×

گنج آپادانا

تقویت حافظه

پلاستیکی
گروه سنی
6 سال تا 11 سال
1 نفر
جعبه شرینگ
18 عدد
رنگهای موجود رنگ بندی در هنگام ثبت فاکتور،در قسمت توضیحات قابل انتخاب میباشد.
رنگ بندی قابل انتخاب نیست
آیکون های مرتبط
فکری
فکری
تقویت هوش
تقویت هوش
قیمت قبل از تخفیف : 127,000 تومان
121,900 تومان
تعداد جزئی
تعداد کارتن
تست کالا
تست کالا
7روز مهلت تعویض
7روز مهلت تعویض
ارسال سریع
ارسال سریع
بهترین قیمت
بهترین قیمت
امکان سفارش عمده
امکان سفارش عمده
ابعاد
320 * 320 * 60
وزن
638 (گرم)
تولید شده در
ایران
نوع بسته بندی کلی
کارتن
حجم کارتون
0.110592 (مترمکعب)
وزن کارتون
11.484 (کیلوگرم)
وضعیت موجود
موجود است
گنج آپادانا
اشتراک گذاری
تگ ها
رتبه ای که به این محصول میدهم
خرید این محصول را به دیگران پیشنهاد میکنم نمیکنم
این پست برای شما مفید بود ؟ بله خیر

بازی فکری گنج آپاداناهدف بازی گنج آپادانا:

در زیر ستون‌های این بازی گنج‌هایی قرار دارند که هر یک نشانه‌ای از هنر، فرهنگ و هویت ایرانی ماست که بازیکن می‌بایست با جست و جو، پیدا کردن و به حافظه سپردن آنها بیشترین امتیاز را بدست آورد تا برنده بازی شود.

الف) وسایل بازی

صفحه بازی (کاخ آپادانا) 1 عدد

پولک‌های تصاویر گنج (گنجینه‌ها) 9 عدد

مهره های بازی (ستونهای کاخ) 35 عدد

کارتهای بازی در دو گروه 30 عدد

راهنمای بازی 1 عدد

ب) آماده سازی بازی گنج آپادانا

صفحه بازی را که نمایی از کاخ آپادانا است مقابل خود قرار دهید این صفحه به 9 مربع تقسیم شده و هر مربع محل قرار گرفتن چهار ستون می‌باشد.

9 عدد گنج را در این 9 مربع قرار دهید به طوری که هر گنج به دلخواه در یکی از چهار قسمت یک مربع قرار گیرد.

ستونها را بدون توجه به رنگ آن روی صفحه کنار هم قرار دهید بدین ترتیب گنجها در زیر ستونها پنهان می‌شوند. پس از قرار دادن همه ستونها روی صفحه محل یک ستون خالی می‌ماند دقت داشته باشید این محل خالی از گنج باشد.

صفحه بازی را چند بار بچرخانید تا بازیکنان محل گنجها را فراموش کنند.

کارت بازی را با توجه به تصاویر پشت آن به دو گروه دسته‌بندی کنید و هر گروه را خوب بر زده پشت به رو کنار هم قرار دهید.

مقدمه

تخت جمشید محلی است در استان فارس 56 کیلومتری شمال شرقی شیراز و 6 کیلومتری استخر واقع در جلگه مرودشت. مدتها مردم تصور می کردند ارگ و بنای تخت جمشید به دستور جمشید پادشاه افسانه‌ای ساخته شده است اما بعدها با تحقیقات و کاوش‌های علمی معلوم شد که تخت جمشید آثار باقی مانده از امپراطوری هخامنشیان است. با این حال نام تخت جمشید همچنان بر آن بنا نهاده شده است. ساختمان تخت جمشید حدود 520 سال پیش از میلاد به دستور داریوش اول شروع شد و پس از آماده ساختن تخت گاه، کاخ آپادانا را بر روی آن بنا نهادند. کاخ آپادانا عبارت بوده از یک تالار چهار گوش که سقف آن بر روی ستون‌هایی به ارتفاع 19 متر و قطر پایه 2 متر قرار گرفته که متاسفانه هم اکنون تعداد کمی از این ستون‌ها پابرجا است.

