×

پنتاگو آبی

بازی های دورهمی

پلاستیکی
گروه سنی
7 سال تا 99 سال
2 نفر
جعبه
24 عدد
رنگهای موجود رنگ بندی در هنگام ثبت فاکتور،در قسمت توضیحات قابل انتخاب میباشد.
رنگ بندی قابل انتخاب نیست
آیکون های مرتبط
فکری
فکری
تقویت تمرکز
تقویت تمرکز
سرگرمی
سرگرمی
دارای قطعات ریز
دارای قطعات ریز
تقویت روابط اجتمایی
تقویت روابط اجتمایی
تقویت هوش
تقویت هوش
عدم موجودی
تست کالا
تست کالا
7روز مهلت تعویض
7روز مهلت تعویض
ارسال سریع
ارسال سریع
بهترین قیمت
بهترین قیمت
امکان سفارش عمده
امکان سفارش عمده
ابعاد
205 * 205 * 40
وزن
440 (گرم)
تولید شده در
ایران
نوع بسته بندی کلی
کارتن
حجم کارتون
0.040344 (مترمکعب)
وزن کارتون
10.56 (کیلوگرم)
وضعیت موجود
موجود نیست
پنتاگو همان بازی دوز البته بسیار پیچیده و سخت برای سرگرم کردن بزرگتر ها
اشتراک گذاری
تگ ها
پنتاگو آبی
رتبه ای که به این محصول میدهم
خرید این محصول را به دیگران پیشنهاد میکنم نمیکنم
این پست برای شما مفید بود ؟ بله خیر

پنتاگو فکرانه


پنتاگو، بازی فکری و جذابی است که در سال ۲۰۰۴ توسط فردی سوئدی به نام توماس فلودن طراحی و ساخته شده است، و از‌‌ همان ابتدا، هر ساله جوایز متعددی را از آن خود کرده است. از جمله آنکه چند سال پیاپی (۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰) به عنوان بهترین بازی سال در کشورهای مختلف برگزیده شده است.
گفتنی است این بازی در رده بازی‌های استراتژیکی - انتزاعی طبقه‌بندی می‌شود.
پنتاگو فکرانه
هدف بازی:
هدف بازی پنتاگو این است که تلاش کنید پیش از رقیبتان، پنج مهره خود را، در هر جای صفحه، در یک ردیف عمودی، افقی یا اریب، پشت سر هم قرار دهید.روش بازی پنتاگو


روش بازی پنتاگو:
مهره تیره بازی را آغاز می‌کند. برای شروع هر بازیکن به نوبت یک مهره متعلق به خود را در صفحه قرار می‌‏ دهد و همزمان یکی از صفحه‏‌ها را، به دلخواه ۹۰ درجه در جهت یا خلاف جهت عقربه‌های ساعت، می‌‏چرخاند. (شکل ۱)
شکل (۱)

هر دو بازیکن، سه مهره در صفحه گذاشته‌اند اما هنوز حرکت صفحه‌ها تاثیری در بازی ندارد و اصطلاحا حرکت صفحات خنثی است. (شکل ۲)
شکل (۲)

قرمز مهره خود را در مکان مشخص شده قرار می‌دهد. در این حالت قرمز سه مهره را بر روی صفحه بازی ۱ ردیف کرده است و اگر سیاه در نوبت خود این حرکت را خنثی نکند قرمز در نوبت بعدی بازی خود پنج مهره را در یک راستا قرار می‌دهد. (شکل ۳)
شکل (۳)

سیاه با قرار دادن مهره در صفحه شماره ۲ و چرخاندن صفحه شماره ۱ تهدید قرمز را موقتا خنثی می‌کند. (شکل ۴)
شکل (۴)

قرمز بازی را ادامه می‌دهد و مهره خود را در صفحه شماره ۳ می‌گذارد و صفحه شماره ۳ را می‌چرخاند که هنوز هم خنثی است و تاثیری در شکل بازی ندارد. (شکل ۵)
شکل (۵)

سیاه مجددا با قرار دادن مهره در صفحه شماره ۳ و چرخاندن صفحه شماره ۱ تهدید قرمز را خنثی می‌کند. (شکل ۶)
شکل (۶)

قرمز ضربه نهایی را با چرخاندن و قرار دادن مهره در صفحه شماره ۲ می‌زند و برنده بازی می‌شود. (شکل ۷)
شکل (۷)

