 – امروزه فضای مجازی باینکه جزء نسل جدید به حساب می آید و مدت زمان زیادی هم ازایجاد شدنش نمی گذرد ولی خیلی سریع توانسته در دل خانواده ها جایی برای خود پیدا کندیکی از فواید اینترنت داشتن روابط اجتماعی ازراه دورمی باشد به همین دلیل بیشترین کاربران اینترنت نوجوانان می باشند این رسانه مدرن توانسته نسل جدید و جوان را مجذوب خود کند و خانواده ها باید همه حواس خود را جمع کرده و نوجوان خود را هرگز تنها راه نکنند بلکه همواره به شکل دوست صمیمی در کنارش باشند و نحوه استفاده صحیح را به آنها یاد دهند . 
59 – یکی از مهمترین وظایف سلول عصبی هوشمندانتقال سیگنال های عصبی را که دریک مدت زمان مشخص شده به مغزمی رساند اگر این مدت زمان کم یا زیاد شود دستگاه عصبی با مشکل مواجه می شودو مریض برای خلاصی از این وضعیت به حمایت محرک نیاز دارد که موسیقی این نیاز را برطرف می کند موسیقی های غربی به گونه ای طراحی شده اند که مستقیم روی اعصاب وهورمونهای جنسی اثرمی گذارند و انسان ناخداگاه کنترل رفتار خود را از دست می دهد و این موسیقی ها هم یک نوع اعتیاد برای نوجوان به حساب می آیند . 
لطفا ادامه مطلب را در سری پنجم دنبال کنید .چاپ
نویسنده: م ک. بازیجو
تاریخ انتشار: 1395/12/22 10:25:29