×

انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان

شما بهتر از هرکس دیگری فرزندتان را می‌شناسید و تنهاکسی هستید که می‌تواند بهترین اسباب بازی را برای او انتخاب کند. اما برخی از والدین فقط اسباب بازی‌های به ظاهر شگفت انگیز را برای فرزندشان می‌خرند که کاراشتباهی است، زیرا کودکان به برخی از چنین اسباب بازی‌هایی علاقه‌ای نشان نمی‌دهند.

آیا کودکی خودتان را به یاد می‌آورید؟ در آن زمان سرگرمی اصلی شما چه بود؟
شما درآن زمان تنها به بازی کردن می‌پرداختید و هیچ گونه نگرانی نداشتید. شما در کودکی به اسباب بازی نیاز داشتید و والدینتان آن‌ها را برای‌ شما می‌خریدند. آن‌ها باید اسباب بازی‌های مناسب را انتخاب می‌کردند که البته کار آسانی نبود. اکنون شما خودتان دارای فرزند شده‌اید و باید برای او به دنبال اسباب بازی مناسب بگردید.

می‌دانیم که بازی کردن غیر از سرگرم‏کردن، فواید بسیار زیادی دارد. بنابراین انتخاب یک اسباب بازی مناسب می‌تواند باعث آموختن مهارت‌های ضروری به کودکان شود و در زندگی آینده آن‌ها نیز به کار ‌آید. از جمله این اسباب بازی‌ها می‌توان به لگو اشاره کرد. در هر سال اسباب بازی‌هایی از شخصیت‌های فیلم‌های کودکان به بازار می‌آید کهمورد توجه آن‌ها قرار می‌گیرد. در ضمن؛ خرید کامپیوتر برای کودکان، در واقع سرمایه گذاری مهمی است که والدین برای آن‌ها انجام می‌دهند.

والدین باید توجه خاصی به بهداشت کودکان نشان دهند. هرچند برخی از کودکان علاقه‌ای به حمام کردن ندارند، اما شما می‌توانید با خرید اسباب بازی‌های مناسب، این کار را برای آن‌ها لذت‏بخش کنید. به علاوه شما می‌توانید استخر کودکان بخرید زیرا همه آن‌ها آب‏ تنی را دوست دارند.

از آنجا که برخی از کودکان مدام در حال شکستن اسباب بازی‌های خود هستند، والدین باید از مقاومت آن‌ها مطمئن شوند. توصیه می‌شود برای چنین کودکانی اسباب بازی‌های چوبی خریداری شود تا مدت بیشتری دوام آورند. به علاوه وجود جعبه‌ به تمیز ماندن اتاق کمک می‌کند!

نکته هایی که در هنگام انتخاب اسباب بازی باید در نظر داشته باشیم

اسباب بازی ها، وسایل دوست داشتنی و جذابی هستند. کوچک و بزرگ ندارد، برای همه ! اما خریدن این اجسام دوست داشتنی مسوولیتی است که بزرگترها بر عهده دارند.
واقعیت این است که انجام صحیح چنین وظیفه ای نیاز به سلیقه، دانش و مطالعه دارد. می توان با انتخاب اسباب بازی مناسب، تفریح و یادگیری را همزمان به کودک هدیه داد.

1.مفید بودن

بهتر است اسباب بازی‌ای که برای کودکتان انتخاب می‌کنید مهارت‌های او را تقویت کند. در ضمن یک نکته مهم را از یاد نبرید. اختلاف سنی شما با فرزندتان حداقل بیست سالاست. اگر شما در زمان کودکی یک اسباب بازی را دوست داشتید، دلیل نمی‌شود فرزندتان نیز به همان اسباب بازی علاقه داشته باشد. کودکان نسل‌های مختلف،اسباب بازی‌های مختلف را دوست دارند.

2.به هراسباب بازی به چشم یک وسیله آموزشی نگاه کنید

خیلی از والدین می دانند که به کمک یک اسباب بازی فکری می توان مهارت های کودک را بالابرد. اما اینجا هم مانند همه جای دیگر زیاده روی غلط است. یعنی اسباب بازی باید باتوجه به سن کودک خریداری شود. بعضی ها فکر می کنند هر قدر وسیله بازی پیچیده تر باشد، فرزندشان باهوش تر می شود. اما واقعیت این است که وقتی بچه ها مجبور می شوند با وسایلی پیچیده تر از سطح درک خود بازی کنند، به سرعت این وسایل را کنار می گذارند. پس بهتر است همیشه اسباب بازی هایی بخرید که پشت جعبه آنها نوشته شده برای چه سنی مناسب هستند.

