×

مقاله تاثیر ویتامین D در رشد کودکان

تاثیر ویتامین D در رشد کودکان
پزشکان نام ویتامین دی را ویتامین تعجب نامگذاری کرده اند و این ویتامین دی در سلامت و رشد کودکان و بزرگسالان نقش بسزایی دارند و متاسفانه در برخی از نوجوانان یا بزرگسالان دچار کمبود ویتامین دی هستند و این کمبود میتواند عوارض غیر قابل جبرانی بر روی بدن اشخاص بگذارد.

اگر فرد دچار کمبود ویتامین دی باشد توانایی بدن خود را نسبت به روند رشد استخوان ها و حفظ تراکم استخوان ها و دندان ها را از دست بدهد که این ویتامین دی برای سالم نگهداشتن سیستم دفاعی بدن ضروری است .

دریافت کافی ویتامین دی باعث پیشگیری از پوکی استخوان و خراب شدن دندان ها نیز میشود

ویتامین دی به بدن کمک میکند تا در مقابل عفونت ها و از خود دفاع کنند و در بزرگسالان تحقیقات نشان میدهد که ویتامین دی از توسعه بیماری های خود ایمنی مانند آرتریت و روماتوئید و بسیاری از بیماری های دیگر جلوگیری میکند ویتامین دی نیز میتواند از برخی از بیماری های قلبی و سرطان و حتی دیابت نیز جلوگیری کند.

خورشید دارای منبع زیادی از ویتامین دی است ولی قرار گرفتن زیاد در مقابل نور خورشید میتواند به تنهایی باعث بیماری های پوستی و حتی سرطان بشود سعی کنید روزانه 15 دقیقه در مقابل نور خورشید قرار بگیرید ولی متاسفانه در شهرهایی که آلودگی زیاد است نمیتوان ویتامین مورد نیاز بدن را دریافت نمود بهتر است با برخی از مواد غذایی این ویتامین را به بدن رساند .

خوراکی هایی که دارای منبع کثیری از ویتامین دی هستند  مانند انواع لبنیات مانند شیر و ماست و پنیر و سرشیر و... و یا ماهی چرب و زرده ی تخم مرغ و جگر گاو و آب پرتقال و برخی از قارچ ها و حتی چراغ ها و لامپ های فرابنفش را مورد استفاده قرار دهید تا دچار کمبود ویتامین دی که عوارض غیر قابل جبرانی را به همراه خواهند داشت را جلوگیری کنید سعی کنید از لبنیات و ماهی ها و قرار گرفتن در مقابل نور خورشید را برای خود اولویت قرار دهید و اگر به این نوع خوراکی ها و نور خورشید دسترسی ندارید میتوانید با مراجعه به پزشک و صلاحدید پزشک داروی ویتامین دی را مصرف نمایید

چاپ
نویسنده: م ک. بازیجو
تاریخ انتشار: 1395/08/12 11:45:21