ساخت تالارها و کاخ‌های مختلف تخت جمشید توسط پسر داریوش خشایارشای اول و دیگر جانشینان وی ادامه داشت و در واقع ساختمان تخت جمشید هیچ وقت پایان نیافت.

تخت جمشید 190 سال پس از آغاز بنای آن توسط اسکندر مقدونی سوزانده و تخریب شد و امپراتوری هخامنشیان نیز سقوط کرد.

بناها و گنججینه‌های تاریخی جزو میراث فرهنگی هر ملت است که با شناخت آنها می‌توانیم خودمان را بهتر بشناسیم. میراث ثروت ملت‌هاست پس در حفظ آنها کوشا باشیم.

پایان بازی و برنده بازی گنج آپادانا

با تمام شدن کارت‌های گروه دوم بازی پایان می‌یابد و برنده بازی کسی است که جمع امتیاز کارت‌های بدست آمده‌اش بیشتر از بقیه باشد.

دستور کارت‌های چالش

طوفان: صفحه بازی را نیم دور (180 درجه) بچرخانید.

جایزه: فقط یک ستون را بردارد اگر گنجی زیر آن بود و توانستی آن گنج را نام ببری بقیه بازیکنان باید از کارتهایی که برنده شده‌اند نفری یک کارت به تو جایزه بدهند.

قدرت حافظه: دو تا گنج نام ببر (نباید در محل بدون ستون نمایان باشد) و با برداشتن فقط دو ستون جای آنها را نشان بده اگر موفق شدی هر دو گنج را پیدا کنی، یکی از کارتهای برنده شده‌ی بازیکن سمت چپ را بکش و اگر موفق نشدی باید او یکی از کارتهای تو بکشد.

پ) شروع بازی- پیدا کردن گنج‌ها

مرحله اول با کارتهای گروه اول

جوانترین بازیکن بازی را شروع می‌کند و اولین کارت گروه اول را رو کرده تا تصویر گنج و امتیاز آن برای همه نمایان شود. تصویر این کارت گنج مورد نظر است. برای پیدا کردن آن بازیکن شروع کننده یکی از ستونهای مجاور محل بدون ستون را به محل خالی حرکت (سُر) می‌دهد تا معلوم شود زیر این ستون گنجی هست یا خیر در این موقع امکان 3 حالت وجود دارد:

1- زیر ستون گنجی وجود نداشته باشد در این حالت بازیکن باید ستون دیگری را حرکت دهد.

2- زیر ستون گنجی دیده شود اما گنج مورد نظر نباشد (گنج اشتباهی): در این حالت نوبت به بازیکن سمت چپ می‌رسد و او باید شروع به جست و جوی گنج مورد نظر کند. (نوبت بازی به صورت گردش عقربه‌های ساعت می‌باشد).

3-  زیر ستون گنج مورد نظر دیده شود: در این حالت بازیکن کارت رو شده را برای خود برمی‌دارد و نوبت را به بازیکن سمت چپ خود می‌دهد حالا بازیکنی که نوبت اوست کارت جدیدی را رو می‌کند تا تصویر گنج دیگری نمایان شود سپس بازیکن باید به همان ترتیب شروع  بازی، به پیدا کردن گنج مورد نظر بپردازد.

خلاصه: بازیکن اجازه دارد تا زمانی که به گنج مورد نظر برسد و یا به گنج اشتباهی برخورد کند ستونها را جابجا کند (سردهد) و از این طریق بازیکن در میان ستونها راهی برای رسیدن به گنج مورد نظر پیدا کند.