3.سن کودک

سن کودک در انتخاب اسباب بازی برای او اهمیت زیادی دارد. اگر یك اسباب بازی‌ بخرید که مناسب کودکان بزرگ‌ تر از سن فرزندتان باشد، او ممکن است به خودش صدمه بزند. کارخانه‌ها یتولید اسباب بازی تلاش می‌کنند تا حد امکان محصولات بی خطری تولید کنند، ولی شماهم باید مراقب باشید. از سوی دیگر اگر اسباب بازی خریداری شده، مناسب کودکان کوچک‌ تر از فرزندتان باشد، او حوصله‌اش سر می‏رود. بهترین کار این است که دقیقا مناسب با سن کودکتان برایش اسباب بازی بخرید

4.جنسیت کودک

والدین باید جنسیت کودک خود را در نظر بگیرند، در غیر این صورت نمی‌توانند اسباب بازی دلخواه او را بخرند.

5.اسباب بازی دوستان

وقتی فرزندتان با دوستانش درحال بازی کردن است، دقت کنید که به کدامیک از اسباب بازی‌های آن‌ها توجه خاصی نشان می‌دهد. احتمال زیادی وجود دارد که او بخواهد همان اسباب بازی را داشته باشد.

6.اظهارات خود کودک

گاهی کودک، خودش به والدین می‌گوید چه چیزی می‌خواهد و کار آن‌ها را آسان می‌کند. اما بر روی این مسئله حساب نکنید، برخی از کودکان اشتیاق چندانی برای نام بردن از اسباب بازی مورد علاقه خود ندارند.

7.ایمنی

مهم‌ ترین مسئله هنگام خرید اسباب بازی برای کودک، حفظ ایمنی اوست که متأسفانه غالبا نادیده گرفته می‌شود و معمولا والدین اهمیت این مسئله را فراموش می‌کنند.

8. تقویت اعتماد به نفس کودک با اسباب بازی ها را جدی بگیرید

وقتی استعداد خاصی را در فرزند خود پیدا کردید، بهتر است اسباب بازی های بیشتری در همین زمینه برای او بخرید. به عنوان نمونه ریاضیات، نقاشی، موسیقی. کودک با علاقه و استعداد خود می تواند به سرعت با چنین اسباب بازی ای ارتباط برقرار کند. همین ارتباط سریع باعث تقویت اعتماد به نفس می شود و فرزندتان احساس قدرت و موفقیت خواهد کرد. اما باز هم یادتان باشد که وسایلی مناسب با سن فرزند تان انتخاب کنید تا نتیجه معکوس عاید شما و کودک نشود.

9. یادتان باشد که زمان برای بچه ها خیلی ارزش دارد

شاید باور نکنید ولی بچه ها حاضر نیستند وقت زیادی را فقط صرف یک بازی خاص کنند. آنهادر طول روز فعالیت های خیلی زیادی دارند که دلشان می خواهد همه را انجام دهند. اگر کودک پرجنب وجوش و شلوغی دارید و می خواهید برای او یک بازی فکری بخرید، حواستان را خیلی جمع کنید ! بهتر است چیزی انتخاب کنید که بازی با آن خیلی زمان نبرد. درغیر این صورت بچه اصلا به سمت این اسباب بازی هم نمیآید. البته یادتان باشد که جنب وجوش کودک، پدیده ای طبیعی است و به هیچ وجه نباید او را مجبور کنید مدت زیادی را صرف فقط یک بازی بکند. در واقع افزایش دامنه توجه مهارتی است که با بالا رفتن سن کودک خود به خود به وجود خواهد آمد.

10.به استقلال کودکان فکر کنید

بعضی اسباب بازی ها این قابلیت را دارند که بارها از هم جدا شوند و دوباره به شکل اول برگردند. چنین بازی هایی به کودک این امکان را می دهند تا بدون کمک بزرگ ترها وکاملا متکی به خود به نتیجه نهایی برسد. به عنوان نمونه پازل ها یا قطعاتی که به لوگو معروف اند، جزو همین اسباب بازی ها محسوب می شوند. احساس عدم نیاز به دیگران و استقلالی که کودک هنگام بازی با چنین وسایلی به دست می آورد یکی از مراحل مهم رشد روانی است.

