×

مقاله از اسباب بازی های تحرک آمیز و ورزشی غافل نشوید!

از اسباب بازی های تحرک آمیز و ورزشی غافل نشوید!

يك سه چرخه به كودك كمك مي­كند تا تعادل، سرعت گرفتن و شيوه­ فشار دادن پدال به عقب و جلو را ياد بگيرد  كه همه­ اين موارد براي كنترل حركت­هاي بزرگ در آينده، خوب هستند. تغيير جهت به راست، چپ، راست، چپ باعث مي­شود كه بيشتر ياد بگيرد و با پدال زدن به رشد  مغز خود كمك كند.

 


وقتي كه براي نخستين بار يك اسباب­ بازي سواري مي­بيند ممكن است آن قدر خوشحال شود كه خودش چند بار پشت سر هم سوار و پياده شود يا ممكن است روي آن بنشيند و با پاي خود روي پدال فشار وارد كند، عقب و جلو.

 

اين وسايل به گونه­اي طراحي مي ­شوند كه يك پاي كودك به زمين يا پدال­ها برسد و در نتيجه وزن بدنش هم به جلو راندن و حركت وسيله كمك خواهد نمود.اغلب  بچه­ ها متوجه نمي ­شوند كه بايد پاهايشان دور پدال­ها به صورت مستمر حركت كنند و مي ­خواهند كه پدال را به عقب و جلو فشار دهند.به او نشان بدهيد كه روش كار آن به چه صورتي است. پاهايش را روي پدال­ها قرار دهيد، دستان­تان را روي آنها بگذاريد و فشار دهيد تا حركت چرخشي پدال­ها را احساس و درك كند.

 

بسياري از اوقات كودك فكر مي­كند كه فرمان سه چرخه خود به خود هدايت مي ­شود و فقط آن را مي­گيرد و باري به هر جهت مي­چرخد! با گفتن جملاتي مانند «حالا بچرخ به چپ» يا «بپيچ به راست» به او كمك كنيد تا جهت­ ها را ياد بگيرد.بچه ها دوست دارند از بخش­هاي كوچك سه چرخه­ي خود كه معمولاً به شكل سبد بوده و جا براي اشياي مختلف دارند استفاده كنند. اگر سه چرخه­ او چنين قسمتي دارد، كمك كنيد تا يكي از دوستانش را همراه خود ببرد يا يك ميان ­وعده­ خوب براي زمان استراحتش در آنجا بگذاريد.

 

كودك 2 ساله آن قدر بزرگ شده­است كه ياد بگيرد سه چرخه اش را پارك كند. در پاركينگ يا زير انباري يك محل پارك به او اختصاص بدهيد. بگوييد «اين جا پارك توست». «همون طور كه مامان واسه ماشينش يه جا پارك داره، اينم جا پارك سه چرخه­ توست كه وقتي بازيت تموم شد بذاريش اونجا».

 

اكنون زماني بسيار خوبي براي آن است كه لذت ورزش با اسباب­بازي­هايي كه هماهنگي دست وچشم، تعادل و رشد فيزيكي را تقويت مي­كنند را به كودك­ نشان دهيد. چنين اسباب­ بازي­ هايي او را به سمت رشد فردي و بازي تيمي تشويق مي­كنند و البته نقش به سزايي در اعتماد به نفسش دارند.فرقي نمي­كند كه مشغول كدام يك از فعاليت­هاي ورزشي باشد، شما بايد اطمينان حاصل كنيد كه اين فعاليت­ها متناسب با سن او باشند. براي مثال، اگر از يك حلقه بسكتبال قابل تنظيم استفاده مي­كنيد، آن را برايش در پايين­ترين سطح ممكن قرار دهيد.

 

توجه داشته باشيد كه مهم است كه كارهاي او را تحسين كنيد نه صرفاً خود او را. به جاي اينكه بگوييد «واي! تو چه بازيكن فوق ­العاده ­اي هستي!» با جملاتي مانند «گرفتن و انداختن اون توپ توي سبد خيلي سخت بود ولي تو انجامش دادي» او را تشويق كنيد. اين پشتيباني ها برايش مهم تر هستند.

 

با گفتن جملاتي مثل «وقت بذار و درباره­ زدن توپ فوتبال توي دروازه فكر كن» تصوير موفقيت را در ذهنش ترسيم كنيد. سعي كنيد تا جايي كه مي­توانيد واژه هايتان توصيفي باشند: «توپو درست زدي تو دروازه. هدف گيريت عالي بود آفرين!». با كمك شما كودك­تان مي­تواند موفقيت خود را تصور كند.

 

جهت كمك به يادگيري رعايت نوبت، دو نفري بازي كنيد تا با مفهوم بازي تيمي هم آشنا شود. «نوبت توست كه توپ و بندازي. حالا نوبت منه». او به تدريج مي­فهمد كه بايد همكاري كند زيرا هر دوي شما به نوبت توپ را مي­زنيد.


چاپ
نویسنده: بازیجو
تاریخ انتشار: 1392/10/12 22:36:46