تصویر زیر حالت نهایی بازی قرمز در مقابل سیاه است. (شکل ۸)
شکل (۸)استراتژی های پنتاگو


همانطور که می بینید آموختن این بازی آسان است و می توان قواعد بازی را به راحتی و در زمان اندکی آموخت اما خواهید دید که این بازی در عین سادگی از پیچیدگی و عمق بسیاری برخوردار می باشد و این ویژگی باعث می شود که همزمان بازیکنان مبتدی و حرفه ای از بازی پنتابال لذت ببرند. در این قسمت سعی می کنیم توضیحاتی درباره استراتژی های بازی پنتابال بیاوریم البته بازی های استراتژیک پیچیدگی های بسیاری دارند و کسانی که بیشتر و بهتر می اندیشند می توانند به آنها دست یافته و با فکر و خلاقیت این راه ها را کشف کنند. برای مثال در پنتابال می توانید با پنهان نگه داشتن طرح استراتژی به وسیله حرکات نمایشی و یا غیر قابل پیش بینی توسط حریف و یا با وادار کردن طرف مقابل به بازی دفاعی موقعیت های مناسبی را برای برد ایجاد کنید. در این بازی چهار روش برای ردیف کردن مهره ها وجود دارد. هر کدام از این روش ها نقاط قوت و ضعف خودش را دارد که با عواملی همچون میزان دفاع پذیری، قابل پیش بینی بودن برای حریف و امکان تغییر استراتژی تعیین می شوند. حال به توضیح هر یک از این روش ها و استراتژی های چهارگانه می پردازیم.

روش مونیکا (ردیف کردن 5 مهره در قطر میانی صفحه): این روش یکی از دو روشی است که در آن 5 مهره به صورت مورب ردیف می شوند. این استراتژی نسبتا آشکار است و به راحتی می توان در برابر آن دفاع کرد البته در بعضی از موقعیت ها می تواند استراتژی موثری برای برد باشد.

نقاط قوت: حریف شما ممکن است به علت امکان وجود دفاع ساده در برابر این استراتژی آن را دست کم بگیرد و همین مساله باعث برنده شدن شما بشود.

نقاط ضعف: این استراتژی به راحتی با گذاشتن یک مهره در مرکز یکی از دو صفحه کاملا مهار می شود.

چگونه به قدرت این روش بیافزاییم؟ سعی نمایید قبل از اینکه 3 مهره را در یکی از صفحه ها ردیف کنید مرکز دو صفحه قطری (نشان داده شده با فلش سیاه) را از آن خود کنید. استراتژی بازی پنتاگو

روش میانی: در این روش 5 مهره به صورت افقی یا عمودی در ردیف های میانی پشت سر هم قرار می گیرند، این روش هم مانند روش اول به راحتی قابل دفاع می باشد.

نقاط قوت: اگر شما 3 مهره را در یک صفحه ردیف کرده و مرکز صفحه ی مجاور را هم از آن خود کرده باشید (همانطور که در شکل زیر دیده می شود)در موقعیت بسیار خوب و وضعیت قدرتمندی قرار خواهید داشت، موقعیتی که اغلب به برد قطعی شما می انجامد.

نقاط ضعف: این استراتژی واضح و به راحتی قابل دفاع است. با اشغال مراکز دو صفحه مجاور، قدرت این استراتژی خنثی خواهد شد.

چگونه به قدرت این روش بیافزاییم؟ با اشغال مراکز دو صفحه مجاور و ترکیب این روش با سایر روش ها (بخصوص با روش سوم)می توانید به قدرت این روش بیافزایید. بازی استراتژی پنتابال

روش جانبی: دراین روش 5 مهره در ردیف های کناری افقی یا عمودی صفحه بازی، پشت سر هم قرار می گیرند. خنثی کردن این روش زمان بر و مشکل می باشد، بخصوص وقتی که 3 مهره در یک صفحه ردیف شده باشند.

نقاط قوت: تطبیق پذیری زیاد این روش با موقعیت های متفاوت که منجر به ایجاد وضعیت های مقتدرانه و فریبنده می شود.

نقاظ ضعف: با جلوگیری از ردیف شدن 3 مهره در یک صفحه، این استراتژی مهار می شود و حتی اگر 3 مهره هم در یک صفحه ردیف شده باشند با چرخاندن آن صفحه و دور کردن ردیف مهره از وضعیت برد، می توان دفاع خوبی انجام داد.

