×

مقاله بازی با کودک نوپا

بازی با کودک نوپا


تنها راه یادگیری کودکان بازی است کودکان با  بازي محيط اطراف خود را می شناسند. و بازي ای وجود ندارد كه كودك از طريق آن اطلاعات زيادي بدست نياورد. در ادامه به معرفی برخی از بازی های کودکان نوپا می پردازیم:


بازي علت و معلول
كودكان بازيهايي كه در آنها قانون علت و معلول وجود دارد را رعايت مي كنند. چراغ قوه ، چراغ ليزري ، عروسكهاي موزيكال و سوت سوتك دار ابزار مناسبي هستند زيرا كودك با فشار دادن عروسك صداي سوت را مي شنود ، كودك علاقه زيادي به اين موضوع دارد.

ساخت سرسره
با چند كتاب و بلوك مي توانيد براي كودك سرسره بسازيد و از او بخواهيد تا عروسك هاي خود را از بالا به پايين قل دهد. اگر تخته چوبی بزرگتر و مناسب تری داشته باشید با قرار دادن روی مبل می توانید یک سرسره برای کودک درست کنید.

جا به جایی در ظرف ها
كودكان پرو خالي كردن ظرف را بسياردوست دارند.سعي كنيد براي كودك امكان پرو خالي كردن ظرف را بوجود بياورد. قوطي ها و جعبه هاي خالي ابزار مناسبي براي اين بازي مي باشند. مي توانيد جعبه ها را شكلات و اسباب بازيهاي كوچك پركرده و در اختيار كودك قرار دهيد.

حباب بازی
كودكان در اين سن علاقه زيادي به درست كردن حباب و دنبال آن دويدن دارند. با تهیه دستگاه های حباب ساز و درست کردن حباب توسط شما و ترکاندن توسط کودکتان لحظات خوشی تجربه کنید.


بازي آب و شن
مي توان مقداري سنگ از كنار رودخانه جمع آوري كرد و در وان حمام كودك ريخت . وان را از آب پر كنيد. اگر صدف ، ماهي پلاستيكي ، ژله اي و.. داريد . در وان بريزيد. شن بازی باعث آرامش اعصاب کودک می شود می توانید در ایوان یا قسمتی از خانه مقداری شن بهداشتی دریا بریزید و ساعاتی کودک را سرگرم کنید.


كارتن خالی
حتما در وسايل بازي كودك يك كارتن خالي قرار دهيد مطمئن باشيد كه كودك در درون آن نمي ايستد. بلكه سعي مي كند خود را با آن سرگرم كند. با نظاره کردن نحوه بازی کودک با کارتن خالی خلاقیتش را بسنجید.

زنگ در درون بطري
يك زنگوله در داخب يك بطري بيندازيد .سپس سر آن را محكم ببنديد و با چسب بچسبانيد.به كودك اجازه دهيد تا با آن بازي كند. کودکان از تولید صدا لذت می برند.


چاپ
نویسنده: م ک. بازیجو
تاریخ انتشار: 1393/04/11 13:04:59