11.خلاقیت بچه ها را شکوفا کنید

وسایلی که بتوان با آنها شهرسازی، خانه سازی یا چنین کارهایی کرد، اسباب بازی های فوق العاده ای هستند. بچه ها می توانند به شکل گروهی با آنها بازی کنند و مهم تر اینکه هنگام بازی با این قطعات قدرت تفکر و خلاقیت بچه ها رشد پیدا می کند. علاوه بر آن بازی با این وسایل هیچ وقت کهنه و تکراری نمی شود و بارها و بارها می توان با آنها بازی کرد.

12.زندگی اجتماعی را به کودک بیاموزیم

هفته ای چند روز فرزندان خود را به زمین بازی پارک ها ببرید. وقتی کودک شما مجبور باشد با بچه های غریبه از یک وسیله بازی مشترک استفاده کند، درواقع کم کم برای ورود به جامعه آماده می شود. شادی و لذت بردن همراه دیگران، رعایت نوبت و حقوق سایرین و البته یادگیری دفاع از حقوق خود، آموزش هایی هستند که فرزندتان هنگام بازی با بچه های دیگر به دست می آورد.

13.اسباب بازی باید برای فرزندتان جذاب باشد

هنگام خرید وسایل بازی سلیقه کودک را حتما مدنظر قرار دهید. علم روان شناسی ثابت کرده کودکان همیشه دوست دارند با وسایلی بازی کنند که چیزهای جدیدی برای یاد گرفتن دارند. پس اگر این وسیله بازی با نظر خود کودک، خریداری شود مطمئنا دفعات بیشتری برای بازی کردن استفاده خواهد شد.

14.پرورش فکر مهم است اما پرورش جسم را از یاد نبرید

وسایلی که کودک را به تحرک بدنی و ورزش وادار کنند، معمولا اسباب بازی های محبوبی بین بچه ها به حساب می آیند. این اسباب بازی ها باعث بالا بردن متابولیسم بچه ها یا در واقع همان سوخت وساز بدنی در آنها می شوند. کودکانی که به فعالیت بدنی عادت کرده باشند عضلاتی قوی تر، رشدی سریع تر و در آینده هم اندامی مناسب تر خواهند داشت. حتی مهارت های حرکتی و قدرت تطابق اعصاب و عضلات در این بچه ها توسعه بیشتری پیدا میکند. به زبان ساده تر می توان گفت عقل سالم در بدن سالم است.

15.سایر اعضای خانواده را هم در نظر بگیرید

وقتی می خواهید اسباب بازی جدیدی را خریداری کنید و به خانه ببرید حتما به اثر آن روی همه ساکنان خانه فکر کنید. به عنوان نمونه اگر کودک نوپایی در خانه دارید نباید وسیله ای بخرید که قطعات ریز و قابل بلعیدن دارد. یا اگر خود و همسرتان ساعت های کاری طولانی دارید و عملا نمی توانید با فرزند خود بازی کنید، اسباب بازی ای نخرید که بازی با آن نیازمند حضور بزرگ ترها باشد.

نحوه دادن اسباب بازی به کودک

هرگز به کودک خود نگویید : «این اسباب بازی مال توست. برو و با آن بازی کن». این کار باعث می‌شود آن اسباب بازی در گوشه‌ای خاک بخورد! شما باید در دادن اسباب بازی به کودکتان ابتکار به خرج دهید. به عنوان مثال اسباب بازی رادر گوشه‌ای پنهان کرده و از کودک تان بخواهید آن را پیدا کند. ضمن خنده و شوخی، همراه با او به دنبال اسباب بازی بگردید. وقتی اسباب بازی را پیدا کردید، کودک نباید به تنهایی با آن بازی کند. یادتان باشد کار شما هنوز تمام نشده است! والدین اولین و بهترین دوستان کودک هستند. پس والدین و دوست خوبی برای فرزندتان باشید. این کار، چندان سخت نیست ولی در عین حال آسان هم نخواهد بود. با این حال قطعاً بسیار سرگرم‏ کننده است !