 چگونه به قدرت این روش بیافزاییم؟ وقتی 3 مهره رد یک صفحه ردیف می شوند، سعی کنید با فراهم کردن چند موقعیت هم زمان در صفحه های مجاور این امکان را که حریف بتواند با چرخاندن آن صفحه موقعیت برد را از شما بگیرد کم کنید و امکان برد خود را افزایش دهید. پنتاگو

روش قدرت سه گانه (ردیف کردن 5 مهره به صورت مورب در 3 صفحه کوچک): این استراتژی قوی ترین استراتژی برای برد است و ضمن اینکه بسیار فریبنده می باشد از تطبیق پذیری زیاد با موقعیت های مختلف نیز برخوردار می باشد.

نقاط قوت: در این استراتژی نیازی به ردیف شدن سه مهره در یک صفحه کوچک نمی باشد و به همین علت ممکن است حریف به سختی آن را تشخیص دهد و بتواند در برابر آن دفاع کند. اما از سوی دیگر در صورت مهار شدن یک راه، هنوز راه های دیگری برای ردیف کردن مهره ها باقی خواهد ماند. هر چند بازیکنان حرفه ای می توانند زودتر این استراتژی را تشخیص دهند اما در صورت پیشرفت بازی و پرتر شدن صفحه، این روش بسیار فریبنده خواهد شد و به راحتی قابل پیش بینی نخواهد بود.

نقاط ضعف: این استراتژی می تواند اندکی در برابر چرخش و به هم ریختن ردیف، آسیب پذیر شود حتی اگر حریف شما این کار را عمدا انجام ندهد.روش خطی

چگونه به قدرت این روش بیافزاییم؟ با پیشرفت بازی سعی کنید موقعیت های بیشتری مثل آنچه در شکل روبه رو نشان داده شده در یک صفحه ایجاد کنید. قدرت پنتاگو

نکات مهم

تساوی:

در شرایطی که هر دو نفر مهره های خود را وارد بازی کرده و هیچ یک نتوانسته اید 5 مهره را ردیف کنید، می توانید برای انتخاب یکی از راه های زیر با یکدیگر توافق کنید.

نتیجه بازی را مساوی اعلام نمایید.

هر یک از شما می توانید با رعایت نوبت، طبق روال بازی، فقط 5 چرخش انجام دهید. در صورتیکه که هیچ یک نتوانستید برنده شوید نتیجه بازی مساوی خواهد بود.

هر گاه یک یاز شما با چرخاندن صفحه ای برای ساختن ردیف 5 تایی از مهره هایش باعث شود که یک ردیف 5 تایی از مهره های حریف نیز ساخته شود، نتیجه بازی مساوی خواهد بود.

مسابقات پنتابال: مسابقات پنتابال شامل 5 دور بازی می باشد. در هر دور شروع کننده بازی عوض می شود. برنده 3 بازی از 5 بازی، برنده نهایی مسابقه می باشد.

روش های دیگر بازی و مسابقه پنتابال:

شما می توانید قواعد دیگری نیز با توافق قبلی با حریف خود یا در گروه بازی جهت مسابقات اجرا نمایید. ما چند روش را برای شما توضیح می دهیم.

قاعده چرخش در جهت مشخص: شما بعد از گذاشتن مهره تان در صفحه طبق قرار قبلی، صفحه ها را باید فقط به چپ یا فقط به راست بچرخانید.

قاعده چرخش صفحه دیگر: در این روش هر بازیکن بعد از گذاشتن مهره، مجاز به چرخاندن صفحه ای که آخرین مهره خود را در آن گذاشته نمی باشد و فقط می تواند هر یک از 3 صفحه دیگر را برای چرخش انتخاب نماید.

بازی ها تنها وسیله ای برای تفریح و گذراندن وقت نیستند. امروزه با انتخاب و به کارگیری بازی ها و سرگرمی های مناسب فکری، علاوه بر ساختن لحظاتی خوش همراه با طراوت و پویایی ذهن، اهداف دیگری همچون آموزش، تربیت و درمان نیز دنبال می شوند. گروه محصولات فکری کندوی عسل برای تمام سنین بازی و سرگرمی های فکری را انتخاب، طراحی و تولید می نماید. برخی از این بازی ها هم اکنون در سایر کشورها برای آموزش علوم، آزمون های فکری و مسابقات رسمی مورد استفاده قرار می گیرند.