توجه:

- بازیکنان می‌توانند ستون‌ها را یکی یکی جابه‌جا کنند و سر دادن دو یا چند ستون با هم ممنوع است.

- اگر کارتی رو شود که گنج آن در محل خالی (بدون ستون) نمایان باشد بازیکنی که آن کارت را رو کرده شانس آورده و کارت رو شده را برای خود بر می‌دارد و نوبت را به بازیکن بعدی می‌دهد.

- تمامی کارت‌ها دارای امتیازی می‌باشند که بر روی کارت‌ها و بالای تصویر گنج، چاپ شده است. برنده نهایی، بازیکنی است که جمع امتیاز کارت‌هایی که بدست می‌آورد بیشتر باشد.

مرحله دوم با کارتهای گروه دوم:

وقتی کارتهای گروه اول تمام شد بازی با کارتهای گروه دوم ادامه می‌یابد. در این مرحله کارت‌های چالش اضافه شده است اگر در هنگام بازی کارت چالش رو شد بازیکن می‌بایست فورا دستور آن را انجام دهد و کارت چالش را کنار بگذارد (از بازی خارج کند) و نوبت را به بازیکن بعدی دهد تا او کارت دیگری را رو کند و بازی را ادامه دهد.

توجه: اگر کارت چالش توسط بازیکن بدون امتیاز رو شود او نباید دستور کارت را انجام دهد و آن کارت را کنار می‌گذارد و نوبت را به بازیکن بعدی می‌دهد.

دستور کارت چالش در انتها راهنمای بازی آمده است.
کاخ‌های آپادانا در ایران


کاخ آپادانا در تخت‌جمشید 
کاخ آپادانای تخت‌جمشید از دیرین‌ترین کاخ‌های تخت جمشید است. این کاخ که به فرمان داریوش بزرگ بنا شده‌است، برای برگزاری جشن‌های نوروزی و پذیرش نمایندگان کشورهای وابسته به حضور پادشاه استفاده می‌شده‌است.

آپادانا گونه‌ای تالار ستون‌دار در ایران باستان است. بهترین نمونه‌های آپاداناها در تخت جمشید و کاخ شوش به‌جا مانده‌است.

کاخ آپادانا در شوش 
کاخ آپادانای شوش در زمان داریوش در حدود سال‌های ۵۱۵ تا ۵۲۱ پیش از میلاد و به دستور او بر روی آثار و بقایای عیلامی در شوش بنا شد. دیوارهای این کاخ از خشت با نمای آجری و ستون‌های آن از سنگ است. دیوارهای داخلی آن با آجر لعاب‌دار پوشیده شده‌بود و دارای نقش‌های سربازان گارد جاویدان، شیر بالدار و گل نیلوفر آبی بوده‌است. بخش‌های مهمی از این کاخ در زمان اردشیر اول (۴۶۱ پیش از میلاد) دچار آتش‌سوزی شد و در زمان اردشیر دوم (۳۵۹ پیش از میلاد) بازسازی شد.سرانجام این کاخ مانند سایر کاخ‌های هخامنشی در زمان حملهٔ اسکندر به کلی ویران شد. این کاخ در حفاری‌های بین سال‌های ۱۳۱۱ تا ۱۳۱۴ از زیر خاک بیرون آورده‌شد و پس از ۷۰ سال در سال ۱۳۸۰ در فهرست آثار ملی ایران به شمارهٔ ۳۹۸۱ به ثبت رسید.

تالار آپادانا نوشیجان ملایر 
تالار ستون‌دار آپادانا در تپه نوشیجان ملایر بر روی سکوی خشتی قرار گرفته‌است. این تالارهای ستون‌دار، با تالارهای گودین تپه و تپه نوشیجان با تالارهای اورارتویی که در آلتین تپه آسیای صغیر بدست آمده قابل مقایسه هستند و احتمالاً تأثیرپذیری از هنر معماری اورارتو ساخته شده‌است.